W Polsce proso uprawia się głównie w województwach: świętokrzyskim i lubuskim. Cena skupu prosa jest stosunkowo niska, stąd być może jego niewielka produkcja w naszym kraju. Na świecie potentatem produkcji prosa są Indie, a zaraz po nich niektóre rejony Afryki.
 
Kiedyś tę kaszę jadano codziennie zamiast ziemniaków czy kaszy jęczmiennej. Obecnie niewiele osób wie, co to jest. Wykorzystywana jest ona może częściej jako baza dla karmy do papug i kanarków niż w żywieniu człowieka. W Pani diecie faktycznie kaszę jaglaną zaproponowaliśmy. Chcemy powrócić trochę do korzeni kuchni sprzed wielu lat i pokazać, że są jeszcze inne produkty, które warto poznać czy spróbować.
 
Jaglana a jęczmienna i ryż brązowy
Kasza jaglana pod względem innych kasz dostarcza praktycznie tyle samo energii, ale znacznie więcej białka roślinnego niż kasze jęczmienne czy ryż. Przez to ma też nieznacznie mniej węglowodanów w swym składzie. Jest też źródłem błonnika, ale porównując ją z ryżem brązowym czy kaszą jęczmienną zawiera go o połowę mniej niż one.
 
Ma natomiast 3-krotnie więcej żelaza, 2-krotnie więcej magnezu, 4-krotnie więcej witamin z grupy B w porównaniu z kaszą jęczmienną. Charakterystyczną cechą kaszy jaglanej jest fakt, że ma ona działaniezasadotwórcze, a nie jak większość kasz kwasotwórcze. Jest to pozytywne zjawisko. Polska dieta ma tendencje do zakwaszania organizmu, stąd spożywanie tego rodzaju roślin może być korzystne dla człowieka dla osiągania równowagi kwasowo-zasadowej.
 
Kolejnym plusem tej kaszy jest to, że nie zawiera ona glutenu. Może być polecana ze spokojem sumienia dzieciom oraz osobom z nietolerancją glutenu. Kasza jaglana jest lekkostrawna. Poleca się ją dzieciom, osobom starszym i rekonwalescentom. Ze względu na zawartość krzemionki sprzyja poprawie wyglądu skóry, włosów i paznokci, a także korzystnie działa na stawy.
 
Gdzie kupić
Kaszę można kupić w sklepach ze zdrową żywnością. Jej koszt za 1 kg waha się w granicach 8 – 20 zł.
 
Jak gotować?
Kaszę jaglaną przed ugotowaniem warto wypłukać, następnie wysuszyć na patelni, tak, aby ziarno nie uległo ściemnieniu. Następnie wsypać na wrzątek i ugotować. Czas gotowania tak takiej kaszy to około 20 minut. Jeśli kaszy wcześniej nie praży się, wtedy czas wydłuża się do około 40-45 minut. Kaszę zalewa się wodą w proporcji 1:3 (kasza:woda).
 
Z czym jeść
W jadłospisie podajemy propozycję podania kaszy. Jednak dla osób, które chcą wypróbować ten produkt, to mogą przygotować sobie ja na słodko lub na słono. Kaszę zjada się zarówno w postaci deseru np. z owocami jak i dania głównego, np. z warzywami lub mięsem. Z kaszy jaglanej można także zrobić pulpeciki, placki, zapiekanki. Jest duże pole do popisu. Serdecznie zachęcam do spróbowania kaszy i cieszenia się jej smakiem.
 
Jaglane śniadanko
½ szklanki kaszy jaglanej
3 łyżki płatków owsianych
1 łyżka otrąb pszennych
1 łyżka suszonych owoców
1 łyżeczka miodu

1 porcja: 420 kcal

Sposób przygotowania:
Kaszę, płatki i otręby zalać mlekiem i ugotować.
Dodać pokrojone owoce suszone, jeśli są w dużych kawałkach.
Gotować, aż zgęstnieje.
Po ostudzeniu wymieszać z miodem.