Jod to pierwiastek występujący w wodzie morskiej i solankach, ale także produktach spożywczych np. rybach, mleku, warzywach czy jajach pochodzących z obszarów występowania jodu. 75% jodu który jest zmagazynowany w naszym organizmie znajduje się w tarczycy – narząd ten ma wpływ na wiele funkcji naszego organizmu – od psychiki po układ hormonalny. Niedobór jodu powoduje więc niedoczynność tarczycy, co objawia się brakiem energii, nieregularnymi miesiączkami, przybraniem na wadze, zaburzeniami koncentracji i problemami ze skórą i włosami.

Co nam daje jesienny wypad nad morze?

Jesień nad morzem to zwykle wiatr i sztormy, a właśnie wtedy w powietrzu znajduje się najwięcej jodu, znacznie więcej niż w czasie pięknej letniej pogody.  Ponadto im większy wiatr tym większe stężenie innych pierwiastków jakie niesie ze sobą woda morska takich jak wapń, magnez i brom. Spacerowanie nad brzegiem morza jest więc świetnym sposobem na przeciwdziałanie chorobom gardła i dróg oddechowych, szczególnie u dzieci.
 Co prawda jod występuje nad każdym morzem, ale nad Bałtykiem jego stężenie jest dużo wyższe niż nad morzami południowymi. Aby się nim nasycić należy jednak spacerować plażą, bo stężenie jodu i innych pierwiastków już kilometr od plaży jest bardzo niskie.