Pozycje do porodu - pozycja kuczna

Pozycje do porodu powinno się wybierać, biorąc pod uwagę różne czynniki - między innymi to, czy ułatwiają one wydanie maleństwa na świat. Pozycja kuczna czy też parcie w kucki jest jedną z najbardziej naturalnych dla rodzącej matki. Jest ona często stosowana w przypadku porodów domowych, ponieważ ułatwia i przyspiesza poród.

Pozycja kuczna opiera się na prostych zasadach - kobieta rodząca staje przed drabinką, umywalką lub brzegiem łóżka w lekkim rozkroku, po czym kuca. Ręce należy wyciągnąć przed siebie i chwycić się mocno krawędzi - taki chwyt zapewni stabilność nawet w przypadku bólu. Stopy z kolei powinny w całości stykać się z podłożem - to one mają za zadanie utrzymać ciężar rodzącej, warto więc zadbać, by nie znajdowało się pod nimi nic, na czym kobieta może się poślizgnąć (np. śliski chodniczek łazienkowy).

Pozycja ta może znacznie pomóc w przyspieszeniu porodu - dzięki niej mięsnie miednicy są bardziej rozszerzone, a kanał rodny skraca się aż o jedną trzecią długości. Dodatkowym wsparciem jest również grawitacja, która korzystnie wpływa na szybkość przemieszczania się dziecka wewnątrz kanału rodnego.

Pozycja kuczna ma wiele zalet również dla rodzącej - dzięki prawidłowemu oddychaniu przeponą kobieta może wspomóc parcie. W tej pozycji bardzo rzadko zdarza się również pęknięcie krocza, ponieważ nie jest ono tak napięte jak w pozycji leżącej. Ta pozycja do rodzenia umożliwia również swobodę ruchów i oddechu - wręcz zalecane jest, by po każdym skurczu kobieta wstała, by rozprostować nogi.

Jeśli wybierzesz pozycję kuczną, warto przed rozwiązaniem zapisać się do szkoły rodzenia - nauczysz się w niej, w jaki sposób prawidłowo oddychać przeponą, jak układać nogi oraz rozluźniać mięśnie w trakcie porodu.

Pozycje do porodu - parcie w klęku

Kolejną z wertykalnych pozycji do porodu jest parcie w klęku. Pozycja ta wykonywana jest w towarzystwie bliskiej osoby - np. partnera. Obecność drugiej osoby jest niezwykle istotna - będzie ona bowiem służyć jako wsparcie nie tylko psychologiczne, ale przede wszystkim fizyczne. Oprócz tego, w porodzie powinna oczywiście uczestniczyć położna.

Parcie w klęku najczęściej odbywa się na łóżku lub miękkim materacu, by zapewnić rodzącej komfort. W tej pozycji do porodu kobieta musi uklęknąć na materacu z szeroko rozstawionymi nogami, a następnie oprzeć się o osobę towarzyszącą górną częścią tułowia - pomaga to w zachowaniu stabilności, szczególnie na łóżku.

Zobacz także:

Ta pozycja zmniejsza prawdopodobieństwo, że w trakcie porodu krocze zostanie rozerwane - najczęściej pomaga również uniknąć jego nacinania. Bliskość drugiej osoby zapewnia również komfort samej rodzącej oraz zwiększa poczucie bezpieczeństwa - a co za tym idzie, pomaga w rozluźnieniu mięśni i znacznie ułatwia poród.

Parcie w klęku sprawia również, że kanał rodny ulega skróceniu, w zamian stając się szerszy - może to znacząco pomóc w przyspieszeniu porodu. Dodatkowo, w tej pozycji łożysko jest lepiej ukrwione, co w konsekwencji pomaga uniknąć komplikacji poporodowych (np. związanych z niedotlenieniem dziecka).

Pozycje do porodu - parcie na boku

Choć ustawienie wertykalne jest najlepszą pozycją do porodu, nie każda rodząca jest w stanie w ten sposób wydać maluszka na świat. Jeśli jednak chcesz aktywnie uczestniczyć w porodzie, przybierz pozycję leżącą, która Ci na to pozwoli - czyli tzw. parcie na boku.

Do tej pozycji najlepiej wykorzystać łóżko lub materac. Rodząca musi położyć się na jednym boku (czasem położna decyduje na którym - z racji na ułożenie dziecka w kanale rodnym), a następnie zgiąć nogi w kolanach. Tułów i głowa powinny zostać podparte poduszkami, by znajdowały się nieco wyżej niż miednica. Dzięki takiemu ułożeniu kanał rodny skierowany jest w dół, co automatycznie ułatwia dziecku przedostanie się na świat.

W tej pozycji możesz również wspomóc parcie poprzez prawidłowe oddychanie przeponą. Pozycja do parcia na boku pomaga zwłaszcza w przypadku kobiet, które mają dolegliwości związane z bólem kręgosłupa - zmniejsza ona nacisk na kość krzyżową.

Pozycja do parcia na boku sprawdzi się również w przypadku porodu domowego - zwłaszcza, gdy postępuje on zbyt szybko. Pozwala ona na spowolnienie przesuwania się maluszka wzdłuż dróg rodnych - a tym samym pomaga w zachowaniu naturalnego tempa porodu.

Pozycje do porodu - pozycja półsiedząca

Pozycja do porodu powinna być wygodna i zapewnić rodzącej komfort. Pozycja półsiedząca jest coraz częściej stosowana w dobrych szpitalach i domach porodowych i stanowi zamiennik standardowej pozycji na wznak. Pozwala ona nie tylko na dobre ułożenie kanału rodnego (w dół), ale również na zapieranie się nogami o specjalne podpórki, co może ułatwiać parcie. Ta pozycja do porodu jest najlepsza dla kobiet, które nie czują się na siłach, by kucać lub stać - a jednocześnie chcą aktywnie uczestniczyć w porodzie.

Poród w pozycji półsiedzącej odbywa się na specjalnie przygotowanym, regulowanym fotelu porodowym. Rodząca musi usiąść na fotelu, umieścić stopy w przygotowanych do tego celu podpórkach (ważne, by stopy znajdowały się niżej niż kolana), a następnie zaprzeć się nogami i przeć pomiędzy skurczami.

Pozycja półsiedząca zapewnia dobre oparcie dla pleców oraz nóg - jednak ma również swoje wady. Nacisk na kość krzyżową może spowodować ból - w tej pozycji zwiększa się również ryzyko pęknięcia krocza (jest ono często nacinane).

Co robić w przerwie między skurczami?

Skurcze są naturalnym zjawiskiem, zarówno w trakcie trwania ciąży, jak i podczas porodu. Im bliżej rozwiązania, tym są mocniejsze - a co za tym idzie, bardziej bolesne. Co warto robić pomiędzy skurczami, by złagodzić ból i ułatwić dziecku przyjście na świat?

1 faza porodu - skurcze

Podczas pierwszej fazy porodu skurcze pojawiają się w dłuższych odstępach czasowych - początkowo może to być nawet co 10 minut. W miarę postępowania porodu skurcze mogą się pojawiać nawet co 3-4 minuty - wydłuży się również czas ich trwania.

W pierwszej fazie porodu ważny jest oddech - pomiędzy skurczami staraj się oddychać powoli i spokojnie. Dobrze dotleniony organizm lepiej radzi sobie z bólem, dlatego odpowiedni oddech jest bardzo ważny.

Aktywność jest ważna - również podczas porodu, dlatego unikaj leżenia (szczególnie na wznak) między skurczami. Możesz chodzić, pochylać się, siedzieć na piłce lub kucnąć - wybierz pozycję, która łagodzi ból. Możesz również skorzystać z pomocy partnera - oprzeć się o niego, przytulić poprosić o masaż okolic lędźwiowych kręgosłupa - często pomaga to w złagodzeniu objawów.

Jeśli zdecydowałaś się na poród domowy, możesz wziąć ciepłą kąpiel lub prysznic - woda zmniejsza odczuwanie bólu, a jednocześnie poprawia ukrwienie łożyska. W łagodzeniu objawów pomoże również ciepły kompres, umieszczony w okolicach podbrzusza lub odcinka krzyżowego kręgosłupa.

Poród wiąże się z dużą utratą energii - więc jeśli czujesz się na siłach, między skurczami sięgnij po coś do jedzenia. Najlepiej sprawdzi się kawałek czekolady lub słodka herbata - cukier błyskawicznie uzupełnia energię, która przyda Ci się w dalszej części porodu.

2 faza porodu - skurcze

W tej fazie pojawiają się skurcze parte - czyli takie, które mają za zadanie pomóc Ci w urodzeniu dziecka. Są one bardziej bolesne i częstsze niż podczas pierwszej fazy porodu - dlatego jeśli czujesz, że ból staje się nie do zniesienia, możesz poprosić o znieczulenie.

Również podczas tej fazy porodu powinnaś być aktywna - czas pomiędzy skurczami jest idealnym momentem na zmianę pozycji. Postaraj się znaleźć taką, w której odczuwasz jak najmniej bólu.

Oddech w trakcie drugiej fazy porodu jest bardzo ważny - postaraj się, by był on w miarę równomierny, a wdechy i wydechy były powolne i głębokie. Krótki, urywany oddech nie zapewnia dobrego dotlenienia organizmu i może spowodować nawet omdlenia lub utraty przytomności.