Jaki zawód do Ciebie pasuje?

Na to czy będziesz zadowolona/zadowolony ze swojego przyszłego zajęcia, składa się wiele czynników: dobra pensja, pasja, poczucie sensu, work-life balans. Warto uwzględnić te wszystkie aspekty. Weź kartkę i zacznij od odpowiedzi na kilka pytań:

1. Czy jesteś humanistą czy umysłem ścisłym?

Lubisz matematykę, szachy, rozwiązywać zagadki logiczne, komputery? Czy jednak zawsze lubiłaś pisać opowiadania lub wiersze, rysowałaś lub malowałaś/malujesz? Warto wybrać zawód zgodny z Twoimi predyspozycjami. Wtedy będzie Ci łatwiej podejmować wyzwania i mniej się będziesz męczyła.

2. Praca przy komputerze czy w ruchu?

Jeżeli podoba Ci się myśl pracy przy biurku, to może spodobać Ci się w praca w recepcji albo marketingu - jeśli lubisz także rozmawiać przez telefon i dobrze radzisz sobie z wieloma zadaniami. Może także dział IT - programista/informatyk, jeśli wolisz więcej spokoju i ciszy. A jeśli jesteś osobą bardzo dynamiczną i aktywną, która cały czas lubi coś robić fizycznie - warto pomyśleć o handlu (sprzedawca, przedstawiciel handlowy) albo gastronomii (kelnerka, piekarz) lub inny zawód rzemieślniczy; dobra może być także turystyka (przewodnik, pilot wycieczek, animator). Może być także medycyna/jakiś zawód medyczny (pielęgniarka, lekarz).

3. Jaki styl życia wolisz?

Masz dzieci i lubisz miasto w którym mieszkasz? Wolisz pracę w określonych z góry sztywnych godzinach? A może uwielbiasz podróże i stale zmieniać miejsce pobytu i kręci Cię praca w nietypowych godzinach? Wolisz ciszę i spokój czy stale potrzebujesz bodźców? Tryb życia jaki prowadzisz powinien być zgodny z Twoją pracą.

Zobacz także:

4. Czy lubisz pracować z ludźmi?

To bardzo istotna kwestia. Pomyśl czy codzienne prośby i rozwiązywanie trudności klientów/pacjentów Cię nie zniechęca? Wypalenie zawodowe często dotyka np. nauczycieli, pielęgniarki, czy asystentki. Skuteczne pomaganie jest możliwe tylko, jeżeli czerpiesz z niego satysfakcję.

5. W czym jesteś dobry, a co lubisz robić?

Jakie są Twoje główne atuty? Co jest Twoją pasją? Czym się interesujesz? Z jakimi obowiązkami łatwo sobie radzisz? Niekoniecznie to, co łatwo Ci przychodzi musisz lubić - możesz nawet nie lubić, ale warto wpisać sobie to na listę, bo to Twoje zasoby.

6. Jakie są Twoje marzenia/cele?

Załóż, że tę pracę będziesz wykonywał wiele lat, może do emerytury. Ważne, aby określić dalekie cele i zaplanować poszczególne ruchy. To będzie motywowało Cię do podejmowania tych trudniejszych działań, a także zwiększało szansę na sukces, awanse i satysfakcję. Jeżeli połączysz swoje hobby - nawet pośrednio, z obowiązkami - praca będzie dla Ciebie większą przyjemnością np. jeżeli lubisz rośliny lub przyrodę - ochronie środowiska? A jeśli kręcą Cię podróże - stewardessa/pilot.

7. Czy potrzebujesz wykształcenia, by to robić?

Jeżeli masz już na liście jeden lub więcej zawodów - sprawdź jakiego wykształcenia potrzebujesz, aby móc to robić. Na studia nigdy nie jest za późno, ale może czasem wystarcza specjalistyczne kursy, także online żeby zacząć szybciej praktykę.

To Cię może zainteresować:

Wybór zawodu

Patrzysz na kartkę, na której jest już trochę informacji o Tobie. Czas więc budować plan działania. To naturalne, że pojawia się w Tobie niepewność i lęk - zmian zawsze się boimy. Zamiast się jednak bardziej zniechęcać, weź kartkę i długopis i odpowiedz sobie na te pytania: