Najzdrowsze warzywa i owoce to oczywiście te świeże, najlepiej prosto z przydomowego ogródka. Mieszkamy jednak w klimacie gdzie bardziej lub mniej mroźne zimy zmuszają nas do korzystania z mrożonek lub kupowania drogich produktów importowanych.

Na szczęście mrożone owoce i warzywa zachowują całkiem dużo wartości odżywczych. Mrożenie takich produktów następuje bardzo szybko dzięki czemu struktura i składniki nie ulegają zniszczeniu. Dodatkowo ogranicza to też rozwój bakterii, a mrożonki są niejednokrotnie bardziej odżywcze niż przechowywane miesiącami warzywa (np. ziemniaki czy marchew). W mrożonkach znacznie zwalnia się tempo przemian metabolicznych, a także zamraża się sok komórkowy.

Ile witamin tracimy podczas mrożenia warzyw i owoców?

Wbrew pozorom wcale nie tak dużo. Największe straty wykazuje witamina C (od 5 do 30%) oraz witaminy z grupy B. W mrożonych owocach stracimy za to około 5-10% witaminy A, a w warzywach 20-30%. Na szczęście sole mineralne czy kwasy organiczne właściwie nie wykazują żadnych zmian w procesie mrożenia i rozmrażania.

O wiele zdrowsze są jednak mrożonki kupne które są zamrażane w temperaturze od -18 do -30 stopni Celsjusza. Zamrażanie warzyw w wyższych temperaturach (-2 czy -5 stopni Celsjusza)  powoduje o wiele większe straty wartości odżywczych. Szczególnie warzywa zielone zawierające bardzo zdrowy chlorofil o wiele lepiej przechowywać w postaci mrożonej niż konserwowanej czy suszonej.

Zaletami mrożonek są też ich stosunkowo niskie ceny oraz łatwość przygotowywania. Mrożone warzywa są już pokrojone oraz oczyszczone. Niestety w Polsce nadal spożywa się aż pięciokrotnie mniej warzyw i owoców mrożonych niż w innych krajach Unii. Niestety nie dzieje się tak dlatego, że jemy je świeże. Po prostu zimą bardzo ograniczamy spożywanie tych produktów co jest ogromnym błędem żywieniowym!