Gromada: Ssaki

Rodzina: Człowiekowate

Gatunek: Feministka

Przede wszystkim, zanim zaczniesz szukać motywacji, zastanów się czy na pewno chcesz ten cel osiągnąć. Czy oby na pewno jesteś na takich studiach, na jakich chcesz być? Czy nie wybrał ci ich rodzic? Czy jesteś w pracy, do której masz ochotę codziennie chodzić? Czy jesteś w niej zadowolona?

Sprawdź też czy nie jesteś zmęczona. Jeśli nie chce ci się bawić z dzieckiem, nie masz siły na dekorowanie mieszkanie i nie masz siły i czasu na czytanie, może się okazać, że zamiast motywacji potrzebujesz ... wypoczynku!

Wyjdź z domu na kilka godzin, zostaw dziecko, psa i obowiązki mężowi lub rodzinie. Pójdź na spa. Naucz się nic nie robić. Leż i po prostu odpoczywaj tak długo, aż poczujesz, że masz już siłę i ochotę na robienie kolejnych rzeczy!

Czasami potrzeba wypoczynku zamiast motywacji

A kiedy już wiesz, co chcesz osiągnąć i masz nakreślony cel, wtedy pomogą ci poniższe punkty:

Zobacz także:

1. Zadbaj o towarzystwo! Jeśli twoim celem jest zdrowie i wygląd, zapisz się na siłownię i/lub zajęcia fitness z koleżanką, kumplem lub partnerem. Będzie wam o wiele raźniej, a w gorsze dni, jedno będzie motywowało drugiego. Wspólne posiłki i podobna dieta sprawią, że nie będziecie się nawzajem kusić pachnącą pizzą.

2. Widoczne rezultaty!

Nic tak nie zachęca do nauki kolejnych słówek lub do regularnego chodzenia na treningi jak to, gdy widzisz, że jest coraz lepiej. Oglądasz filmiki na YT w jęz. oryginalnym i coraz więcej rozumiesz oraz nie boisz się konwersacji z nativem. Na siłowni zamieniasz 2 kilogramowe ciężarki na 3, a deskę utrzymasz już 30 sekund, a nie jak wcześniej tylko 10!

3. Mówi się, że potrzeba 14 dni na utrwalenie nowego zachowania, a potem jest już z górki. Wyrób więc sobie nawyk przez te pierwsze dwa tygodnie, odhaczaj krzyżykiem w kalendarzu jeśli musisz, a potem będzie już dobrze :)

4. Nagradzaj się :) Zrób sobie listę rzeczy, które lubisz: kino, pizza, film w domu, książka, spotkanie z przyjaciółmi. I sięgaj po nagrody!

5. Wymyśl zastępczy plan działania, jeśli opuściłaś zajęcia (np. siłownia lub nauka jęz. obcego). Jeśli nie poszłaś na trening, zamiast wyrzutów sumienia i frustracji, postaraj się nadrobić brak treningu odpowiednią dietą, poczytaj w międzyczasie więcej na temat odżywiania lub zdrowia, ugotuj w domu zdrową potrawę albo zrób ćwiczenia zastępcze w domu (nawet proste rozciąganie). Jeśli opuściłaś lekcję jęz. obcego, przeznacz 10 min na napisanie wierszyka albo pogawędkę ze sobą w lustrze po angielsku!

6. Platon mówił „Najważniejszy w każdym działaniu jest początek”. Zapewne większość z nas miała już okazję przekonać się, że najtrudniej jest w ogóle zacząć. Jednak wbrew pozorom najlepszy sposób na znalezienie motywacji to po prostu zacząć i się wysilić.

7. Motywacja jest wynikiem, a nie warunkiem wstępnym. Nie potrzebujesz motywacji, aby rozpocząć. Rozpocznij, a poczujesz motywację. Rozpoczęcie pracy zmotywuje cię do jej ukończenia.

Pomyśl o celu tak, że ma on sens wówczas, gdy pomaga ci rosnąć. Będziesz wzrastać na tej drodze idąc w jego kierunku, a nie poprzez samo jego osiągnięcie. Satysfakcję i spełnienie możesz odnaleźć w osiągniętym sukcesie, jednak prawdziwe źródło trwałego szczęścia leży w procesie dojścia do tego sukcesu. Kiedy zobaczysz postępy jakie czynisz i kompetencje, które zdobywasz, zobaczysz, że stajesz się tym, kim chcesz być.

To stawanie się wymarzoną wersją siebie da ci ogromną satysfakcję, ponieważ poczujesz, że zasłużyłaś na to swoim zaangażowaniem i wykonaną pracą. Pamiętaj, że nie tylko biegasz, ale dołączasz do grona biegaczy. Nie tylko znasz język angielski, ale rozumiesz angielskojęzyczne teksty piosenek, gdy inni słyszą tylko muzykę. Gdy podejmiesz ten wysiłek, zobaczysz, że nie jesteś sama! Poczujesz wtedy ogromny zastrzyk energii, który wynika bezpośrednio z twojego działania!

Aleksandra Hekert - feministka, filozofka, aktywistka i copywriterka. Autorka książki "Świadomy Seks"  www.swiadomaintymnosc.pl

Współzałożycielka fundacji wspierającej rozwój świadomości www.feedyourhead.pl

Nadaje sens swojemu życiu pomagając innym wypełniać swoje powołanie.