Niedobór witamin zwany odwitaminizowaniem nie jest śmiertelnie groźny ale zaburza prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Witaminy są bowiem niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu ponieważ maja wpływ na zachodzące w nim reakcje biochemiczne.

Jednym z popularnych objawów niedoboru witamin są wypadające włosy, łupież, a czasem także wysypka na twarzy. Przyczyną jest najczęściej niedobór witamin z grupy B, szczególnie witaminy B7. Występuje ona w gotowanych jajach, awokado, malinach, orzechach laskowych i łososiu.

Także pękające kąciki ust świadczą o odwitaminizowaniu. Tu zazwyczaj wychodzi na jaw brak żelaza, cynku oraz witaminy B3, B2 i B12. Braki te najlepiej zapełnić jedząc tuńczyka, łososia, drób, suszone pomidory i rośliny strączkowe. Wskazana jest także witamina C.

Jeśli w czasie siedzenia np. przy biurku w pracy odczuwasz w nogach mrowienie czy drętwienie być może masz niedobory witaminy z grupy B (B9, B12 i B6). Ich braki powodują zakłócenie pracy nerwów obwodowych. Powodują też niepokój, depresję i zmęczenie. Braki uzupełni jedzenie szparagów, jajek, owoców morza, fasoli i drobiu.