Kołdra obciążeniowa - co to i czy pomaga?

Kołdra obciążeniowa na „pierwszy rzut oka” wygląda niemal jak tradycyjna wersja. Ogromną różnicę odczujemy jednak próbując podnieść ją z łóżka. W przeciwieństwie do standardowej kołdry, nie jest ona wypełniona puchem lub syntetyczną ociepliną. W środku kołdry obciążeniowej znajdziemy szklane kuleczki, przypominające granulki. Rzadziej wnętrze stanowi owalny żwirek. To dzięki tym wypełniaczom kołdra spełnia swoje funkcje terapeutyczne. Nie bójmy się, że środek okrycia sprawi, że sen będzie niekomfortowy. Warstwa zewnętrzna to najczęściej wysokiej jakości, bardzo miękka tkanina, która odpowiednio nas ociepli i utrzyma właściwą cyrkulację powietrza. 

Kołdra obciążeniowa - działanie 

Zasady działania kołdry obciążeniowej są dość proste. Dzięki swojemu ciężarowi, stajemy się pod jej masą przyciśnięci do materaca. Dzięki temu nasz układ nerwowy otrzymuje odpowiednia stymulację (dokładnie system czucia głębokiego). 

Receptory budujące ten układ znajdują się w między innymi w mięśniach, czy stawach i przekazują do naszego mózgu, co robimy z ciałem, a dokładnie w jakiej sytuacji się znajduje. Receptory te są odpowiedzialne za poczucie świadomości ciała - diagnozują, czy jesteśmy w ruchu, czy leżymy, a może stoimy. Dzięki temu mamy możliwość odpowiednio reagować ciałem,  posiadamy poczucie bezpieczeństwa i pewność swojego ciała. 

Dzięki spaniu pod kołdrą obciążeniową część układu nerwowego odpowiedzialna za odbieranie tych bodźców jest stymulowana. W efekcie jego działanie jest o wiele sprawniejsze. Osoby ze zbyt dużym pobudzeniem wyciszają się, natomiast te zamknięte na odczuwanie, stają się odpowiednio zaktywizowane. 

Sprawdź też: 

Kołdra obciążeniowa - dla kogo?

Genezą powstania kołder obciążeniowych była pomoc osobom z problemami z autyzmem i zespołem Aspergera. Aktualnie jednak istnieje już o wiele więcej przypadłości, na które kołdra obciążeniowa może zdziałać wiele dobrego. Odpowiednio dobrany ciężar potrafi stymulować i wyciszać dzieci, jak i dorosłych. Przeprowadzone badania bez wątpienia wskazują, że dojrzali ludzie mogą skorzystać z wielu dobrodziejstw nocnego obciążenia. 

Kołdra obciążeniowa dla dorosłych

Kołdra obciążeniowa to na pewno nie tylko dodatek do snu jedynie dla maluchów, choć dolegliwości leczone w nocy przy pomocy ciężaru kołdry częściej u nich występują. Z powodzeniem kołdra może być stosowana również wśród osób dorosłych. Kołdra obciążeniowa zwalcza wtedy zupełnie inne przypadłości. Osoby dojrzałe z zaburzeniami sensorycznymi, czyli zaburzonym odbieraniem bodźców mogą mieć problemy ze znalezieniem swojego miejsca na ziemi i poczuciem przytłoczenia. Specjaliści podkreślają doskonały wpływ kołder obciążeniowych na poprawę jakości snu, szybszego zasypiania i zwiększenia koncentracji

Zobacz także:

Kołdra obciążeniowa dla dzieci

Kołdry sensoryczne to często rzecz pierwszej potrzeby dla dzieci potrzebujących terapii. Stosuje się je u pacjentów ze stwierdzonymi zaburzeniami psychofizycznymi - ADHD, Zespołem Downa, autyzmem czy Aspergerem. Kołdry obciążeniowe w delikatny sposób wywierają nacisk na ciało dziecka, dzięki czemu jego system nerwów głębokich staje się pobudzony. Sen staje się wtedy łatwiejszy i spokojniejszy, a dziecko lepiej czuje pozycje własnego ciała. 

Kołdra obciążeniowa - przeciwwskazania

Kołdra obciążeniowa w zasadzie nie posiada wielu przeciwwskazań. Zaznacza się, by stosowanie ich u dzieci poniżej 2. roku życia skonsultować z pediatrą lub zrezygnować z używania. Dla maluchów z chorobami nadzorowanymi przez fizjoterapeutów konieczna będzie konsultacja ze specjalistą w tym temacie.
Wśród problemów zdrowotnych, na które należy zwracać uwagę, są: 

  • bezdechy nocne, 
  • osteoporoza i łamliwość kości, 
  • astma, 
  • klaustrofobia. 

W wyżej wymienionych chorobach dodatkowy ciężar mógłby nasilać dolegliwości z nimi związane. 

Kołdra obciążeniowa a depresja

Kołdra sensoryczna znalazła też zastosowanie w walce z nierównym przeciwnikiem, jakim jest depresja. Niestety, statystyki i diagnozy są nieubłagane - coraz więcej z nas mierzy się z problemami natury psychicznej, a choroba ta staje się powszechną dolegliwością. Kołdra obciążeniowa może pomóc dodatkowo zrelaksować się i dzięki tym wesprze inne techniki leczenia depresji. Osoby obciążone depresją mają najczęściej zaburzone odbieranie bodźców, a dodatkowy nacisk może dawać większe poczucie bliskości i bezpieczeństwa podczas nerwowych nocy.

Udowodniono, że kołdra obciążeniowa wspiera wydzielanie hormonu szczęścia, czyli serotoniny. Dzięki temu chory budzi się z lepszym nastawieniem do kolejnego dnia. Kołdra wspiera także regenerację podczas nocy i wyrównuje poziom melatoniny odpowiedzialnej za sen dobrej jakości. Obciążenie w nocy pomaga także w walce z bezsennością, która jest częstym towarzyszem depresji i chorób natury psychicznej. 

Kołdra obciążeniowa - jak stosować?

Dorośli nie muszą obawiać się stosowania kołdry obciążeniowej i mogą bez problemu przesypiać pod nią całą noc. Z kolei dzieci powinny korzystać z niej raczej pod kontrolą rodziców, dlatego przykrywanie pociechy tego typu okryciem przez całą noc jest raczej niewskazane. Najlepiej korzystać z kołdry obciążeniowej wieczorami, przed pójściem spać. 

Kołdra obciążeniowa dla dorosłych - jak dobrać wagę?

Producenci kołder obciążeniowych podają konkretną specyfikację swoich wyrobów. Powinny one ważyć od około 5 do 15% masy ciała osoby, która będzie pod nią spać. Kołdra powinna także być dopasowana do rozmiaru łóżka i nie spadać z niego. Pamiętajmy, że cena kołdry dostosowana jest do wagi i wymiarów. Może sięgać do kilkuset złotych. Kołdrę można spróbować uszyć własnym sumptem - korzystając z dostępnych w pasmanterii materiałów i wypełniaczy - mikrokulek lub specjalnych kamyków w odpowiedniej wadze.