Na niebezpieczeństwo udaru cieplnego jesteśmy narażeni latem kiedy często beztrosko wylegujemy się na plaży lub wybieramy się na wycieczkę zapominając o odpowiedniej ilości wody. Tolerancja na temperatury jest różna u różnych osób. Udar taki może wystąpić podczas przebywania w upalnym klimacie, podczas długiego wylegiwania się na plaży, uprawiania sportów i prac polowych  w czasie gorących dni, kąpieli parowych oraz tych w gorącej wodzie. Udar występuje często w następstwie zbyt małego nawodnienia organizmu oraz nieprawidłowego stroju (za mało przewiewne ubrania i brak ochrony na głowie).
Jak rozpoznać udar?
Pierwsze objawy udaru to osłabienie organizmu, bóle i zawroty głowy, uczucie niepokoju, gorąca skóra, w łagodnych przypadkach zaczerwieniona w silniejszych blada, przyspieszony puls, gorączka, nudności i wymioty, dreszcze, zaburzenia świadomości i skurcze mięśni.
Osobę z takimi objawami należy bezwzględnie usunąć ze słońca i umieścić w zacienionym, najlepiej chłodnym miejscu, zastosować zimne okłady na głowę i kark. Zabronione jest stosowanie zimnych kąpieli, bo może to wywołać szok termiczny. Jeśli osoba jest przytomna i świadoma podawać zimne napoje w małych porcjach. W trudniejszych przypadkach (utrata świadomości) należy wezwać lekarza.
Na udary narażone są szczególnie osoby starsze, otyłe, cierpiące na cukrzycę oraz będące pod wpływem alkoholu.