Dzień Walki z Otyłością: do 2030 otyłość dotknie w Polsce prawie milion dzieci
Ponad 20 proc. uczniów szkół podstawowych w Polsce ma nadwagę – wskazuje najnowszy pomiar przeprowadzony w ramach programu edukacji ruchowej Aktywne Szkoły MultiSport. Od 1990 r. poziom nadmiernej masy ciała wśród polskich dzieci wzrósł o 131 proc. Co powinniśmy robić, aby zmienić te zatrważające statystyki?
- Materiały prasowe
W 2000 r. z nadwagą lub otyłością zmagało się co 10. dziecko lub nastolatek na świecie w wieku od 5 do 19 lat. W ciągu kolejnych kilkunastu lat problem zwiększył się dwukrotnie. Jak podkreślają eksperci, nadprogramowych kilogramów wciąż przybywa także wśród polskich dzieci. World Obesity Federation sygnalizuje, że do 2030 r. problem otyłości dotknie w Polsce prawie milion dzieci. Obecnie młode pokolenie w naszym kraju (od 5 do 18 lat) liczy około 6,7 miliona osób.
Dzień Walki z Otyłością - ciężka waga polskich dzieci
Z najnowszych pomiarów przeprowadzonych wśród uczniów szkół podstawowych w ramach programu edukacji ruchowej Aktywne Szkoły MultiSport wynika, że co 5. dziecko w województwie dolnośląskim i co 4. w województwie mazowieckim ma problem z nadwagą. Szczególnie niepokojąco wyglądają dane dotyczące otyłości dzieci w wieku szkolnym, ponieważ z naszych pomiarów wynika, że we wspomnianych dwóch województwach wynosi ona odpowiednio 10 i 11 procent. Otyłość to skomplikowana choroba przewlekła, dlatego powinniśmy intensywnie działać w zakresie aktywizacji ruchowej dzieci, a także znaleźć efektywne rozwiązania umożliwiające zdrowe dzieciństwo dzieciom z nadwagą i zdiagnozowaną otyłością – mówi Adam Radzki, Członek Zarządu Benefit Systems, firmy będącej fundatorem programu Aktywne Szkoły MultiSport
Problem nadwagi w Polsce najczęściej dotyczy dzieci od 10. do 12. roku życia. Z badania wynika także, że o 5 proc. częściej problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała pojawia się wśród chłopców.
Dzień Walki z Otyłością - światowe statystyki
Spoglądając na rosnący wskaźnik otyłości i nadwagi, naukowcy związani z World Obesity Federation przewidują, że w 2025 r. na całym świecie ok. 12 milionów dzieci będzie miało nieprawidłową tolerancję glukozy, 4 miliony zachoruje na cukrzycę typu 2, 27 milionów będzie miało nadciśnienie, a u 38 milionów dojdzie do stłuszczenia wątroby lub nagromadzenia tłuszczu w tym organie. Jeśli te tendencje się utrzymają istnieje duża szansa, że współczesne dzieci nie tylko pogorszą jakość swojego życia ale, pomimo poprawy jakości opieki zdrowotnej, będą żyły krócej niż ich rodzice – mówi dr Janusz Dobosz z Narodowego Centrum Badania Kondycji Fizycznej AWF Warszawa, ekspert programu edukacyjnego Aktywne Szkoły MultiSport
Otyłość i nadwaga to problem, który dotyka także coraz młodsze dzieci. Otyłych przedszkolaków jest już dwa razy więcej niż 10 lat temu. WHO alarmuje, że do 2025 roku na świecie będzie ok. 70 mln dzieci do 5. roku życia z nadmierną masą ciała. Według danych Unicef z 2019 r. problem nadwagi wśród tej grupy wiekowej obejmuje 40 mln dzieci i jest najbardziej widoczny w krajach Europy Wschodniej i Azji Centralnej.
Dzień Walki z Otyłością - bezruch i zła dieta
Dodatkowym kilogramom sprzyjają: nieprawidłowa dieta - bogata w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, cukry proste, czy sól, a także niewystarczający poziom aktywności fizycznej wśród dzieci. Obecnie jedynie co czwarte dziecko w Polsce spełnia zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, ćwicząc co najmniej przez 60 minut dziennie.
Dzieci naśladują dorosłych, dlatego w ramach programu Aktywne Szkoły MultiSport wraz z gronem ekspertów przygotowaliśmy bezpłatny poradnik dobrych praktyk, by budować zdrowe nawyki wśród najmłodszych. To zbiór wskazówek z zakresu aktywności fizycznej i zdrowego żywienia dostępny na stronie internetowej Programu. Zachęcamy wszystkich do skorzystania z tego materiału i czerpania inspiracji w zakresie aktywnego trybu życia i zdrowego żywienia dzieci – zachęca Adam Radzki
Poradnik dobrych praktyk pobrać można za pośrednictwem linku: https://bit.ly/2lQFqqt