Co to znaczy być sobą?

Jak być sobą w świecie, który stale wymaga od nas tego, abyśmy wyglądali, czuli się, zachowywali i pracowali jak ludzie, których podziwiamy w mediach społecznościowych? Bycie sobą to życie w zgodzie z własnym, wewnętrznym rytmem, poszanowaniem swoim granic i w porozumieniu z wewnętrznymi pragnieniami i emocjami. Osoba, która jest sobą, dobrze zna siebie i swój charakter, wie, na co może sobie pozwolić i kiedy powinna powiedzieć ”dość”. To osoba, od której bije pewność siebie, która potrafi czerpać z życia to, co jej służy, nie porównuje się do innych, ustala sobie własne, realistyczne cele i nie stara się swoim życiem niczego udowodnić, ani zaspokoić cudzych aspiracji. Życie w pełnej zgodzie ze sobą nie jest proste, często jednak może okazać się jedynym lekarstwem na wypalenie, zniechęcenie i apatię. To gra warta świeczki, nawet jeśli droga będzie niepewna i wyboista.

Jak być sobą?

Jak być sobą i nie bać się wyrażać siebie - oto pytanie, które zadaje sobie niejedna z nas. Odpowiedź na nie jest bardzo złożona, ponieważ “bycie sobą” może odnosić się praktycznie do każdego aspektu w twoim życiu. Niestety, nie ma jednej prostej rady, która sprawiłaby, że od tej pory już zawsze będziesz mogła żyć w zgodzie z tym, kim tak naprawdę jesteś. Jest za to szereg nawyków, które możesz wcielić w życie i wiele zmian, które możesz wprowadzić w swoim sposobie myślenia, aby codziennie być krok bliżej prawdziwej siebie. Oto lista kilku najważniejszych czynników, na które należy zwrócić uwagę na samym początku swojej drogi. 

Zastanów się, kim jesteś

Chcesz być sobą - czyli tak właściwie kim? Czy wiesz, co bycie sobą dla siebie oznacza? Zastanów się jeszcze raz nad decyzjami, jakie w swoim życiu podjęłaś, które doprowadziły cię do punktu, w którym jesteś obecnie. Czy jesteś z niego zadowolona? A jeśli nie to, co możesz w związku z tym zrobić? Zastanów się, jakie rzeczy przychodzą ci do głowy jako pierwsze, kiedy próbujesz opisać to, kim jesteś. Co sprawia, że się definiujesz i czy jesteś z tego dumna?

Połącz się ze swoim wewnętrznym dzieckiem

Ten punkt jest mocno związany z poprzednim. Wyobraź sobie siebie jako małą dziewczynkę. Jak myślisz, o co by cię zapytała? Czy czujesz, że dobrze dbasz o potrzeby tego dziecka, które wciąż mieszka w tobie? Czy są jakieś rzeczy, które możesz dla niego zrobić? Dzieciństwo to okres, w którym jesteśmy sobą bezrefleksyjnie. Postaraj się ujrzeć punkt, w którym jesteś obecnie, jako kontynuację tamtego czasu.

Wygospodaruj czas dla siebie

Zobacz także:

Trudno jest być sobą, jeśli nie ma się na to czasu. Kiedy już przemyślisz swoje życie i będziesz wiedziała, kto jest osobą, którą chciałabyś widzieć codziennie w lustrze, czas zorganizować trochę czasu na to, aby się nią stać. W niektórych wypadkach natłok obowiązków może być bardzo intensywny i odpuszczenie rzeczy, które nie mają wysokiego priorytetu, będzie koniecznością, aby zyskać kilka dodatkowych chwil. Być może wystarczy jedynie przeorganizować swój dzień, aby wykraść dla siebie cenny czas. Równie ważne jest to, jak go spędzisz. Zastanów się, co tak naprawdę dałoby ci przyjemność, próbuj nowych rzeczy i staraj się sprawdzać, jakie emocje w tobie wywołują. Możliwe, że odnajdziesz się w którejś z nich.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Rozwijaj mocne strony i pracuj nad sobą

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak być sobą, skup się też na analizie swoich mocnych i słabych stron. Staraj się rozwijać to, co w sobie lubisz. Wykorzystuj te cechy lub umiejętności do budowania życia, które będziesz chciała przeżyć. Jednocześnie też nie zapominaj o obszarach, z których nie jesteś szczególnie dumna. Zastanów się, co chciałabyś w sobie zmienić, wyznacz sobie realne cele i staraj się dążyć do ich osiągnięcia. W ich realizacji pomóc może ci mantra. Ułóż swoją mantrę, którą powtarzać będziesz codziennie, aż stanie się twoją rzeczywistością.

Nie wstydź się tego, kim jesteś

Jedyną osobą, która może powstrzymać Cię przed byciem prawdziwą sobą, jesteś ty sama. Przestań wciąż przepraszać za rzeczy, na które nie masz wpływu. Zadbaj o swoje potrzeby i pamiętaj, że to ty jesteś osobą, która powinnaś być dla ciebie najważniejsza. Kiedy już odkryjesz, kim chcesz być, nie wstydź się tego, lecz z dumą pokaż światu swoją prawdziwą twarz. Jeśli czujesz, że coś cię przed tym powstrzymuje, zrób krok w tył i poświęć chwilę na to, aby dotrzeć do sedna problemu.

Nie porównuj się z innymi

Jest to bardzo trudne, czasami wręcz niemożliwe, ponieważ ciążąca na większości z nas presja jest ogromna. Być może nigdy się tego nie oduczysz, jednak kiedy w twojej głowie ponownie pojawią się myśli, w których porównujesz się do innych, staraj się pamiętać o ważnej zasadzie. Porównuj się zawsze i w górę i w dół. Nie chodzi o to, by wyrobić sobie poczucie wyższości, lecz aby pamiętać o tym, że ludzie wyrastają z różnych środowisk i mają różne warunki. Dlatego zawsze znajdzie się ktoś, kto ma lepiej i ktoś, kto ma gorzej. Zamiast starać się doskoczyć do poziomu osoby, z którą się porównujesz, stwórz swój własny poziom, na którym to tobie przede wszystkim będzie wygodnie.

Nie słuchaj hejterów

Potrafisz odróżnić hejt od konstruktywnej krytyki? Jeśli nie, potraktuj to jako jedno z zadań na swojej liście rzeczy do zrobienia. Są w twoim życiu osoby, którym na tobie zależy i które chcą udzielić ci informacji zwrotnej, byś mogła rozwinąć skrzydła. Niestety, są też tacy, którzy nie licząc z cudzymi uczuciami, będą krytykować wszystkie twoje decyzje. Odróżnienie jednych od drugich nie jest proste, ale to jedna z najważniejszych lekcji, jakie można odebrać na swojej drodze do stawania się prawdziwą sobą. Nie przyjmuj bezrefleksyjnie każdej krytyki, lecz upewnij się co do intencji osoby, która ją wypowiada.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Naucz się relaksować

Jak być sobą, kiedy jest się wiecznie zestresowanym? Z pewnością nie będzie to łatwe zadanie. Nauka technik relaksacyjnych może nie tylko przynieść ci ogromną ulgę w codziennym życiu, ale też przybliży cię o krok do prawdziwej ciebie. Zrelaksowana i spokojna, będziesz mogła podejmować słuszne decyzje, pozostające w zgodzie z twoimi prawdziwymi potrzebami. Oprócz tego będziesz też potrafiła łatwo nabrać dystansu do siebie od negatywnych emocji, które mogę wydobywać twoje najsłabsze strony. Pamiętaj - trudne momenty są nieodłączną częścią życia, ale gdy nauczysz się, jak się nie stresować, będziesz mogła zacząć radzić sobie z nimi w zgodzie z własnym temperamentem.

Dlaczego tak trudno być sobą?

Bycie sobą jest czymś o wiele trudniejszym, niż mogłoby się wydawać, a wynika to w dużej mierze ze społecznych oczekiwań i z presji, pod którą żyje większość z nas. Chcemy sprostać oczekiwaniom naszych rodziców, szefa, społeczeństwa, chcemy mieć życie jak z Instagrama, zapominając o tym, że to, co na nim widzimy, nie jest prawdziwe. Odczuwanie ogromnej presji, przez którą wciąż wyznaczamy sobie nowe cele, sprawia, że tak naprawdę nigdy nie osiągniemy satysfakcji. Inne powody, dla których możesz mieć trudności z byciem sobą to:

 • poczucie lęku, że prawdziwa ty nie zostanie zaakceptowana;
 • zagubienie - być może straciłaś kontakt ze sobą tak dawno temu, że nie potrafisz już nazwać tego, kim jesteś;
 • definiowanie siebie wyłącznie przez pryzmat innych osób - w pierwszej kolejności staraj się myśleć o sobie, jako o samodzielnej istocie, dopiero w drugiej, jako o matce, żonie, córce itd.
 • próby bycia kimś innym - czy jest w twoim życiu figura, której za wszelką cenę próbujesz dorównać, zapominając po drodze, że sama jesteś zupełnie inną osobą?
 • niskie poczucie własnej wartości - z pewnością łatwo jest odpuścić bycie takim, jak osoba, o której mamy niskie mniemanie.

Brak szacunku do siebie, kompleksy i przekonanie, że nie jesteśmy wystarczające, działać mogą w naszym życiu jak samospełniające się proroctwo. Aby unikać ich niszczycielskiej mocy, musisz podjąć trudną walkę z konstruktami myślowymi, które cię blokują. Jeśli chcesz je wykorzenić, polecamy takie metody samopomocy jak psychoterapia, medytacja, holistyczne zadbanie o własne zdrowie i praktyka duchowa, która pomoże ci w lepszym poznaniu samej siebie.

SPRAWDŹ TEŻ:

Jak być sobą w towarzystwie?

Jak nie bać się być sobą w towarzystwie i zaskarbić sobie sympatię osób, które będą działały na nas uskrzydlająco? Być może na horyzoncie pojawiła się nowa relacja i zastanawiasz się jak być sobą w związku? Oto kilka rad, które pomogą ci funkcjonować w grupie w zgodzie ze sobą:

 1. Nie kłam na swój temat, ale pamiętaj też, że nie masz obowiązków mówić o sobie więcej, niż sama uznasz za słuszne.
 2. Szanuj swoje granice. Jeśli nie masz na coś ochoty, powiedz o tym.
 3. Nie staraj się dopasować na siłę, np.: udając, że coś lubisz.
 4. Nie śmiej się z żartów, które cię nie bawią lub obrażają.
 5. Staraj się podejść do ludzi z otwartą głową i sercem, nie zakładając złych intencji.
 6. Nie traktuj alkoholu, jako sposobu na to, aby zgrać się z grupą.
 7. Pamiętaj, że hejt świadczy o osobie, która się nim posługuje, a nie o tobie.
 8. Ludzie, którzy wnoszą coś dobrego do twojego życia, będą szanowali twoje uczucia.