Kiedy picie samej wody nie wystarcza? Domowy izotonik to coś więcej niż "kolorowa woda"
Chociaż napoje izotoniczne kojarzą się z chemicznymi, kolorowymi napojami, z łatwością możesz wykonać taki napój w domu. Nie jest to tylko "kolorowa woda" dedykowana dla sportowców, każdy z nas może czerpać korzyści z jego właściwości. Sprawdź jak zrobić domowy izotonik w swojej kuchni!
Izotonik: co to jest?
Gdy słyszymy słowo "izotonik", na myśl przychodzą sztucznie kolorowe napoje na sklepowych półkach. Z jednej strony pite i reklamowe przez sportowców, z drugiej strony ich chemiczne żywe kolory budzą wątpliwości. Czym właściwie są napoje izotoniczne i czy są zdrowe?
Napoje izotoniczne pite przez sportowców mają za zadanie wyrównać poziom wody i drogocennych elektrolitów wydalanych z organizmu wraz z potem. Uzupełniają także witaminy i sole mineralne, tracone podczas ciężkiego wysiłku fizycznego. Odwodnienie podczas treningu jest niebezpieczne dla zdrowia i powoduje obniżenie wydolności, dlatego tak istotne jest, aby dbać o odpowiedni poziom nawodnienia naszego organizmu.
Napoje izotoniczne sprzyjają także lepszej regeneracji mięśni po treningu, przeciwdziałają ogólnemu wyczerpaniu oraz bolesnym skurczom mięśni, które występują czasami po bardzo intensywnych treningach. Właśnie dlatego są tak chętnie stosowanym napojem przez sportowców.
ZOBACZ TEŻ: Nigdy nie zaczynaj dnia od tego napoju! Eksperci wyjaśniają co pić zaraz po przebudzeniu
Izotonik to więcej niż woda
Izotonik nawadnia lepiej niż woda. Główną przyczyną jest to, że wodę pijemy zazwyczaj szybko dużymi łykami, chcąc jak najszybciej ugasić pragnienie. Faktem jednak jest, że aby nawodnić organizm, trzeba pić stopniowo i małymi łykami, żeby woda jedynie przez nas nie przeleciała. Napoje izotoniczne dzięki słodszemu smakowi automatycznie pijemy wolniej, przez co składniki w nich zawarte mają szansę wchłonąć się do naszego organizmu.
Ponadto, stężenie napojów izotonicznych jest takie samo, jak stężenie płynów ustrojowych wydalanych z naszego organizmu podczas wysiłku fizycznego, dzięki czemu napoje te szybko oraz skutecznie nawadniają cały organizm. Stężenie licznych składników mineralnych w wodzie jest niższe niż to, znajdujące się w naszych płynach ustrojowych, dlatego nie nawadnia ona organizmu aż tak skutecznie i szybko jak napoje izotoniczne.
Najczęściej występujące w napojach izotonicznych składniki mineralne to sód, magnez, potas oraz wapń. Niektóre izotoniki są także bogate w aminokwasy, L-karnitynę i L-glutaminę, natomiast popularne izotoniki zyskują swój żywy kolor dzięki barwnikom, zawierają także substancje konserwujące.
Tych dwóch ostatnich składników lepiej unikać, dlatego naturalny napój izotoniczny sporządzony w domu będzie lepszym rozwiązaniem po wyczerpującym treningu. Izotonik domowy równie skutecznie uzupełni poziom potrzebnych pierwiastków, a także świetnie nawodni nasz organizm zarówno w trakcie, jak i po wysiłku fizycznym.
ZOBACZ TEŻ: Jak zrobić hydrolat? Uwierz nam, to wcale nie jest takie trudne!
Domowy izotonik: co jest potrzebne?
Nie każdy napój izotoniczny kupiony w sklepie jest niezdrowy i należy go bezwzględnie unikać, ale warto mieć na uwadze, że takie produkty mają długi termin przydatności do spożycia oraz są przechowywane długi czas w plastiku, co nie sprzyja zdrowiu. Zamiast tego, lepiej zrobić w pełni naturalny napój izotoniczny domowy, który jest bardzo łatwy do wykonania, a przy tym świetnie zaspokoi pragnienie.
Jak zrobić własny izotonik o smaku cytrusów? Aby wykonać ten domowy izotonik bez cukru, potrzebujesz jedynie następujących składników:
- litr wody mineralnej, najlepiej średnio lub wysokozmineralizowanej
- 1 łyżka naturalnego miodu pszczelego
- 2 szczypty (około 1/4 łyżeczki) soli himalajskiej lub soli kamiennej
- sok z połowy cytryny
- sok z połowy limonki
- sok z połowy słodkiej pomarańczy
Inną alternatywą dla mocno cytrusowego domowego napoju izotonicznego jest napój z syropem klonowym, gdzie potrzebujesz:
- litr wody mineralnej, najlepiej średnio lub wysokozmineralizowanej
- łyżkę syropu klonowego
- 2 szczypty (około 1/4 łyżeczki) soli himalajskiej lub soli kamiennej
- sok z połowy cytryny
Jeśli uwielbiasz naturalne aromaty ziół, koniecznie zrób ten orzeźwiający ziołowy izotonik. Do jego wykonania potrzebujesz:
- litr wody mineralnej, najlepiej średnio lub wysokozmineralizowanej
- 1 łyżka naturalnego miodu pszczelego
- 2 szczypty (około 1/4 łyżeczki) soli himalajskiej lub soli kamiennej
- sok z 1 limonki
- gałązka świeżego rozmarynu
- kilka listków świeżej mięty
- kilka listków świeżej melisy
- kilka listków świeżej szałwii
ZOBACZ TEŻ: Domowe sposoby na cellulit - które z nich naprawdę działają?
Domowy izotonik: jak przygotować?
Przygotowanie domowego izotoniku jest dziecinnie proste. Wszystkie składniki wystarczy dodać do siebie i dokładnie wymieszać, a następnie odstawić do lodówki. Jeśli nie chcesz czekać, aż napój się ochłodzi, możesz dodać kilka kostek lodu dla orzeźwienia. W przypadku ziół dodanych do izotoniku, przed wrzuceniem do wody i zmieszaniem najpierw zgnieć lub potnij listki tak, aby uwolniły swoje naturalne aromaty i były bardziej wyczuwalne w napoju.
Taki domowy izotonik nawodni lepiej od zwykłej wody i dostarczy witamin, a także minerałów.
Domowy izotonik: kiedy i jak często pić?
Przygotowany domowy izotonik nawodni cię lepiej niż woda, jednak jeśli twoja aktywność fizyczna trwa krócej niż 60 minut, nie ma potrzeby stosowania domowych izotoników. Tak naprawdę wystarczy odpowiednie wyrównanie płynów, a w tym celu świetnie sprawdzi się zwykła woda, sok lub nawet herbata.
Domowy napój izotoniczny sprawdzi się świetnie podczas dłuższych aktywności fizycznych trwających nawet 3 godziny. Wtedy warto sięgnąć po izotonik, aby wyrównać poziom elektrolitów, a także węglowodanów. Taki izotonik pity w trakcie treningu zapobiegnie spadkowi wydajności i sprawi, że cały trening zostanie wykonany na maksymalnych obrotach.
Takie odpowiednie uzupełnienie wody, elektrolitów oraz węglowodanów zapobiega nie tylko odwodnieniu, ale także przegrzaniu oraz nadmiernemu spadkowi energii. Niewystarczająca ilość spożywanych węglowodanów podczas silnego wysiłku fizycznego może spowodować silny spadek formy.
Warto jednak pamiętać, że jeżeli zależy ci głównie na schudnięciu i zrzuceniu tkanki tłuszczowej, lepiej unikać napojów izotonicznych. Organizm, zamiast czerpać dodatkową energię z rezerw tkanki tłuszczowej, pozyska energię z węglowodanów dostarczonych z napoju, przez co spalanie tkanki tłuszczowej będzie mniej skuteczne.
ZOBACZ TEŻ: Syrop z mniszka lekarskiego dla dzieci? Od jakiego wieku można podawać syrop z mlecza na miodzie?
Zobacz też:
SZALEŃSTWO ZAKUPÓW 2020 - dowiedz się, kiedy zaczyna się akcja i jakie są zniżki?