Katar sienny jest alergicznym nieżytem nosa. To reakcja organizmu na alergen znajdujący się w powietrzu. Najczęściej są to pyłki roślin. Katar sienny występuje wtedy, gdy wdychamy alergeny o powoduje uwolnienie histaminy przez przeciwciała dróg oddechowych. Histamina czyli substancja „alarmująca” o niebezpiecznej substancji podrażnia błonę śluzową nosa, aby z pomocą kataru uwolnić organizm od alergenu.  Katar sienny może być sezonowy jeśli cierpimy na alergię na pyłki roślin lub całoroczny, dotyczy najczęściej alergii na kurz, sierść zwierząt czy roztocza.

Jakie są objawy kataru siennego?
Zazwyczaj występuje on krótko po zetknięciu się z alergenem, np. w towarzystwie zwierząt czy podczas spacerów. Towarzyszy mu kichanie, dotkliwe łzawienie oczu, swędzenie w nosie i gardle oraz oczywiście katar. Jeśli przebywamy dłużej w obecności alergenów możemy też czuć dotkliwe bóle głowy, a nawet czasową utratę smaku i węchu.

Leczenie kataru siennego to nic innego jak leczenie alergii czyli odczulanie. Doraźne leczenie kataru siennego łagodzą leki antyhistaminowe.