Przeziębienie, grypa to infekcje wywoływane przez wirusy, z którymi twój organizm sam musi sobie poradzić. Możesz tylko złagodzić objawy tych chorób, ale niekoniecznie lekami syntetycznymi z apteki. Wypróbuj herbatki ziołowe. Nasze babki leczyły nimi wszystkich domowników. I to skutecznie!

LIPA

Właściwości lecznicze maja kwiaty. Zwiększając wydzielanie potu, obniżają gorączkę i usuwają z organizmu różne szkodliwe substancje. Maja także działanie przeciwzapalne, dzięki czemu łagodzą np. katar. Herbatka lipowa nie tylko działa przeciwgorączkowo. Pomaga także uspokoić nerwy i ułatwia zasypianie.
Uwaga: napar z lipy pity w zalecanych dawkach nie powoduje niepożądanych skutków, nawet podczas długotrwałej terapii.
■ Lipowa herbatka: Zalej pół łyżki ziół 3/4 szklanki wrzątku. Parz 15 minut pod przykryciem. Odstaw na 10 minut i przecedź. Jeśli chcesz, możesz osłodzić zioła łyżeczką miodu lub sokiem malinowym. Pij po pół szklanki 3 razy dziennie po jedzeniu.

BEZ CZARNY

Jego kwiaty obniżają gorączkę, bo działają napotnie. Ułatwiają także odkrztuszanie wydzieliny oskrzelowej, ponieważ zawierają śluzy, które ja rozrzedzają.
Uwaga: nie zanotowano skutków ubocznych picia naparu z kwiatów bzu czarnego, jeśli nie przekracza się zalecanych dawek.
■Odwar z kwiatów: Zalej łyżkę ziół szklanka zimnej wody i powoli doprowadź do wrzenia. Gotuj na małym ogniu 3 minuty. Odstaw na 15 minut, przecedź. Pij wieczorem po szklance odwaru z 1–2 łyżeczkami soku z malin.

MALINA

Zarówno napar z suszonych owoców, jak i sok pobudzają gruczoły potowe i w przypadku gorączki po 30–60 minutach wywołują silne poty. Związek chemiczny, który powoduje taka intensywna prace gruczołów potowych, pozostaje nieznany. Wiadomo natomiast, ze maliny są znakomitym środkiem przeciwgorączkowym tak przy infekcjach bakteryjnych, jak i wirusowych.
Uwaga: nie ma żadnych działań niepożądanych.
■ Aromatyczny napój :Dwie łyżki suszonych owoców malin zalej szklanką wrzącej wody. Parz pod przykryciem przez 15 minut. Odstaw na 10 minut i przecedź. Możesz dodać 1–2 łyżki syropu malinowego lub łyżkę rumu (to propozycja tylko dla dorosłych). Napar wypij wieczorem, przed położeniem się do łóżka.

WIĄZÓWKA BŁOTNA

Napar z jej kwiatów polecany jest przy grypie i przeziębieniu nie tylko dlatego, że ma działanie napotne. Wiązówka błotna zawiera pochodne kwasu salicylowego, którym zawdzięcza swoje dodatkowe właściwości. Hamuje rozwój stanu zapalnego i łagodzi bóle głowy, mięśni, stawów, które często towarzysza infekcjom górnych dróg oddechowych. Działa moczopędnie, co sprzyja usuwaniu z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii.
Uwaga: nie wolno przekraczać zalecanych dawek naparu z wiązówki, żeby nie spowodować podrażnienia przewodu pokarmowego i zaparć.
■ Napar z wiązówki: Zalej 2 łyżki kwiatów 2 szklankami wrzącej wody i parz pod przykryciem 15 minut. Potem przecedź. Pij 3 razy dziennie miedzy posiłkami po pół szklanki. Każdorazowo dodaj 2–3 łyżki soku malinowego, aby zwiększyć działanie napotne naparu.