Jeśli chcemy zamieszkać w nim wraz ze swymi rodzicami lub zamierzamy spędzić w nim resztę życia – pomyślmy o drobnych udogodnieniach już na etapie projektu. To one pozwolą nam mieszkać w komforcie i wygodzie nie tylko teraz, ale i w przyszłości.

Elegancki i bezpieczny: dom na całe życie
Jaki dom warto wybrać z myślą o odległej przyszłości? Dla osób starszych rozwiązaniem idealnym są domy parterowe. Łatwiej w nich zachować porządek, a rozmieszczenie pomieszczeń na jednym poziomie sprawia, że nawet osobom schorowanym poruszanie się po jego wnętrzu nie sprawia większych problemów. Dodatkowym ułatwieniem jest fakt, iż projekty domów parterowych pozwalają na stworzenie wygodnego wyjścia wprost do ogrodu, co znacznie ułatwia życie osobom starszym. Wiele projektów wygodnych i przystosowanych do potrzeb osób starszych można zobaczyć dzięki stronie Murator, dzięki któremu stworzenie własnej wizji wymarzonego domu staje się znacznie łatwiejsze.

Jak przystosować dom do potrzeb seniora?
Wybór odpowiedniego projektu to podstawa. Warto też w porę zadbać o urządzenie domu w taki sposób, by osoba starsza mogła w nim dobrze funkcjonować. Szczególnie ważny jest odpowiedni rozkład pomieszczeń oraz aranżacja dwóch z nich: kuchni oraz łazienki. Dlaczego? Wprowadzenie zmian w późniejszym czasie jest nie tylko bardziej czasochłonne, ale i kosztowne. Kwestie poprowadzenia kanalizacji, umieszczenia prysznica i wanny najlepiej rozpatrywać już na etapie projektu.

Bezcenna swoboda w każdym wieku
Każdy senior chciałby z pewnością poruszać się swobodnie po własnym domu i jego najbliższym otoczeniu. Przeglądając projekty domów parterowych warto zatem zwrócić uwagę na sprawy, które w okresie starości nabierają szczególnego znaczenia. Szerokie korytarze, brak progów oraz podjazdy, dzięki którym można nawet na wózku dostać się z domu do ogrodu to drobiazgi, które w przyszłości mogą nam bardzo ułatwić życie i pozwolić na czerpanie radości ze swobodnego poruszania się po własnym domu. Takie rozwiązania mogą doskonale posłużyć również wtedy, gdy w domu pojawiają się małe dzieci.