Siedzący tryb życia sprawia, że naszym pośladkom brakuje jędrności, często są pokryte tkanką tłuszczową i cellulitem. Jeżeli ten problem dotyczy także ciebie, już dzisiaj zacznij dbać o swoje ciało. To nic trudnego, wystarczy kilka minut dziennie poświęcić na trening, masaże oraz wklepywanie odpowiednich preparatów.

Trochę anatomii pośladków

Na kształt pośladków mają wpływ głównie mięśnie oraz pokrywająca je tkanka tłuszczowa. Jeżeli chodzi o mięśnie są to:

- mięsień pośladkowy wielki,
- mięsień pośladkowy średni,
- mięsień pośladkowy mały.

Mięśnie te najlepiej reagują na trening z obciążeniem, a więc ruch skierowany na kształtowanie pośladków powinien odbywać się z zastosowaniem np. obciążników na kostki, taśm gimnastycznych lub maszyn siłowych.

Trening na pośladki

W treningu na pośladki powinniśmy uwzględnić zarówno kształtowanie mięśni, jak i spalanie tkanki tłuszczowej z tego miejsca. Przykładowe ćwiczenia modelujące pośladki:

- Stań bokiem przy krześle, chwyć się jedną ręką oparcia, na kostkę załóż obciążnik a następnie wykonaj odwodzenie wyprostowanej nogi do boku. Powtórz to samo dla drugiej nogi opierając się o krzesło drugą ręką.
- Stań przodem do krzesła, podeprzyj się oparcia i wykonuj powolne, kontrolowane wymachy obciążonej nogi do tyłu. Wykonaj to samo dla drugiej strony.
- Uklęknij na macie, tułów podeprzyj na dłoniach i wykonuj naprzemienne wymachy nóg do tyłu.

Jeżeli chodzi o spalenie tkanki tłuszczowej to niestety ćwiczeniami wzmacniającymi za wiele tutaj nie zdziałamy. O wiele skuteczniejszym treningiem jest zastosowanie ćwiczeń aerobowych. Takich, które będą trwały przez stosunkowo długi czas (minimum 30 minut) i będą się odbywały na umiarkowanym stopniu intensywności. Przede wszystkim polecam jazdę na łyżworolkach lub łyżwach, marszobiegi czy też taniec. W dyscyplinach tych oprócz spalenia tkanki tłuszczowej także świetnie kształtują się mięśnie pośladkowe.

Metody wspomagające trening
Oprócz treningu modelującego pośladki oraz spalającego tłuszczyk możemy stosować także dostępne na rynku preparaty wyszczuplające czy ujędrniające. Pomogą one rozbijać tkankę tłuszczową, dzięki czemu łatwiej ulega ona spaleniu. Pamiętajmy jednak, że wklepywanie tego typu preparatów musi być poprzedzone masażem zwiększającym ukrwienie skóry (za pomocą szorstkiej rękawicy lub specjalnej gąbki), gdyż inaczej wchłonie się jedynie woda a nie składniki aktywne preparatu. Takie zabiegi mogą także wpłynąć korzystanie na zniwelowanie cellulitu.

Preparaty ujędrniające najczęściej zawierają kombinację rożnych składników m.in. substancje pochodzenia roślinnego np.

- kofeina,
- wyciąg z miłorzębu japońskiego (zwiększa przepływ krwi, uelastycznia naczynia)
- wyciąg z głogu,
- bluszcz (stymuluje krążenie krwi),
- guarana (tu także kofeina),
- i inne.

Pamiętajmy, kompleksowe działanie, a więc stosowanie treningu wzmacniającego i spalającego tłuszcz a także systematyczne masaże i wspomaganie ich wklepywaniem specjalistycznych preparatów ujędrniających pozwoli osiągnąć kształtne, jędrne i wymarzone pośladki. To najłatwiejsza i najskuteczniejsza droga, dlatego zachęcam wszystkie panie.