O długofalowych konsekwencjach zakażenia koronawirusem pisze znana neurolog, która przeszła COVID-19
Neurolog doktor Magdalena Wysocka-Dudziak, która przeszła COVID-19, uświadamia nam, jak poważne konsekwencje dla naszego organizmu ma zakażenie koronawirusem. Mało z nas zdaje sobie z tego sprawę, dlatego ważne jest, żeby zapoznać się ze słowami lekarki.
Neurolog o konsekwencjach zakażenia koronawirusem
Koronawirus nie omija nikogo. Przekonała się o tym neurolog doktor Magdalena Wysocka-Dudziak, która w ostatnich dniach przebywała w izolacji z powodu zakażenia COVID-19. Doktor Dudziak dzień po dniu na swoim Instagramie relacjonowała, jak w jej przypadku przebiega choroba. Potworny ból głowy, bóle w klatce piersiowej, duszności, utrata węchu i smaku, silne bóle mięśni i kończyn - o takich objawach pisze neurolog.
Najprostsza czynność sprawia, że mam duszności a po pochyleniu kilkuminutowe zawroty głowy. Wszystko smakuje niczym te pseudomakarony zero kalorii z rośliny o wdzięcznej nazwie Dziwidło. Nie miałam też pojęcia jak bardzo polegam na węchu. Nie mogę sprawdzić świeżości produktów podawanych rodzinie - relacjonuje dzień po dniu na Instagramie doktor Magdalena Wysocka-Dudziak.
Doktor Dudziak, która obecnie skończyła dziesięciodniową izolację, zamieściła wpis, gdzie poruszyła niezwykle ważny temat. Pisze o długofalowych konsekwencjach zakażenia koronawirusem, o których mówi się w mediach bardzo mało. "Moja izolacja skończona. Jestem ponoć ozdrowieńcem. Czy aby na pewno? Oto co naukowcy wiedzą na ten moment o możliwych długofalowych konsekwencjach COVID-19:
- niektóre objawy mogą utrzymywać się lub powtórzyć tygodnie lub miesiące po pierwotnym zakażeniu SARS-CoV-2. Dotyczy to także osób z łagodnym przebiegiem zakażenia, dzieci i młodych dorosłych oraz nie obciążonych żadnymi chorobami przewlekłymi.
- zidentyfikowanymi dotychczas czynnikami ryzyka przewlekłych objawów są nadciśnienie tętnicze, otyłość i zaburzenia psychiczne
- najczęściej utrzymującymi lub powtarzającymi się objawami są: zmęczenie, duszność, kaszel, bóle głowy, zaburzenia węchu i smaku, bóle mięśniowe, bóle w klatce piersiowej i jamie brzusznej, nudności, biegunka, zaburzenia świadomości."
To Cię może zainteresować: Zdziwisz się, jaki związek ma witamina D z koronawirusem. Najnowsze badania naukowe nie pozostawiają złudzeń
Koronawirus: długotrwałe następstwa COVID-19
Doktor Magdalena Wysocka-Dudziak wymienia konsekwencje, jakie koronawirus może powodować w mózgu, sercu czy płucach. W przypadku mózgu zalicza się do nich:
- udary mózgu (ok. 7x częstsze u młodej osoby z COVID-19 niż z grypą),
- napady drgawkowe,
- zespół Guillain-Barre,
- zaburzenia poznawcze (zaburzenia pamięci i koncentracji, mgła mózgowa) prawdopodobnie związane z mikroudarami w obrębie istoty białej,
- zaburzenia węchu i smaku, w tym anosmia i ageuzja, czyli odpowiednio całkowita utrata węchu i smaku,
- depresja, zaburzenia lękowe i PTSD, czyli zespół stresu pourazowego (zwłaszcza u pacjentów po leczeniu na oddziałach intensywnej terapii),
- może także zwiększać ryzyko zachorowania w przyszłości na chorobę Parkinsona oraz na zaburzenia otępienie, w tym na chorobę Alzheimera.
Przeczytaj także: Koronawirus w Polsce: "Najbliższe trzy miesiące to będzie prawdziwe piekło" - mówi lekarz zajmujący się prognozowaniem rozwoju pandemii
Koronawirus może także uszkadzać mięsień sercowy i prowadzić do jego niewydolności, a także przyczyniać się do zawałów serca. W płucach uszkadza tkankę płucną, powoduje włóknienie płuc, zatorowość oraz obturacyjne choroby płuc. Neurolog podkreśla, że wirus ten ma wpływ na cały nasz organizm powodując zespół przewlekłego zmęczenia a także powikłania zakrzepowo-zatorowe, w tym uszkodzenia wątroby i nerek.
Cała lista powodów, żeby jeszcze lepiej dbać o zdrowie swojego mózgu i edukować innych jak to skutecznie robić - kończy swój wpis doktor Magdalena Wysocka-Dudziak.
Zobacz także: Koronawirus. Niepokojące odkrycie na temat utraty węchu przy COVID-19
1 z 1
O długofalowych konsekwencjach zakażenia koronawirusem pisze znana neurolog, która przeszła COVID-19