Co to jest SIBO?

Tajemniczo brzmiące SIBO (ang. Small Intestinal Bacterial Overgrowth) to zespół rozrostu bakteryjnego, czyli nadmiar flory bakteryjnej w jelicie cienkim. Zwykle pojawia się u osób cierpiących na wrodzone zaburzenia jelit, pacjentów z nietolerancjami pokarmowymi oraz z objawami refluksu. SIBO łączy się także z chorobami autoimmunologicznymi, a więc często występuje w parze z Hashimoto.

SIBO – objawy

Nadmiar bakterii w jelitach powoduje wiele uporczywych dolegliwości, takich jak:

  •     wzdęcia i gazy
  •     odbijanie
  •     biegunki  i/lub zaparcia
  •     ciągłe zmęczenie
  •     zaburzenia masy ciała
  •     uczucie pełności
  •     zgaga
  •     bóle brzucha
  •     mdłości

Diagnoza SIBO

Pierwszym krokiem do zdiagnozowania SIBO jest wodorowy test oddechowy, podczas którego mierzony jest wodór w wydychanym powietrzu, wydzielany przez bakterie. Badanie polega na wypiciu roztworu glukozy, a następnie kilkukrotnym pomiarze jej poziomu w wydychanym powietrzu w kilkunastominutowych odstępach. Co ważne, nieprawidłowy wynik takiego testu może świadczyć nie tylko o SIBO, ale także o niewydolności trzustki lub celiakii.

Jak leczyć SIBO?

Po potwierdzeniu diagnozy, pacjent rozpoczyna antybiotykoterapię, którą powinien wspomagać też odpowiednią dietą. Najpopularniejsza dieta przy SIBO to low-FODMAP, zakładająca eliminację węglowodanów fermentowalnych. Wielu pacjentów wprowadza do diety także naturalne leczenie i pije zioła na sibo. Szczególnie pomocne są napary ze skrzypu, szałwii, melisy, tymianku, z dodatkiem cynamonu czy imbiru.

SIBO – dieta

Dieta przy SIBO bazuje na unikaniu produktów intensywnie fermentujących, które są pożywką dla bakterii mnożących się w jelitach. W trakcie diety wyklucza się między innymi jabłka, gruszki, cebulę, czosnek, strączki czy kiszonki. Pacjenci z SIBO często mają także nietolerancję laktozy i fruktozy. Należy jednak pamiętać, że taką dietę powinno się ją stosować pod kontrolą specjalisty i nie dłużej niż 4-8 tygodni, a po tym czasie stopniowo wprowadzać niektóre produkty.

Wszystko o SIBO w jednym miejscu

Dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej o SIBO z pomocą przychodzi Kasia Dziurska i jej najnowsza książka. Po sukcesie „Moje życie z Hashimoto i SIBO”, Kasia postanowiła zgłębić temat mało znanej dolegliwości i poświęcić jej kolejną publikację. Tak powstało „SIBO. Jak z nim żyć, jak je leczyć?”, czyli kopalnia wiedzy dla wszystkich, którzy borykają się z tą przypadłością. Ta książka to nie tylko historia walki autorki z SIBO, ale także poradnik, zawierający wszystkie informacje o chorobie w pigułce- od jej zdiagnozowania, poprzez leczenie, aż po gotowy jadłospis z przepisów, ułożonych przez dietetyka. To zbiór wszystkich potrzebnych informacji w jednym miejscu, dla wszystkich, chcących zgłębić temat SIBO od A do Z. Książki szukajcie w księgarniach lub zamówcie tutaj.