Dystans do siebie: co to znaczy?

Dystans do siebie jest określeniem, które odnosi się do relacji, jaką mamy z samą sobą. Osoba, która ma do siebie dystans, jest przede wszystkim pewna siebie w zdrowy sposób - zna swoją wartość, dlatego nie musi nic nikomu udowadniać. Tym samym zaś - ewentualne potknięcia, czy wytykanie błędów przez innych nie wybijają jej z rytmu. Oprócz tego, cechuje się bardzo obiektywnym podejściem do rzeczywistości i umiejętnością zdrowej oceny sytuacji. Nie jest przewrażliwiona na swoim punkcie i nie odbiera osobiście problemów tak, jakby były zaplanowane na to, aby utrudnić jej życie. Jednocześnie jednak nie oznacza to, że pozwala sobie wejść na głowę. Zdrowy dystans do siebie często idzie w parze z asertywnością i dużą sprawnością w komunikowania swoich granic. Kluczem do sukcesu jest umiejętność zachowania spokoju, a nawet żartowania, w trudnych sytuacjach, do momentu, póki środowisko jawnie nie godzi w nasze interesy.

Mieć dystans do czegoś

Dystans do siebie nie jest jedyną formą dystansu, jaką warto mieć w swoim życiu. Oprócz tego warto jest też zachować dystans, do różnych sytuacji, które przytrafiają się nam co dzień. Dzięki temu możemy nie odbierać ich zbyt osobiście i nie tracić przez to cennej energii na irytację. Dystans można mieć też do czegoś, co spotkało nas dawno temu, a z czym trudno jest się pogodzić. Przeszłość, choć często rzutuje na nasze obecne życie, jest czymś, od czego powinniśmy móc się zdystansować.

Mieć dystans do kogoś

Dystans do siebie oznacza też często dystans do innych ludzi. Choć oba te aspekty wyrastają z tego samego nastawienia do życia, to jednak objawiają się w dwojaki sposób. Osoba, która ma dystans do innych ludzi, przede wszystkim:

 • daje im przestrzeń na popełnianie błędów i możliwość ich naprawy;
 • nie zakłada złych zamiarów;
 • nie angażuje się zbytnio w ich życie prywatne;
 • nie ma potrzeby kontroli;
 • nie zabiega o zbyt częsty lub zbyt intensywny kontakt.

Dystansu do innych osób nie należy jednak mylić z obojętnością. Nie oznacza on, że nie zależy nam danej osobie, a jedynie, że dajemy jej własną przestrzeń i akceptujemy taką, jaka jest.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Brak dystansu do siebie

Skoro wiemy już, czym dystans do siebie jest, warto zastanowić się, jak to się dzieje, że tak wielu z nas brakuje go w codziennym życiu. Przyczyny braku dystansu do siebie mogą być bardzo różne, jednak większość z nich wynika albo z zaniżonej samooceny i braku pewności siebie, albo ze zbyt wysoko ustawionej poprzeczki. Dystansu do siebie często też brakuje dorosłym, którzy w dzieciństwie nieustannie poddawani byli ocenie, lub którzy dorastali w przekonaniu, że popełnianie błędów jest powodem do wstydu. Być może ich rodzice mieli zbyt wysokie oczekiwania lub stosowali kary, które przez dziecko odbierane były jako upokarzające.

Brak dystansu do siebie może objawiać się na bardzo wielu polach, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Oto kilka zachowań, które mogą świadczyć o tym, że tobie również go brakuje:

Zobacz także:

 • przypadkowe niepowodzenia odbierasz jako atak w swoją stronę;
 • jesteś bardzo nieufna;
 • nie potrafisz żartować na swój temat lub nie pozwalasz innym na robienie tego, nawet w przyjacielski sposób;
 • trudno ci znieść, gdy inni widzą, że popełniasz błąd;
 • często porównujesz się z innymi;
 • możesz bardzo długo rozpamiętywać sytuację, w której twój autorytet został podważony;
 • nienawidzisz przegrywać kłótni i chcesz mieć zawsze rację;
 • w przypadku konfliktu zawsze szukasz winy wyłącznie po drugiej stronie;
 • jesteś bardzo wyczulona na najdrobniejsze oznaki braku szacunku;
 • unikasz nauki w grupie, lub grupowych zajęć fitness z obawy przed oceną;
 • masz skłonność do zakładania, że inni chcą ci zaszkodzić.

Jeśli większość wymienionych zachowań brzmi dla ciebie znajomo, może oznaczać to, że dystans do siebie nie jest twoją mocną stroną. Nie martw się - mamy kilka cennych rad, które pomogą ci nieco wyluzować. Pamiętaj jednak, że niekiedy brak dystansu może być częścią poważnego problemu, który wymagać będzie konsultacji z psychologiem. 

NIE PRZEGAP:

Jak nauczyć się dystansu do siebie? 

Dystans i pewność siebie bardzo często idą ze sobą w parze. Jeśli chcesz umieć zachować spokój, gdy coś idzie nie po twojej myśli, lub czujesz, że większość rzeczy odbierasz zbyt personalnie, może to oznaczać, że to właśnie pewność siebie jest obszarem, na którym powinnaś skupić swoją uwagę. Zbudowanie jej w przypadku osób, u których z natury nie jest mocną stroną, może być niekiedy trudnym przedsięwzięciem, dlatego dobrze jest mieć wsparcie w postaci psychologa lub bliskich, którzy będą nas motywować w naszej drodze. Istnieje również wiele magicznych i alternatywnych sposobów na dodanie sobie nieco pewności siebie, a co za tym idzie na zwiększenie dystansu.

Medytacja i wizualizacja

Dystans do siebie można zbudować, dzięki uważnemu zagłębieniu się w swoje wnętrze. Medytacja i wizualizacja mogą bardzo pomóc w tej drodze. Staraj się wyobrazić sobie siebie w różnych sytuacjach, które mogłoby obnażyć twój brak dystansu do własnej osoby. Wyobraź sobie, jak chciałabyś zareagować, niejako ćwicząc je i przygotowując się na ich nadejście. Uważaj jednak na to, aby ich nie przyciągać. Zamiast tego staraj się przygotować swoje ciało, uważnie koncentrując się na jego reakcjach. Wyobrażaj sobie, że zachowujesz spokój i swobodę. W dążeniu do spełnienia swojego celu może pomóc ci również mantra, czyli zdanie, które streszczać będzie twój cel, na przykład “Jestem spokojna, pewna siebie i pełna dystansu”. Ułóż własną mantrę odpowiadającą swoim potrzebom i powtarzaj ją tak często, jak potrzebujesz, aż te słowa staną się prawdą.

Jak czerpać pewność siebie mocy z kamieni

Dystans do siebie można budować również z magiczną pomocą kamieni i minerałów, które wspierać będą nas swoimi właściwościami. W budowaniu dystansu pomóc może nam:

Pamiętaj jednak, aby dokładnie oczyścić swój kamień z wszelkiej negatywnej energii, zanim będziesz próbowała naładować go swoją intencją. Każdy z wymienionych minerałów ma swój własny, unikatowy sposób pielęgnacji, jednak kiedy już nauczysz się o nie dbać, korzyści płynące z ich mocy mogą cię pozytywnie zaskoczyć.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Jak zbudować dystans?

Dystans do siebie jest jednak pojęciem o wiele szerszym niż tylko poczucie własnej wartości, a jego brak jest często skorelowany z wysokim poziomem stresu. Wiesz zapewne dobrze, że kiedy gonią Cię deadliny, kolejne obowiązki spadają na głowę, a ty wciąż chcesz być wzorową pracownicą, matką, żoną, córką itd. nerwy mogą niekiedy puścić. Osoby, którym brak dystansu żyją często w stanie przewlekłego stresu, przygniecione presją oczekiwań. To właśnie z tego powodu mogą reagować nerwowo na pozornie błahe sytuacje lub traktować niepowodzenia bardzo osobiście. 

Jeśli więc twoim celem jest dystans do siebie, powinnaś zadać sobie pytanie: jak się nie stresować? Niestety odpowiedź jest bardzo złożona, ponieważ liczba czynników, które mogą stres wywołać, jest praktycznie niezliczona, w dla każdej zestresowanej osoby znajdzie się inne remedium. Jest jednak kilka pytań pomocniczych, które możesz sobie zadać, aby lepiej namierzyć źródło stresu i je wyeliminować.

Jak fizycznie odczuwasz stres? Skąd wiesz, że jesteś zestresowana? A może tego nie wiesz, ale czujesz, że możesz stresować się podświadomie? Kiedy i w jakich okolicznościach pojawiają się u ciebie objawy stresu? Co musiałoby się stać, abyś poczuła się lepiej? Skoncentruj się zwłaszcza na ostatnim pytaniu. Jeśli możesz coś zrobić, aby wyeliminować źródło stresu - zrób to. Jeśli nie, poświęć czas na naukę technik relaksacyjnych i zadbaj o holistyczne podejście do zdrowia, a w poczujesz się lepiej w dłuższej perspektywie. Obniżenie poziomu stresu pozwoli ci zaś nabrać do siebie więcej dystansu. 

NIE PRZEGAP: