Jesteś nałogowym kawoszem, a dzień rozpoczęty bez filiżanki małej czarnej uważasz za nieważny? Prawda jest taka, że ten gorący napój, pity z mlekiem lub bez, ma pewne magiczne właściwości. Jednak co dokładnie dostarczamy swojemu organizmowi każdego ranka? Sprawdziłyśmy!

KOFEINA TRAFIA DO KRWIOBIEGU I SZYBKO ZNAJDUJE DROGĘ DO TWOJEGO MÓZGU, DZIAŁAJĄC STYMULUJĄCO I DODAJĄC ENERGII

W zasadzie kofeinie wystarczy 10 minut na zadziałanie. Badania dowodzą, że polepsza też pamięć.

MINUSEM PICIA KAWY JEST FAKT, ŻE ZBYT DUŻA JEJ ILOŚĆ POWODUJE BEZSENNOŚĆ

Zwłaszcza jeśli kawę pijesz w późnych godzinach dnia. Może to spowodować lub rozwinąć chroniczny brak snu. Dzieje się tak dlatego, że kofeina zostaje w twoim organizmie przez wiele godzin od jej spożycia.

KAWA POBUDZA NASZ KUBKI SMAKOWE, POLEPSZA HUMOR I DZIAŁA JAK NARKOTYK

Jak większość narkotyków, kofeina sprawia, że nasz wzrasta poziom dopaminy w naszym mózgu, a co za tym idzie poprawia nam się humor.

Zobacz także:

ZBYT WIELE FILIŻANEK KAWY MOŻE MIEĆ NEGATYWNY WPŁYW NA TWOJĄ PSYCHIKĘ…

Ataki paniki, nadmierna nerwowość, a nawet niekontrolowane tiki. Zbyt duże dawki napoju mogą chemicznie zamieszać w twoim mózgu.

…ORAZ POWODOWAĆ WYSOKIE CIŚNIENIE KRWI I SZYBSZE BICIE SERCA

Kofeina sprawia, że nasze hormony naprawdę szaleją.

KAWA NIE ODWADNIA – TO MIT

Owszem, jest moczopędna, ale na pewno nie odwadnia. Jeśli jednak wypijesz 8 filiżanek i nie dostarczysz swojemu organizmowi żadnych innych płynów – możesz doprowadzić do lekkiego odwodnienia.

FILIŻANKA GORĄCEGO NAPOJU IDEALNA DLA CHCĄCYCH ZGUBIĆ WAGĘ?

Kawa może stymulować termogenezę w organizmie, a więc proces wytwarzania ciepła w naszym ciele, który, w teorii, prowadzi do gubienia kalorii. Nie dowiedziono jednak związku między spożywaniem codziennej porcji kofeiny, a chudnięciem.

STYMULUJE JELITA I MOŻE ZWIĘKSZYĆ RYZYKO KAMIENI ŻÓŁCIOWYCH

Picie gorącej kawy może stymulować do pracy jelit i prowadzić do skurczów mięśni, przez co częściej zaglądamy do toalety.

Zobacz też:

HIT! NIEBIESKA WEGAŃSKA KAWA LATTE

ZAPARZ KAWĘ JAK BARISTA