Czekolada którą uwielbiamy składa się w  dużej części z kakao. Niestety jest też „wzbogacona”  o cukier i inne składniki niekoniecznie zdrowe. Samo surowe kakao ma bowiem bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Kakao uzyskuje się z ziaren kakaowca. Jest to drzewo rosnące w Ameryce Południowej i Środkowej. Tamtejsi mieszkańcy znają je i jego właściwości od tysięcy lat, do europy przywędrowało dzięki Krzysztofowi Kolumbowi.

W surowym kakao znajdziemy duże ilości antyoksydantów chroniących komórki przed wolnymi rodnikami (odpowiedzialnymi m.in. za szybsze procesy starzenia się czy nowotwory). W kakao przeciwutleniaczy jest więcej niż w zielonej herbacie!

W kakao znajdują się też składniki mineralne, głównie żelazo, chrom, potas i cynk oraz bardzo duże ilości magnezu. Magnez chroni nasze serce, zmniejsza skutki stresu i zwiększa wydajność umysłu. Ma też działanie antydepresyjne. Kakao w przeciwieństwie do czekolady zmniejsza apetyt i poprawia trawienie. Jest też znanym od wieków afrodyzjakiem!

Surowe kakao w proszku możemy jeść dodając je do owsianki, jogurtu czy koktajli. Jest ono bardzo łatwo przyswajalne przez organizm.
Niestety kakao w postaci czekolady, nawet gorzkiej traci wiele leczniczych właściwości poprzez obróbkę termiczną.