Jak wywołać okres: tabletki antykoncepcyjne

Jak wywołać okres, używając tabletek antykoncepcyjnych? Odpowiedni rytm przyjmowania leków hormonalnych jest najpewniejszym sposobem na przesuwanie daty miesiączki. Trzeba jednak zawsze konsultować takie ruchy z lekarzem. Ginekolog przepisze odpowiednie tabletki i podpowie, w jaki sposób je przyjmować, by osiągnąć założony cel. Opisana poniżej metoda działa tylko w przypadku tabletek jednofazowych, czyli jednej tabletki zawierających wszystkie składniki (estrogen i progestageny). Nie zadziała przy zażywaniu tabletek dwufazowych!

Zaletą tabletek antykoncepcyjnych jest nie tylko bardzo wysoki poziom ochrony przed zajściem w niechcianą ciążę. Często antykoncepcja hormonalna jest stosowana w roli leku, który pomaga wyregulować cykl. Jak przesunąć termin krwawienia? Aby to zrobić, należy zrezygnować z zalecanej przerwy w braniu tabletek i wraz z rozpoczęciem miesiączki zacząć przyjmować tabletki z kolejnego blistra. Przy takim cyklu brania tabletek termin kolejnej miesiączki przypadnie z momentem ich odstawienia. Po tygodniu przerwy należy znów zacząć je zażywać.

Samodzielne eksperymenty i przestawianie dawek lub sposobu przyjmowania tabletek hormonalnych może nie tylko znieść ich działanie, ale także zaszkodzić zdrowiu. Dlatego wywołanie okresu w konkretnym terminie powinno zawsze odbywać się w porozumieniu z lekarzem.

To Cię może zainteresować:

Jak wywołać okres: aspiryna

Jak wywołać okres stosując kwas acetylosalicylowy i czy ta metoda działa? Istnieją różne sposoby na wywołanie okresu i wśród nich często pojawia się także aspiryna. Jej czynny składnik, kwas acetylosalicylowy, nie tylko działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie, ale także rozrzedza krew. To z kolei może doprowadzić do wywołania wcześniejszego krwawienia miesiączkowego.

Jak jak wywołać miesiączkę, stosując aspirynę w rozsądny i bezpieczny sposób? Przede wszystkim nie wolno jej przedawkowywać. Wystarczy jedna lub dwie tabletki, nigdy nie więcej. Efekt rozrzedzenia krwi nie stanie się silniejszy po większej dawce, a za to przedawkowanie może skończyć się źle dla zdrowia - między innymi wywołać groźny krwotok. Niestety, wykorzystywanie aspiryny w celu przyspieszenia miesiączki nie jest zbyt skuteczną metodą. Trzeba też pamiętać, że kwas acetylosalicylowy wywołuje atak dny moczanowej u osób, które mają problem z  wydalaniem kwasu moczowego. Nie jest to sposób na tyle skuteczny, by warto było go stosować.

Jak wywołać okres: gorąca kąpiel

Jak wywołać okres domowymi sposobami, bez stosowania leków i wizyt u lekarza? Jednym z często polecanych sposobów jest wzięcie gorącej kąpieli. Taka kąpiel działa rozluźniająco, także na naczynia krwionośne. Krew płynie szybciej, zwiększa się jej ciśnienie, w związku z czym szanse na pojawienie się spóźnionej miesiączki rosną. Jak wywołać spóźniający się okres z jeszcze większą skutecznością? W wannie z ciepłą wodą należy delikatnie masować podbrzusze. Dodatkowym atutem kąpieli jest fakt, że relaksuje - a to stres często odpowiada za drobne opóźnienia krwawienia miesiączkowego.

Zobacz także:

Woda do kąpieli nie powinna być za gorąca - może spowodować oparzenia, podrażniania skóry lub nawet zasłabnięcie. Substytutem gorącej kąpieli dla osób, które nie lubią lub nie mogą jej zażywać są okłady na brzuch ciepłym termoforem. Takie zabiegi powtarzane przez kilka dni z rzędu zwiększają szansę na pojawienie się spóźnionego krwawienia.

Zobacz również:

Jak wywołać okres: napary ziołowe

Jak wywołać okres, używając ziołowych naparów? Przede wszystkim należy używać jedynie bezpiecznych ziół ze sprawdzonych źródeł. Przede wszystkim polecany jest napar z malwy, która pobudza produkcję estrogenów. Do ziół pomagających wywołać okres który się spóźnia należą także:

Nietrudno jest przemycić do codziennej diety składniki, które pomogą przyspieszyć krwawienie. Zastanawiając się, jak wywołać okres domowymi sposobami trzeba jednak pamiętać, że zioła nie pozostają bez wpływu na organizm. Na przykład dziurawca nie wolno łączyć z lekami przeciwdepresyjnymi ani eksponować się na promieniowanie słoneczne po jego zażyciu. Stosowanie surowców zielarskich wymaga rozwagi i wiedzy.

Przeczytaj także:

Jak wywołać okres: luteina

Jak wywołać okres - to pytanie zadawało sobie choć raz większość kobiet. Jak wywołać miesiączkę używając leku niebędącego klasyczną antykoncepcją hormonalną? Lek Luteina 50 to syntetyczny progesteron, czyli hormon żeński przyczyniający się między innymi do startu krwawienia. Jest stosowany w terapii kobiet cierpiących na zaburzenia miesiączkowania, a także w leczeniu niepłodności i poronień nawykowych.

Luteinę należy stosować ściśle według wskazań lekarza. Czas jej przyjmowania wynosi 5 - 7 dni - kuracja kończy się zazwyczaj wywołaniem zatrzymanej miesiączki. Trzeba liczyć się z tym, że lekarz ginekolog odmówi przepisania luteiny w celu jednorazowego przesunięcia okresu.

Jak wywołać pierwszy okres?

Pierwsze krwawienie miesiączkowe to wielkie przeżycie dla wielu młodych dziewcząt. Nie mniejszym jednak jest fakt, że okres jeszcze nie nadszedł, mimo iż większość koleżanek ma już to wydarzenie za sobą. Pierwsza menstruacja występuje zazwyczaj pomiędzy 10 a 16 rokiem życia i dopiero po tym okresie jej brak może być niepokojący. Pierwsze krwawienie może pojawić się później na przykład u osób z dużą niedowagą, albo tzw. późnym pokwitaniem - w tym przypadku konieczna będzie wizyta u lekarza. Pierwszej miesiączki nie da się przyspieszyć domowymi sposobami - jej pojawienie się zależy od indywidualnych uwarunkowań.

Wywołanie okresu: czy jest bezpieczne?

Jak wywołać okres, by było to bezpieczne dla zdrowia? Przede wszystkim trzeba upewnić się, że opóźnienie miesiączki nie jest spowodowane ciążą. W takiej sytuacji stosowanie każdego sposobu na wywołanie krwawienia mogłoby skończyć się poronieniem i zagrożeniem życia. Jeśli ciąża jest wykluczona wystarczy stosować się jedynie do bezpiecznych, sprawdzonych zaleceń i nie przyjmować preparatów z niepewnych źródeł.

Przyspieszenie czy przesunięcie terminu miesiączki jednorazowo, po konsultacji z lekarzem, jest bezpieczne dla zdrowej kobiety. Warto jednak pamiętać, że metody farmakologiczne nie powinny być stosowane często.