Jak rozpoznać narcyza? Eksperyment naukowców z Toronto

Badania na Uniwersytecie w Toronto przeprowadziła para naukowców Miranda Giacomin oraz Nicholas Rule. Wykonali oni próbę badawczą na 39 studentach w wieku 21 lat. 26 z nich to kobiety a 13 mężczyźni, z czego 32 osoby były białe, a pozostałe 7 stanowili przedstawicie innych kolorów skóry. 

Naukowcy wykonali zdjęcia portretowe studentów, po czym przeprowadzili wśród badanych ankietę. W teście należało odpowiedzieć na pytania takie jak na przykład: „Czy gdybym rządził światem, byłby on lepszym miejscem?” oraz „Czy uważam, że mam zdolności w manipulowaniu innymi?”. Ankieta nakierowana była na rozpoznanie narcystycznych cech osobowości wśród badanych. 

Następnym etapem eksperymentu było pokazanie wykonanych fotografii portretowych 28 ochotnikom. Po zobaczeniu zdjęć mieli oni ocenić na skali od 0 do 8, czy uwieczniona osoba wygląda na narcyza. 

Zobacz także: 6 cech, po których poznasz, że Twój partner jest seksualnym narcyzem

Kolejnym krokiem było przeprowadzenie próby badawczej na kolejnej grupie wolontariuszy. Tym razem pokazano im fotografie odwrócone do góry nogami. Według autorów eksperymentu ułatwia to skupienie się na pojedynczych elementach twarzy krok po kroku i osobne przeanalizowanie ich. W odróżnieniu od oglądania normalnego obrazu twarzy, kiedy to zwraca się uwagę na ogólny wygląd bohaterów. 

Jednak, aby wyniki badania były bardziej dokładne Miranda Giacomin i Nicholas Rule przeprowadzili, trzecią próbę badawczą na kolejnej grupie ochotników. Zostali oni poproszeni o przyjrzenie się 39 portretom, jednak na każdym z nich oczy i brwi postaci były komputerowo zasłonięte. 

Ostatnim etapem eksperymentu było pokazanie wolontariuszom fotografii ludzi z zasłoniętymi jedynie oczami lub jedynie brwiami. Ci ankietowani również mieli opisać, która z osób wydaje się najbardziej zarozumiała. Naukowcy podczas tej próby chcieli sprawdzić, czy na ocenę narcyzmu u danych osób mają wpływ konkretne elementy twarzy.

Zobacz także:

Dowiedz się więcej o cechach faceta - narcyza.

Narcystyczne cechy charakteru a wyraziste i gęste brwi

Badania wykazały, że osoby, które uznane były za narcystyczne mają bardziej wyraziste i gęste brwi! Wolontariusze oceniający ludzi jedynie na podstawie wyglądu, w znacznej większości twierdzili, że osoby o bardziej wyrazistych brwiach są  skoncentrowane na sobie i bardziej zarozumiałe.

Wyniki badań opublikowano w kwietniu 2018 roku na łamach magazynu Journal of Personality. Zostały one wyróżnione nagrodą Ig Nobel Prize. Jest to humorystyczny odpowiednik nagród Nobla. Przyznawany jest eksperymentom i pracom, które w pierwszej chwili wydają się niedorzeczne, jednak później okazują się interesujące i wartościowe. Nagrody rozdawane są od 1991 roku. 

Wnioski płynące z badań mogą Ci się przydać! Jedynie za pomocą odpowiedniej stylizacji brwi możesz wpłynąć na to, jak oceniają Cię inni!

Przeczytaj również: Jak stylizować brwi w stylu Virgin brows