Kołdra obciążeniowa: co to jest i jak działa?

Remedium naszych babć na wszystkie smutki i problemy było, wiadomo, przytulenie lub zawinięcie się w koc z kubkiem herbaty. Naukowcy połączyli tradycje z nowoczesnością i wiedzą fizjoterapeutyczną i oto mamy efekt ich badań - kołdrę obciążeniową. Kołdra ta nazywana jest też kołdrą sensoryczną i zapowiada się hitem w walce ze stresem i różnego rodzaju napięciami. Na czym polega jej moc? Otóż terapeutyczne działanie zawdzięcza wypełnieniu ze szklanych kulek. Są one kompletnie przyjazne dla organizmu, bo wykonane zostały z użyciem 85% krzemionki oraz tlenku sodu. Ta struktura nadaje się także dla osób o niespokojnym śnie, bo zupełnie nie musisz się martwić, że kulki powędrują w róg kołdry. Pozostaną one na miejscu, ponieważ każda kulka przymocowana jest przez technikę pikowania.

Kołdra obciążeniowa wypełniona jest tak, by równomiernie uciskać wszystkie punkty na naszym ciele. Optymalny poziom obciążenia i równomierny delikatny ucisk uwalnia serotoninę, czyli hormon szczęscia i melatoninę, która uwalnia się podczas snu. Spokojny sen zapewnia za to jednoczesne redukowanie hormonu stresu - kortyzolu, po to by nic już nie stanęło nam na drodze do pełnego relaksu i odprężenia. Jak cenna dla organizmu jest jakość snu przestrzega nasz ekspert - fizjoterapeuta Daniel de Laurans, koordynator w Form Grupa Lekarska. 

Obecnie ze względu na wszechobecne zabieganie i narastający stres, ciężko o chwilę wytchnienia. Każdego dnia nasze ciało kumuluje stres, który odkłada się nie tylko w mięśniach, ale i w głowie. Dzieje się tak, gdyż nasz układ nerwowy podczas całodziennej, ciężkej pracy, często na najwyższych obrotach, nie ma możliwości zaznania optymalnego odprężenia i regeneracji. Dlatego tak ważne jest, aby właściwie wykorzystać czas snu, gdyż odpowiednio ukierunkowane bodźcowanie może wspomóc wyciszenie, a także znacząco poprawić jakość i głębokość snu. Taką pomocniczą funkcję pełni kołdra obciążeniowa, która pozwala na pełny odpoczynek naszego ciała.

Kołdra obciążeniowa: dla kogo?

Aż trudno w to uwierzyć, ale kołdry obciążeniowe to element terapii wielu poważnych zaburzeń. Od autyzmu, bezsenności, nadpobudliwości, zespół Downa i zespół Aspergera, po nadmierny stres i stany lękowe. Daje poczucie "schronienia", co zbawiennie wpływa zwłaszcza w przypadkach napadów strachu, lęku czy nawet niekontrolowanej agresji. Wystarczy wtedy okryć plecy i ramiona, by wspomóc redukcję napięć nerwowych i wyciszyć się. Delikatne obciążenie niweluje poziom kortyzolu, na rzecz hormonu szczęścia i przynosi spokój poprzez stymulacje wyspecjalizowanych receptorów zawartych w mięśniach i ścięgnach. Kołdra obciążeniowa walczy też z chorobą cywilizacyjną jaką są wszelkiego rodzaju zaburzenia snu. Jedno z najbardziej destrukcyjnych i najbardziej bagatelizowanych chorób XXI wieku. Kołdra sensoryczna świetnie nadaje się tak dla dorosłych jak i dla dzieci, także dla alergików. W ich produkcji stosuje się przewiewne materiały takie jak welur i bawełna wysokiej jakości, które zapewniają skórze niezbędną termoizolacje. 

Temat ten jest wyjątkowo ważny dla osób cierpiących na ADHD, nerwice, zaburzenia snu i inne zaburzenia psychofizyczne, u których z różnych powodów dochodzi do zaburzenia napięcia mieśni, problemów z ciągłym rozdrażnieniem czy nadpobudliwością, kumulacji stresu, a także braku koncentracji. Kołdra obciążeniowa redukuje napięcie mięśni oraz pomaga ograniczyć ilość stresu poprzez stymulację układ prioprioceptywnego przy pomocą szklanych kulek, które wywierają delikatny nacisk na ciało podczas odpoczynku i snu. Sen, odpoczynek, odpowiednie stymulowanie i wyciszanie układu nerwowego jest niezbędne do zachowania pełnego zdrowia oraz do podejmowania wyzwań zawodowych, rodzinnych i społecznych każdego dnia, radzi fizjoterapeuta Daniel de Laurans.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Znowu mam czas, gdy kołdra obciążeniowa ratuje mi życie gdy mam dużo stresu, a życie nie układa się tak jak bym tego chciała, miewam problemy ze snem. Nie jest to kwestia tego, ze nie mogę spać. Raczej wyglada to tak, ze śpię niespokojnie, mam ogromny problem żeby wstać rano i jestem non stop zmęczona, niewyspana. Najlepszym lekarstwem byłoby, żeby „życie” mi trochę odpuściło i wszystko zaczęło się układać, ale na to ciężko liczyć. Jak na razie moim najlepszym lekarstwem jest kołdra obciążeniowa Ma takie samo zastosowanie, jak ta dla dzieci. Dociskają, rozluźniają mięśnie, niweluje bóle mięśni, jestem bardziej wypoczęta, szybko się budzę i nie jestem tak spięta. A Ty jaki masz patent na „gorszy czas”. Zapomniałabym na #blackfriday @sensorex_europe ma promocje 2 kołdry w cenie 1 warto to przemyśleć • • • #projektrodzina #koldraobciazeniowa #koldrasensoryczna #sen #idespać #matka #mama #instamama #instamatki #senmatki #zaburzeniasi #mommyhood #me #wpościeli #bólmięśni #relaks #chill #honestmom #mamatrojki #momof3 #sensoryintegration #integracjasensoryczna #sensorydisorder #kobieta #polishwoman #polishmom #instawtorek

Post udostępniony przez Jolanta | projekt-rodzina.pl | (@projekt_rodzina) Lis 26, 2019 o 5:10 PST

 

Kołdra obciążeniowa: na co zwracać uwagę w wyborze?

Kołdrę obciążeniową dobiera się pod względem naszego wzrostu i wagi, przy czym należy pamiętać, że muszą odznaczać się optymalną wagą, która wynosi 10 % wagi ciała. Każda osoba powinna posiadać swoją własną, odpowiednio dobraną do swoich wymiarów i potrzeb kołdrę, by spełniła swoją funkcję i to na długie lata. Także ze względów ekonomicznych, gdyż ceny tego produktu wahają się od 200 do ponad 1000 zł. Przy zakupie warto również zwrócić uwagę na atesty i producenta, bo wraz ze zwiększoną popularnością kołder obciążeniowych wzrasta liczba ich niepełnowartościowych kopii.

Kołdra obciążeniowa - przeciwwskazania

Przeciwwskazania do używania kołdry? A i owszem, w przypadku tych obciążeniowych, warto przed zakupem skonsultować się ze swoim lekarzem zwłaszcza, jeśli występują u nas takie problemy zdrowotne, jak:

  • zaburzenia krążenia
  • schorzenia kardiologiczne
  • schorzenia układu oddechowego 
  • choroby skórne
  • obniżone napięcie mięśniowe 

Oczywiście, ich występowanie nie oznacza, że na pewno nie możesz skorzystać z dobroczynności kołdry sensorycznej, warto aby zadecydował o tym jednak specjalista. 

Zobacz także: