Wielu ludzi mówi, że nigdy nie słyszało o paraliżu sennym. Gdy słyszą, w jaki sposób on przebiega, nie potrafią sobie tego wyobrazić. Mimo to, 7,6% populacji przynajmniej raz w życiu spotkało się z tym nieprzyjemnym uczuciem nawet, jeśli o tym nie pamięta. Bright Side odniosło się do niektórych danych na temat tego tajemniczego zaburzenia.

Czym jest paraliż senny?

To stan, w którym osoba jest przytomna, ale nie może się poruszać, ani mówić. Zwykle występuje, gdy zasypiasz lub gdy się budzisz. Paraliż senny powoduje, że osoba, która się z nim styka czuje ogromny ciężar na swoim ciele, którego nie jest w stanie udźwignąć. Bardzo często towarzyszą temu halucynacje.

Zobacz teżMasz problem z bezsennością, a diety nie działają? To może być NES

Utrata kontroli nad własnym ciałem

Bez względu na to, jak bardzo się starasz, nie możesz nic zrobić. Twoje ciało zastyga w bezruchu. Niektórzy ludzie są w stanie ruszać palcami u rąk i nóg, co sprawia, że ich ciało szybciej się „budzi”. Osoby, które doświadczyły paraliżu sennego często opisują go, jako „doświadczenie poza ciałem”. Ten stan może trwać od kilku sekund do kilku minut.

Koszmary i halucynacje

Współtowarzyszącymi paraliżowi sennemu objawami są halucynacje i koszmary. Różnią się jednak od zwykłych snów. W rzeczywistości mają one miejsce, gdy twój mózg jest czujny. To sprawia, że sytuacja staje się naprawdę przerażająca. Sparaliżowane w trakcie snu osoby mają tendencję do widzenia i słyszenia strasznych dźwięków. Czasem łączy się to z uczuciem wyciągania z łóżka, latania lub wibracjami, które przechodzą przez całe ciało.

Zobacz także:

Zobacz teżWypalenie zawodowe, czyli kryzys dojrzałych kobiet: "Nie wiem, kim jestem i co chcę robić. Czuję pustkę"

Zjawisko stare jak świat

Prawdopodobnie paraliż senny odkryto już bardzo dawno temu. Istnieje wiele opowieści i legend z całego świata, które opisują bardzo podobne zjawisko. Ludzie postrzegali je jako pewnego rodzaju opętanie przez demona lub uprowadzenie przez obcych. Ciekawym przykładem paraliżu sennego jest renesansowy obraz szwajcarskiego artysty, Henry’ego Fuseli. Ukazuje demona siedzącego na klatce piersiowej kobiety, która doznaje paraliżu sennego.

Skąd bierze się paraliż senny?

Kiedy śpimy, nasze ciało przechodzi przez fazy snu. Wtedy mózg wysyła komunikat do naszych mięśni, aby się rozluźniły. Paraliż senny występuje, gdy ciało ma problem z tym przejściem. Jest zjawiskiem naturalnym i może przytrafić się każdemu, bez względu na płeć, wiek, czy stan zdrowia. Naukowcy odkryli kilka okoliczności, które są związane ze zwiększonym ryzykiem paraliżu sennego. Należą do nich: słaby sen, genetyka i problemy psychiczne.

Jak radzić sobie z paraliżem sennym?

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia paraliżu sennego, zaleca się zdrowsze nawyki związane ze snem. Należy unikać spania na plecach i na brzuchu. Nie powinno się także używać urządzeń elektronicznych tuż przed zaśnięciem. Nie należy pić kawy i innych napojów zawierających kofeinę przed snem. Warto również codziennie chodzić spać i wstawać o podobnej porze.