Ta maść jest znana i używana od pokoleń i wcale nas to nie dziwi! Sprawdź, jakie właściwości ma maść cynkowa i jakie ma zastosowania!

Maść cynkowa – właściwości  

Głównym składnikiem maści cynkowej jak podpowiada nam nazwa, jest cynk. Charakteryzuje się on działaniem ściągającym, przesuszającym, przeciwzapalnym, antyseptycznym i ochronnym. Dzięki tak szerokiemu działaniu może być stosowany przy wielu dolegliwościach. Cynk jest także wykorzystywany przy produkcji wielu kosmetyków i leczniczych preparatów. Co ciekawe cynk może mieć różną formę. Najczęściej znamy go pod postacią maści, zapominając przy tym o często stosowanej formie białego bezzapachowego proszku.

>>> Poznaj 16 zastosowań wazeliny, o których nie miałaś pojęcia! <<<

Maść cynkowa – skład

Maść cynkowa zawiera substancję czynną o nazwie tlenek cynku (zinci oxydi). To właśnie ten związek jest popularnym składnikiem innych kosmetyków i to on działa zbawiennie na naszą skórę.

Stężenie tlenku cynku w maści wynosi najczęściej 10 proc, co oznacza, że w 100 gramach maści, znajduje się 10 g związku. Substancją pomocniczą stosowaną najczęściej jest wazelina hydrofilowa. Dużą popularnością cieszy się także maść cynkowa z dodatkiem kwasu salicylowego. Produkt ten wykazuje jeszcze silniejsze działanie ściągające i wysuszające. Pamiętać musimy, aby nie używać jej bezpośrednio na otwarte rany.

Wypróbuj pastę cynkową!

W aptekach i drogeriach możemy znaleźć także pastę cynkową, która ma znacznie wyższe, ponieważ aż 25 proc. stężenie związku tlenku cynku. Konsystencja pasty jest dużo gęstsza i dedykowana jest do stosowania punktowego.

Maść cynkowa – przeciwwskazania

Maść cynkowa jest niezwykle popularnym kosmetykiem, jednak jej stosowane w niektórych przypadkach jest odradzane. W szczególności maści powinny unikać osoby, które:

Zobacz także:

  • są nadwrażliwe na któryś ze składników
  • mają uszkodzony naskórek
  • przechodzą stany zapalne skóry
  • są w ciąży lub karmią piersią.

Pamiętajmy także, aby podczas stosowania maści cynkowej unikać innych wysuszających środków. Zbyt duże stężenie preparatów wysuszających skórę może doprowadzić do podrażnienia i uszkodzenia naskórka.

>>> Kosmetyki z apteki – 10 hitów za kilka złotych <<<

Chcesz poznać wszystkie zastosowania maści cynkowej? Zajrzyj do naszej galerii!