Reklama

Siemię lniane: właściwości dla zdrowia i urody

Choć ziarenka siemienia lnianego wyglądają bardzo niepozornie i są delikatne w smaku, nie można odmówić im wspaniałych właściwości. Mogą być stosowane wewnętrznie, jak i zewnętrznie - na włosy czy skórę.

Reklama

Czy wiesz, że siemię lniane zalicza się do grona tzw. super foods, a więc żywności naturalnej, która przynosi mnóstwo korzyści dla zdrowia i urody?

Co zawiera siemię lniane? To bogactwo nie tylko błonnika, ale także lignanów i kwasów tłuszczowych omega -3. To również prawdziwa skarbnica witamin i minerałów. W tych małych ziarenkach znajdziesz spore dawki między innymi witaminy B6, E i K, a także:

  • ryboflawiny;
  • kwasu foliowego;
  • potasu;
  • wapnia;
  • żelaza;
  • cynku.

Dzięki temu siemię lniane działa odżywczo i wzmacniająco, pomaga także uzupełnić niedobory w organizmie. Dodatkowo (właśnie dzięki zawartości błonnika - rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego) wspiera procesy odchudzania i utrzymania szczupłej sylwetki.

Picie siemienia lnianego - jak stosować siemię lniane?

Jak pić ziemię lniane? Wewnętrznie można stosować je zarówno profilaktycznie, jak i dla złagodzenia wzdęć i innych problemów trawiennych.

Siemię lniane można zaparzać na dwa sposoby:

  • wsypując 2 łyżeczki ziarenek do kubka i zalewając wrzątkiem na 10-15 minut (pod przykryciem);
  • gotując 2 łyżeczki w szklance wody, również przez około 10-15 minut.

Pierwszy sposób zmiękczy ziarna i pozwoli na uwolnienie się z nich cennych substancji. Zaparzone w ten sposób siemię można spożyć. Z czym jeść siemię lniane? Można zjeść je osobno lub użyć go jako dodatku do sałatek lub jogurtów.

Dzięki gotowaniu ziarenek wytworzy się więcej śluzu - to lepsza metoda wówczas, gdy napar ma posłużyć złagodzeniu problemów trawiennych, a nawet bólu gardła - błony śluzowe zostaną nim pokryte, stanowiąc prawdziwą tarczę ochronną i kojącą.

Jak jeść siemię lniane? Nie więcej niż 5 łyżek dziennie (w większej ilości może niestety przynosić odwrotne skutki - może działać toksycznie!). Lepiej również spożywać je przegotowane niż na surowo. Optymalna dawka to 2-3 łyżeczki dziennie.

Siemię lniane można spożywać zarówno jako cenny dodatek do dań, jak i przeprowadzić kurację oczyszczającą bazującą na nim. Wówczas zaleca się stosowanie go przez 14 dni i zrobienie przerwy na kolejne 14.

Siemię lniane na cerę - jakie korzyści przynosi?

Na tym nie kończą się oczywiście korzyści, jakie przynosi siemię lniane. Przepisy na maseczki kojące, odżywcze i wzmacniające cerę w wielu przypadkach również bazują na tych cennych ziarenkach.

Maseczka z siemienia lnianego to idealny, w pełni naturalny sposób na:

  • nawilżenie
  • ukojenie
  • wzmocnienie skóry.

Śluz, który wytwarza się w czasie gotowania ziarenek, działa jak kompres nawilżający i opatrunek na zmęczoną, przesuszoną i popękaną skórę.

Do wykonania maseczki potrzebować będziesz zaledwie 3 lub 4/5 składników (w zależności od wariantu, który wybierzesz):

  • mielone ziarna siemienia lnianego;
  • 1/2 szklanki wody;
  • cytryna;
  • opcjonalnie miód i płatki owsiane.

Kilka łyżek siemienia lnianego przegotuj w wodzie, a następnie (gdy mieszanka zmieni konsystencję na żelową) odstaw ją do ostygnięcia. Dodaj kilka kropel cytryny. Zawiera ona witaminę C, która rozjaśnia przebarwienia oraz wyrównuje koloryt skóry.

Miód dodany do tej maseczki dodatkowo wzmocni i odżywi skórę, a płatki owsiane - oczyszczą ją. Dodanie ich polecane jest szczególnie przy cerze mieszanej, tłustej lub/i trądzikowej.

Maseczkę nałóż na około 20 minut na uprzednio oczyszczaną i osuszoną skórę twarzy, następnie zmyj letnią wodą. Nanieś serum i krem nawilżający.

Jeśli nie masz pod ręką ziaren, do wykonania maseczki nadawać będzie się także olej z siemienia lnianego - ma takie same właściwości.

Kąpiel w siemieniu lnianym

Zmagasz się z suchą skórą całego ciała? Zafunduj mu kąpiel w siemieniu lnianym! Do wanny z ciepłą, ale nie gorącą wodą dodaj przegotowany żel lniany w takiej ilości, by woda w wannie lekko zgęstniała. Zanurz się na przynajmniej kilkanaście minut i spłucz skórę letnią wodą. Postaraj się nie wycierać jej ręcznikiem, a jedynie delikatnie dociskać go, by zebrać nadmiar wilgoci.

Koniecznie wklep balsam głęboko nawilżający lub odżywczy. Podobną kąpiel możesz wykonać także dla stóp, w misce z wodą.

Siemię lniane na włosy - maseczka kojąca i nawilżająca

Twoje kosmyki potrzebują nawilżenia i zmiękczenia? Zamiast po kolejną drogeryjną odżywkę, sięgnij po siemię lniane. Przepisy na maseczki do włosów są równie proste, co na skórę.

Zmielone ziarna przegotuj w niewielkiej ilości wody - tak, by wytworzył się śluz, a zawartość garnka przypominać będzie kisiel. Możesz użyć także całych ziaren. Pozostaw do ostygnięcia, a następnie nanieś papkę na umyte, najlepiej lekko wilgotne włosy. Żel wmasuj także w skórę głowy - to bogaty kompres nawilżający i kojący.

Mieszankę rozprowadź na całej długości włosów. Możesz zapleść je w warkocz lub zrobić koczek i założyć czepek foliowy - pod wpływem ciepła łuski włosów rozchylą się, dzięki temu substancje z maseczki wnikną głębiej w strukturę włosa. Maseczkę trzymaj na głowie najlepiej przez co najmniej pół godziny, możesz także dłużej - nawet kilka godzin.

Spłucz letnią wodą. Nie ma konieczności mycia włosów szamponem.

Siemię lniane: przepisy na odchudzanie - kilka porad

Siemię lniane ma dość sporo kalorii - w 100 gramach trochę ponad 500. Jednak biorąc pod uwagę zalecaną dzienną dawkę do spożycia (2 łyżeczki), możesz bez obaw stosować je jako dodatek do dań, sałatek, przekąsek i koktajli.

Dlaczego warto włączyć do codziennej diety siemię lniane? Efekty widoczne są już po kilku dniach.

Po pierwsze: siemię lniane, dzięki wysokiej zawartości błonnika (nawet 3 gramy w łyżce stołowej) wspiera procesy trawienia i powoduje uczucie sytości. Błonnik "wymiata" zaległości z jelit, dzięki czemu ułatwia wypróżnianie, a przy tym wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn.

Po drugie - te maleńkie ziarenka zawierają bogactwo witamin i minerałów, dzięki czemu spożywanie ich w czasie diety odchudzającej pomaga uzupełnić ewentualnie niedobory z pożywienia i chroni przed ich powstawaniem.

Po trzecie - siemię lniane dodawane do potraw podnosi ich walory smakowe i przyjemność z jedzenia. Choć jest delikatne w smaku, to zmiękczone pod wpływem wrzątku przyjemnie chrupią.

Przepisów na siemię lniane w diecie jest mnóstwo - dobry będzie każdy pomysł, który tylko ci zasmakuje. Jeśli nie przepadasz za piciem naparu solo, przegotowane ziarna dodawaj do:

  • jogurtu;
  • koktajli;
  • sałatek;
  • dressingów i sosów.

Smak się w nich zgubi, a ty nadal możesz korzystać ze świetnych właściwości.

Reklama

Uwaga - pamiętaj, by w czasie spożywania siemienia lnianego pić dużo płynów (herbat i wody), ze względu na spore ilości błonnika znajdujące się w nim.

Reklama
Reklama
Reklama