Dyskopatia, czyli problemy z wypadającym dyskiem są obecnie niestety bardzo częste. Siedzący tryb życia, stres czy praca fizyczna sprzyjają problemom z kręgosłupem.
Dyskopatia objawia się ostrym bólem pleców, zwykle pojawia się w momencie kiedy podnosimy jakiś ciężar lub schylamy się. Czasem potrafi nas unieruchomić, innym razem jest mniej dotkliwy, ale nasila się przy chodzeniu, odczuwamy też mrowienie kończyn.

Nasz kręgosłup zbudowany jest z kręgów oraz znajdujących się pomiędzy nimi krążków międzykręgowych. To one mają zapewnić elastyczność kręgosłupa i amortyzowanie wstrząsów. Krążek taki składa się z włóknistego pierścienia oraz jądra miażdżystego w środku. Kiedy ulegnie on uszkodzeniu pierścień otaczający jądro zostaje przerwany, a galaretowate jądro się wysuwa lub wypada. Powoduje to bolesny ucisk na nerwy rdzenia lub sam rdzeń kręgowy.

Na rozwój dyskopatii ma oczywiście wpływ wiek, a co za nim idzie zmiany krążków międzykręgowych powstające przez lata. Problemy te są też niestety przekazywane genetycznie. Chorobę mogę też wywołać wady postawy, otyłość, praca fizyczna, a szczególnie niewłaściwe podnoszenie ciężarów – ze skłonu zamiast przysiadu.
Częste wypadanie dysku sprawia, że krążek jest coraz cieńszy i coraz gorzej spełnia swoją funkcję. Pomocna jest rehabilitacja oraz nie przeciążanie kręgosłupa. W ostrych przypadkach niestety nie obejdzie się bez operacji. Są to na szczęście mało inwazyjne zabiegi laserowe lub endoskopowe.

Aby zapobiec dyskopatii warto zacząć uprawiać sport, a szczególnie wzmacniać plecy. Wskazane jest tez odpowiednie dobranie materaca na jakim śpimy, nie może być on zbyt miękki.