Powietrze które wciągamy nosem trafia najpierw przez zatoki przynosowe do gardła, krtani tchawicy i oskrzeli. Błona śluzowa tych narządów chroni przed dostaniem się do płuc zanieczyszczeń i bakterii. Jak o nią dbać? Przede wszystkim powinna być dobrze nawilżona, dlatego szczególnie w okresie zimowym trzeba pamiętać o tym aby powietrze w naszym domu nie było zbyt suche.
Wrogiem naszych dróg oddechowych jest oczywiście także dym z papierosów, gdyż wywołuje stany zapalne i kaszel. Toksyny z papierosowego dymu powodują choroby przez które do naszych komórek dociera mniej tlenu.
Niestety nasze błony śluzowe nie przepadają także za kawą i alkoholem. Powikłania po grypie czy przeziębieniu też bywają groźne i mogą się przekształcić nawet w zapalenie oskrzeli. Unikajmy więc kontaktu z chorymi i starajmy się nie „przechodzić” przeziębień tylko wyleczyć je do końca.  
Nasze drogi oddechowe lubią za to spacery na świeżym powietrzu, picie wody mineralnej i uprawianie sportu. Zdrowa i zrównoważona dieta też dobrze wpływa na ich kondycję, szczególnie ta bogata w witaminę E, która regeneruje błonę śluzową. Występuje ona w rybach, tranie, oliwie z oliwy, orzechach oraz papryce.