Gamofobia: dlaczego boimy się małżeństwa?

Strach przed zmianami, jakie wynikają z wejścia w związek małżeński, dotyczy niemal każdego z nas. Kiedy chcemy spędzić resztę naszego życia z jednym wybranym partnerem, naturalną reakcją jest lęk, stres i zdenerwowanie. Boimy się tego, co będzie, czekających nas zmian i ewentualnej niewierności ze strony naszej drugiej połówki. Wielu z nas stresuje też sam moment ślubu czy wesela. Chcemy, aby wszystko wypadło idealnie, aby nie zdarzył się żaden przykry wypadek, który zepsuje całą uroczystość. Istnieją jednak osoby, które odczuwają paniczny strach przed małżeństwem.

Na świecie istnieje wiele różnego rodzaju fobii, na przykład arachnofobia, czyli strach przed pająkami albo klaustrofobia, będąca lękiem przed przebywaniem w zbyt małym pomieszczeniu, na przykład w windzie. Okazuje się, że strach przed wejściem w związek małżeński też można zaliczyć jako fobię i on także ma swoją nazwę. Gamofobia, czyli paniczny lęk przed ślubem, dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Nie chodzi tutaj o delikatne zdenerwowanie w związku ze zbliżającą się uroczystością, ale o prawdziwy paraliżujący strach.

Zobacz też: Boisz się, że Twój związek na odległość nie przetrwa? Oto porady, które pomogą Wam go utrzymać

Gamofobia: Co jest przyczyną strachu przed ślubem?

Psychologowie twierdzą, że problem ten jest coraz powszechniejszy i dotyczy zwłaszcza ludzi młodych. Według nich, może mieć to związek z silną potrzebą samorealizacji i niezależności, jaka w podświadomości osób młodych, zostaje im odebrana w chwili wejścia w poważny związek. Ludzie cierpiący na gamofobię odbierają potencjalnego partnera, jako kogoś, kto zabiera im wolność, pozbawia ich możliwości samodzielnego decydowania o swoim życiu, ogranicza ich niezależność i utrudnia rozwój kariery zawodowej. Czasami może być to spowodowane sytuacją w domu rodzinnym. Młodzi ludzie, którzy widzą błędy małżeńskie swoich rodziców, nie chcą iść tą samą drogą, co oni. W związku z tym wolą zrezygnować ze ślubu, bo boją się zaangażowania i pojawiających się w małżeństwie kłopotów.

Zobacz też: Separacja małżeńska: co to jest? Ile kosztuje? Co daje? Odpowiadamy na wszystkie Wasze pytania

Lista powodów, dla których boimy się ślubu!

Powodów gamofobii może być więcej, niż nam się wydaje. Psychologowie stworzyli całą listę obaw, jakie mają młodzi ludzie przed zawarciem związku małżeńskiego i jakie często okazują się przyczyną zrezygnowania z ceremonii.

  • Strach przed rozwodem i rozpadem związku
  • Strach przed posiadaniem dzieci i zakładaniem rodziny
  • Strach przed zmianą partnera na gorsze
  • Strach przed utratą niezależności
  • Strach przed nałogami partnera i przemocą domową
  • Strach przed rutyną w związku
  • Strach przed niewiernością partnera

Jak widać decyzja o ślubie może przysporzyć nam trochę stresu i zdenerwowania. Mimo wszystko, jest to jeden z najpiękniejszych momentów naszego życia. Warto jednak dokładnie przemyśleć decyzję o zawarciu związku małżeńskiego i zrobić to w chwili, kiedy naprawdę jesteśmy na to gotowi. Warto pamiętać, że nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłości, więc nie warto za wszelką cenę starać się uniknąć czegoś, co może się nigdy w życiu nie wydarzyć. Najważniejsze to być szczęśliwym z osobą, którą naprawdę kochamy.

Zobacz także:

Zobacz też:

Twój partner Cię zdradza? Psychologowie wyróżnili 6 rodzajów niewierności

Białe torebki to hit tego sezonu! Gdzie znajdziecie najładniejsze?

Czym jest eustres? I czy wpływa na nas pozytywnie?