Kryzys wieku średniego - co to jest?

Kryzys wieku średniego, inaczej mówiąc syndrom wieku średniego, pojawia się mniej więcej na półmetku życia, w wieku 35-45 lat. Najczęściej utożsamiany jest ze stanem charakterystycznym dla mężczyzn, należy jednak wyraźnie podkreślić, że dotyczy także kobiet. To moment refleksji nad mijającym czasem - nad tym,co było i nad tym, co jeszcze przed nami. 

Dlaczego kryzys wieku średniego częściej dotyczy mężczyzn? Specjaliści są zdania, że wynika to z pewnego rodzaju przyzwolenia społecznego na zachowania, które są charakterystyczne dla takiego stanu. "Każdy mężczyzna jest przecież dużym dzieckiem" - takie opinie słyszymy niemal codziennie, a dodatkowo są one utrwalane przez środki masowego przekazu i przez popkulturę. W rezultacie, panowie z większą śmiałością manifestują pojawiające się u nich symptomy kryzysu wieku średniego niż kobiety. Panie najczęściej cierpią w milczeniu, bo syndrom wieku średniego, bez względu na płeć, wiąże się z realnym cierpieniem psychicznym.

Szacuje się, że kryzys wieku średniego dotyczy ok. 10 proc. populacji. Wniosek jest prosty - objawy tego stanu mogą, ale nie muszą wystąpić. Psychologowie są zdania, że ma to bezpośredni związek z poziomem zadowolenia ze swojego życia. Na kryzys wieku średniego w większym stopniu podatne są osoby, których nie satysfakcjonuje ich stan majątkowy, życie zawodowe czy rodzinne. Refleksja nad tym, połączona ze świadomością upływającego czasu, często popycha do nieracjonalnych zachowań. Z drugiej strony, dochodzi do tego uświadomienie sobie zmian, jakie wraz z postępującym wiekiem zachodzą w wyglądzie. Pojawia się potrzeba przeżycia drugiej młodości i spełnienia swoich młodzieńczych ambicji. 

Inny bodziec, który może wyzwolić wystąpienie objawów kryzysu wieku średniego, to zachodzące w życiu nagłe zmiany - śmierć osób najbliższych, zwłaszcza obojga lub nawet jednego z rodziców, oraz opuszczenie rodzinnego domu przez dorosłe dzieci. 

Zobacz też: Mapy miłosne odnowią relacje w związku i pomogą przetrwać kryzys

Kryzys wieku średniego u mężczyzn: objawy

Kryzys wieku średniego u mężczyzn objawia się stosownie do tego, co ich zdaniem składa się na poczucie zadowolenia z życia. Najczęściej, panowie wychodzą z założenia, że o udanym życiu świadczy zgromadzony przez nich majątek - nieruchomości, samochody, stan konta bankowego. Choć częściej utożsamiane jest to z kobietami, to jednak mężczyźni też wiążą poczucie szczęścia z wyglądem zewnętrznym. Można wręcz powiedzieć, że w pewnym wieku, panowie zaczynają przywiązywać większą uwagę do swojego wyglądu niż kobiety. Tak właśnie zaczyna objawiać się męski kryzys wieku średniego.

Mężczyzna, gdy zaczyna dostrzegać, że jego ciało nie przypomina greckiego posągu, zaczyna obsesyjnie dbać o swój wygląd - każdego ranka biega, kupuje karnet na siłownię, wymienia zawartość garderoby, często zastępując eleganckie ubrania młodzieżowymi, na które wcześniej nie chciał nawet spojrzeć. To jeszcze nie wszystko, wielu mężczyzn zaczyna farbować włosy i zarost, a niektórzy decydują się nawet na przeszczep włosów. Warto podkreślić, że wzmożona, wręcz obsesyjna troska o swoje ciało nie wynika wyłącznie z braku akceptacji naturalnych zmian. Innym powodem takiego stanu jest strach przed chorobami i przed śmiercią - w pewnym wieku, panowie zaczynają sobie uświadamiać, że nie są niezniszczalni.

Zobacz także:

Troska o swój wygląd i o formę fizyczną nie jest niczym złym, o ile nie przybiera obsesyjnej formy. Nie są to jednak jedyne objawy syndromu wieku średniego. Kolejne z nich są o wiele bardziej ryzykowne, przez co stanowią znacznie większe zagrożenie. W wielu przypadkach, kryzys wieku średniego w destrukcyjny sposób zmienia dalsze życie mężczyzn.

Wielu panów, gdy pojawi się u nich świadomość zachodzących zmian, próbuje na siłę udowodnić, sobie i innym, że wciąż są w żelaznej formie. Zaczynają uprawiać ryzykowne sporty, bez refleksji zwiększają ilość wypijanego alkoholu, niektórzy sięgają nawet po narkotyki.

Kolejny etap męskiego kryzysu wieku średniego przynosi ryzykowne, a często nawet całkowicie nieracjonalne decyzje. U niektórych pojawia się przekonanie, że wykonywana przez nich praca nie niesie z sobą żadnej wartości, więc z dnia na dzień składają wymówienie, tkwiąc w przekonaniu, że to ostatni moment, by zacząć realizować swoje młodzieńcze ambicje. 

Wychodząc z założenia, że "to już najwyższy czas", niektórzy mężczyźni przeznaczają oszczędności całego życia na zakup drogiego, często sportowego (schematyczne, ale tak właśnie jest) samochodu. Syndromowi wieku średniego często towarzyszy też brak zadowolenia z życia rodzinnego. Panowie zaczynają dostrzegać, że upływ czasu odciska swoje piętno nie tylko na nich samych, ale także na ich życiowych partnerkach. Pojawia się fascynacja młodszymi kobietami, a chcąc podbudować swoje ego, niektórzy panowie nawet nie próbują się z tym kryć. 

Każde z tych zachowań można sprowadzić do dwóch kwestii - do niezadowolenia z dotychczasowych osiągnięć i do poczucia złości, wywołanego upływającym czasem.

Zobacz, w jakim wieku najczęściej myślimy o zdradzie?

Kryzys wieku średniego u kobiet: objawy

Męski i żeński kryzys wieku średniego łączy wiele cech wspólnych, jednak niektóre symptomy są charakterystyczne ze względu na płeć. Kobiety w mniejszym stopniu niż mężczyźni przywiązują uwagę do kwestii materialnych, więc ich kryzys emocjonalny, pojawiający się na etapie życiowych podsumowań, ma wymiar bardziej emocjonalny, zwłaszcza w jego początkowej fazie.

Określenie "rycząca czterdziestka" na stałe przeniknęło do popkultury i choć nie należy do najbardziej eleganckich, to trzeba jednak zaznaczyć, że nie wzięło się znikąd. Niektóre kobiety, gdy dochodzą do wniosku, że ich ciało zmieniło się na przestrzeni lat, zaczynają dosłownie użalać się nad sobą. Następstwem tego są stany depresyjne - pojawiają się problemy z zasypianiem, napady złości, wybuchy płaczu. Na tym etapie,, panie często przestają dbać o siebie, w myśl zasady "po co mam się malować, skoro i tak wyglądam strasznie". Stąd już tylko krok do pełnoobjawowej depresji, albo do błędnych decyzji, równie niebezpiecznych i ryzykownych jak te, które podejmują mężczyźni.

Zobacz też: Dlaczego kobiety zdradzają?

Wiele kobiet, chcąc dowartościować się w swoich oczach, wpada w obsesję zakupów. Nowe ciuchy, nowe torebki, nowe buty - nie ma w tym nic złego, o ile zachowany jest umiar, jednak to słowo zwykle nie koresponduje z objawami kryzysu. W wielu przypadkach, wymiana zawartości garderoby nie wystarczy. Głęboka potrzeba wprowadzenia zmian w swoim wyglądzie popycha do poddania się zabiegom medycyny estetycznej, często inwazyjnym i ryzykownym.  

Zobacz też: Kryzys wieku młodego dotyka wielu 30-latków

Kryzys wieku średniego a zdrada

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, często odmładzają się, nawiązując relacje ze znacznie młodszymi osobami. W przypadku pań, takie znajomości zwykle mają charakter utajonych romansów. Zazwyczaj, nie chcą odchodzić od swoich mężów, romans z młodszym kochankiem ma być dla nich lekarstwem na gromadzące się w głowie myśli o przemijaniu. 

Nieco inaczej wygląda to w przypadku mężczyzn, bo panowie dotknięci emocjonalnym kryzysem, próbują udowodnić coś sobie samym, ale także wszystkim dookoła. Młodsza kochanka to dla nich powód do dumy, co często popycha ich do decyzji o rozwodzie. 

Jak przetrwać kryzys wieku średniego?

Kryzys wieku średniego jest stanem, którego nie można bagatelizować. Pozwalając, by sprawy toczyły się swoim rytmem, należy spodziewać się poważnych konsekwencji, często nieodwracalnych. Aby móc wyjść z kryzysu emocjonalnego bez szwanku, przede wszystkim trzeba pogodzić się z tym, co nieuniknione - z upływającym czasem. Nie jest to jednak łatwe i często wymaga pomocy. Zamiast na konsultację w klinice chirurgii plastycznej, należy wybrać się do psychologa - w przypadku, gdy odczuwamy niezadowolenie z życia i z samych siebie, jest to lekarz pierwszego kontaktu.

Dobrym pomysłem jest też uczestnictwo w grupach wsparcia, jednak do tego tematu trzeba podchodzić ostrożnie. W sieci funkcjonuje niejedno forum o takiej tematyce, jednak w większości przypadków, wsparcie innych osób jest iluzoryczne i bardziej sprowadza się do tematu, jaką operację plastyczną warto wykonać i który lekarz zrobi to najlepiej. 

Jak pomóc komuś w kryzysie wieku średniego?

Nie obejdzie się też bez wsparcia ze strony najbliższych, a zwłaszcza - bez pomocy życiowego partnera lub partnerki. Żeby móc pomóc, wcześniej należy jednak rozpoznać problem. Przede wszystkim, nie można ignorować żadnych, nawet najdrobniejszych sygnałów, mogących wskazywać na kryzys. Nie należy też "brać tego na przeczekanie" - zwłoka doprowadzi do tego, że później trudniej będzie rozwiązać problem.

Przy każdej okazji, osobę dotkniętą kryzysem warto zapewniać o jej wartości. Stan ten nakazuje poddawać w wątpliwość własną męskość lub kobiecość. W takiej sytuacji, rolą partnera lub partnerki jest utwierdzenie swojej drugiej połówki w przekonaniu, że tak nie jest. Komplementy mogą zdziałać cuda.

Warto wprowadzić do wspólnego życia element nieprzewidywalności. Monotonia i rutyna dodatkowo pogłębia objawy kryzysu, więc trzeba organizować wolny czas w taki sposób, żeby nie było w nim miejsca na nudę. 

Kolejna rzecz, to troska o jakość pożycia intymnego. Naturalne jest, że lata wspólnego życia nie pozostają bez wpływu na sferę seksualną, a dodatkowo - osoba w kryzysie zaczyna unikać intymnych sytuacji ze swoją drugą połówką. Nie dopuść do tego. Zacznijcie na nowo cieszyć się seksem. Eksperymentujcie, oczywiście z zachowaniem granic zdrowego rozsądku. Tak jak w czasie wolnym, w sypialni też nie może być miejsca na rutynę.

Z drugiej strony, nie można pozwolić sobie na to, żeby kryzys zdominował całe życie rodzinne. To ty, jako strona trzeźwo patrząca na tę sytuację, odpowiadasz za to, żeby hamować irracjonalne decyzje swojej drugiej połówki. Nie możesz pozwolić, żeby wasze wspólne pieniądze były wydawane na rzeczy zbędne. Nie możesz akceptować całonocnych wypadów. Tym bardziej, nie możesz dawać przyzwolenia na romanse.