Wszechobecne obostrzenia i ograniczenia związane z pandemią to wywołały kryzys, którego nikt się nie spodziewał. Chodzi nie tylko o kryzys gospodarczy czy społeczny, ale także psychiczny. Dorota Zawadzka, psycholożka znana z programu „Superniania”, opowiada, jak zadbać o swoje samopoczucie i skąd czerpać energię w obecnych czasach:

- Odpowiadaj sobie jak najczęściej na pytanie: Jak się czujesz? Co czujesz? Czy jesteś rozdrażniona, nadpobudliwa, senna, ciągle zdenerwowana lub może brakuje ci cierpliwości? Wszystkie emocje są nam potrzebne, choć oczywiście nie wszystkie są przyjemne. Warto jednak pamiętać, że nawet złość czy frustracja to maska jakiejś potrzeby. 

Dorota Zawadzka zwraca uwagę na to, że ludzkie „wewnętrzne zasoby” nie są wieczne i często nie wiemy, kiedy się skończą. Gdy przekraczamy cienką granicę, następuje krytyczny moment.

Zobacz też:

Po co 3-latce staniczek? Dorota Zawadzka w ogniu krytyki

Dorota Zawadzka o "madkach" w internecie

Pandemia a wyczerpanie psychiczne

Psycholożka Dorota Zawadzka twierdzi, że objawy wyczerpania psychicznego mogą być bardzo różnorodne i przebiegać inaczej u każdego człowieka:

- Mogą pojawić się różne objawy. Od zmęczenia, bezsiły, zobojętnienia przez otępienie emocjonalne, aż do złości, agresji, płaczliwości. Występować może wszystko z tego katalogu. Oczywiście te emocje są z nami zawsze, ale teraz mogą trwać dłużej, niż zwykle, nie poddając się standardowym metodom leczenia - wyjaśnia ekspertka.

Przeczytaj też:

Zobacz także:

Lockdown zamknął nas w czterech ścianach. Eksperci ostrzegają!

BLUE MONDAY to nie wszystko. Zbliża się najbardziej depresyjny dzień w roku

Kryzys psychiczny w dobie pandemii. Jak możemy sobie pomóc?

- To sytuacja podobna do tej jak chodzisz do sklepu lub jeździsz do supermarketu i uzupełniasz zapasy jedzenia, tak samo powinnaś uzupełniać swoje wewnętrzne zasoby. Tego trzeba się nauczyć, a pierwszy krok to umiejętność swoistego zdiagnozowania się - tłumaczy psycholożka.

Dorota Zawadzka zachęca, aby stale próbować odnajdować sposoby, które zaspokoją nasze potrzeby. Każdy człowiek jest inny i ma indywidualne wymagania i inne czynności sprawiają mu radość. Takimi sposobami mogą być więc najdrobniejsze czynności, dzięki którym stres zacznie powoli mijać.

Dowiedz się też:

Downspeeding - nowy styl życia to gorący trend 2021 roku!