Postanowienia noworoczne - co wybrać, by udało się je zrealizować?

Badacze z dwóch uniwersytetów: Uniwersytetu Sztokholmskiego i Uniwersytetu Linkoping w Szwecji przeanalizowali postanowienia noworoczne 1066 osób. Podzielili uczestników na trzy grupy: bez wsparcia, ze wsparciem ograniczonym i ze wsparciem rozszerzonym. Przez cały rok, raz w miesiącu sprawdzali, jak dobrze osoby poddane badaniu trzymają się swoich postanowień.

Po roku 59 proc. osób, które uznały swoje postanowienie za cel trzymało się swojego nawyku. Natomiast 47 proc. osób skupiających się na eliminacji czegoś odniosło sukces. Wniosek jest prosty: lepiej postanowić sobie, że będziesz regularnie ćwiczyć, niż postanowić, że przestaniesz spędzać większość czasu na kanapie, oglądając kolejne odcinki ulubionego serialu.

- Zaskoczyły nas wyniki dotyczące tego, jak sformułować swój cel. Wsparcie udzielone uczestnikom nie miało większego znaczenia w dotrzymywaniu swoich postanowień przez cały rok – mówi Per Calbring, profesor psychologii na Uniwersytecie Sztokholmskim.

Zobacz też:

Postanowienia na Nowy Rok - 7 rzeczy, które warto zrobić dla swojej skóry

Zdaniem wielu osób tylko to jedno postanowienie noworoczne ma sens

Pozytywne nastawienie - klucz do sukcesu

Wyjaśnia również, że przeformułowanie postanowienia noworocznego może zdziałać cuda. Prawdopodobnie większy sukces odniesiesz, gdy zamiast mówić: „Przestanę jeść słodycze, żeby schudnąć”, powiesz: „Będę jadła owoce kilka razy dziennie”.

Zobacz także:

Chociaż naukowcy nie wykazali wsparcia otoczenia jako kluczowego czynnika w osiąganiu zamierzonych celów, radzą deklarować swoje cele publicznie. Wówczas prawdopodobnie ludzie bardziej będą trzymać się zmian, bo na pewno inny będą pytać ich o rezultaty. Wówczas będą podtrzymywać swoje postanowienie pod presją społeczeństwa.

Zobacz też: 11 cytatów wspaniałych kobiet, które zmieniły świat!