Syndrom TATT: czym się objawia syndrom, na który cierpi 11 mln Polaków
Cały czas czujesz się zmęczona, niewyspana, masz problemy z koncentracją i to uczucie towarzyszy ci od dłuższego czasu? Może cierpisz na syndrom TATT. Sprawdź, jak się objawia i co zrobić, żeby sobie pomóc.
Syndrom TATT: co to takiego?
Nazwa syndromu "TATT" pochodzi od angielskich słów Tired All the Time (czyli "zmęczony przez cały czas"). Jeśli i ty masz poczucie, że towarzyszy ci ciągłe zmęczenie i niewyspanie, ciężko ci zebrać myśli i to uczucie nie opuszcza cię przez dłuższy czas, to znaczy, że TATT dotyczy i ciebie.
Oprócz męczącego uczucia ciągłego zmęczenia, które utrudnia ci funkcjonowanie, syndrom ten ma szkodliwy wpływ na twoje zdrowie. Czujesz się niewyspana, więc sięgasz po kolejną kawę, jeśli to nie pomaga, próbujesz "ratować się" energetykami. Walczysz ze zmęczeniem w pracy, za kierownicą, na spotkaniach. Chcąc je pokonać ładujesz do swojego organizmu zbędny cukier, kofeinę i teinę. Funkcjonując w ten sposób przez dłuższy czas rujnujesz swój organizm. Podwyższone ciśnienie, cukrzyca, choroby serca, otyłość - to tylko niektóre konsekwencje syndromu TATT.
Ten problem dotyka ludzi na całym świecie, a w Polsce, jak podaje Focus.pl, 11 mln osób deklaruje uczucie wyczerpania.
Jak rozpoznać, że mam syndrom TATT?
Syndrom TATT to nie zwyczajne zmęczenie, które mija kiedy odpoczniesz i się wyśpisz. Jeśli objawy zmęczenia, zarówno fizycznego jak i psychicznego utrzymują się przez dłuższy czas, dodatkowo masz problemy z koncentracją, uczucie rozbicia i brak ci motywacji i nie pomaga ci wyspanie się, to znaczy, że możesz cierpieć na TATT.
W naszej galerii podpowiadamy, jakie nawyki powinnaś wprowadzić w życie, żeby poczuć się lepiej.
1 z 6
Sen to podstawa
Najpierw zarywasz jedną noc, potem kolejną i kolejną. Z czasem przyzwyczajasz się do takiego trybu życia i wmawiasz sobie, że szkoda czasu na spanie. Nic bardziej mylnego. Sen to najlepsze i najzdrowsze lekarstwo na zmęczenie. Zdaniem specjalistów dorosły człowiek powinien spać od 7 do 9 godzin. Jednak ważna jest również jakość snu. Tuż przed snem, wycisz się, zrób sobie relaksującą kąpiel lub prysznic i przede wszystkim nie przynoś do łóżka komputera i smartfona. Zbyt dużo ilość bodźców przed snem sprawia, że będziesz miała problemy z zaśnięciem, twój sen będzie płytki, będziesz budzić się w nocy i rano wstaniesz niewyspana. Dlatego staraj się iść spać o konkretnej godzinie i wstawać o tej samej porze.
2 z 6
Jedzenie to twoje paliwo
Zadbaj o prawidłowe odżywianie. Staraj się jeść pięć razy dziennie i nie podjadać w międzyczasie. Zapomnij o żywności przetworzonej. Zbilansowane posiłki, regularne jedzenie to podstawa, która korzystnie wpłynie na twoje samopoczucie.
W twojej diecie nie może zabraknąć warzyw, białka, dobrych tłuszczów. Jeśli jesz węglowodany, to wybieraj kasze zamiast makaronu. Zrezygnuj z cukrów, soli i ogranicz alkohol.
3 z 6
Aktywność fizyczna to must have
Ruch jest tak samo ważny jak twoja dieta, dlatego o nim nie zapominaj. Jak pokazuje badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Georgia, lekka aktywność fizyczna przez 20 minut, trzy razy w tygodniu, niweluje poczucie zmęczenia, a efekt jest już widoczny po sześciu tygodniach.
Ruszając się przyspieszamy krążenie i poprawiamy pracę serca. Organizm lepiej się dotlenia i rozprowadza substancje odżywcze, dzięki czemu mamy więcej energii. Co więcej poprawia się nam samopoczucie, dzięki temu, że poziom endorfin się podnosi.
4 z 6
Zadbaj o właściwe nawodnienie
Kiedy mało pijemy czujemy się osłabieni, mamy problemy z koncentracją, czujemy się ospali.
Wyrób w sobie nawyk regularnego spożywania najlepiej wody. Jeśli masz z tym problem, skorzystaj z aplikacji "przypominajek".
5 z 6
Stres cichy zabójca
Każdemu z nas towarzyszy stres, ale sztuką jest sobie z nim radzić. Znajdź coś, co cię relaksuje i znajdź czas dla siebie. Rób rzeczy, które pomogą ci oderwać myśli od problemów. Planuj rzeczy i odhaczaj to, co udało ci się zrobić. Postaraj się nie trwać zbyt długo w sytuacji, która cię stresuje. Zwolnij i ogranicz liczbę obowiązków.
6 z 6
Przebadaj się
Jeśli przez dłuższy czas towarzyszy ci uczucie zmęczenia, czujesz się senna i masz problemy z koncentracją, nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza na badania.