Tymczasem żywieniowcy zalecają spożywać warzywa bez ograniczeń, a owoce 2-3 dziennie. Pozwala to zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych, takich jak: miażdżyca, cukrzyca, otyłość czy nowotwory.
Ale to nie wszystko! Warzywa i owoce należą do produktów niskokalorycznych oraz bogatych w błonnik pokarmowy, dlatego powinny stanowić element diet odchudzających. Dzięki zawartości witamin, minerałów oraz błonnika dieta bogata w warzywa i owoce:
- zmniejsza łaknienie, dając uczucie sytości;
- usprawnia pracę jelit;
- obniża poziom cholesterolu we krwi.
Wśród witamin i składników mineralnych zawartych w warzywach i owocach szczególną rolę zajmują antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze. Należą do nich witaminy: C, ß−karoten, E, selen, cynk oraz flawonoidy. Związki te chronią organizm przed działaniem wolnych rodników, zmniejszając ryzyko chorób układu krążenia oraz niektórych nowotworów. Flawonoidy występują w: owocach cytrusowych, warzywach krzyżowych (brukselka, brokuł, kalafior), cebuli, czosnku, burakach. Poza tym antyoksydanty zapobiegają starzeniu się komórek, przedłużając młodość.
Odchudzać należy się z głową. Trzeba pamiętać, że warzywa dostarczają organizmowi znacznie mniej kalorii niż owoce. Warzywa najlepiej spożywać w postaci surówek, sałatek z dodatkiem oliwy bądź gotowane na pół-twardo. Zimą, ze względu na brak świeżych warzyw, idealnym rozwiązaniem są warzywa mrożone. Mrożenie jest bowiem jedną z najlepszych i najzdrowszych metod przechowywania żywności. Pozwala zachować najbardziej zbliżoną do produktów świeżych wartość odżywczą, smak i zapach, a jednocześnie nie wymaga konieczności stosowania dodatkowych substancji konserwujących. Mrożone warzywa można ugotować na parze, w wodzie, w kuchence mikrofalowej czy przygotować na patelni, na niewielkiej ilości tłuszczu.
Natomiast owoce warto jeść z umiarem, ponieważ zawierają cukier prosty - fruktozę, przez co ich kaloryczność jest większą w porównaniu z warzywami np. 100g jabłka to 46 kcal, a 100g pomidora to tylko 15 kcal. Podczas odchudzania należy unikać winogron, bananów oraz awokado, gdyż są bardzo kaloryczne. 
Jeśli chcesz zmienić swoją dietę na lepszą, urozmaicając ją o warzywa i owoce, powinnaś pamiętać w szczególności o:
- brokułach, które stanowią doskonałe źródło witaminy C, ß−karotenu oraz błonnika pokarmowego. Wykazuje działanie przeciwwirusowe i przeciwrakowe.
- burakach ćwikłowych, bo to bardzo dobre źródło potasu, kwasu foliowego oraz błonnika pokarmowego. Poprawia krążenie oraz pełni ważną rolę w profilaktyce nowotworowej.
- cebuli, doskonałym źródle ß−karotenu, kwasu foliowego i kwercetyny. Działa przeciwbakteryjnie.
- czosnku, który nie tylko zwalcza infekcje, ale także zmniejsza ciśnienie.
- kalafiorze, źródle witaminy C, ß−karotenu i kwasu foliowego. Wykazuje działanie przeciwrakowe.
- kapuście, która zawiera ß−karoten, kwas foliowy oraz błonnik pokarmowy. Zwalcza bakterie i wirusy.
- marchwi, bogatej w ß−karoten oraz witaminę C. Zawiera dużo błonnika pokarmowego, który poprawia pracę jelit i zapobiega zaparciom.
- pomidorach, które stanowią źródło witaminy C, ß−karotenu i potasu. Pomagają utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi, chronią przed infekcjami, wpływają na zdrowie oczu. Najważniejszym składnikiem pomidorów jest likopen, który chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, zapobiegając rozwojowi chorób układu krążenia i nowotworów. Likopen nie ulega rozkładowi podczas gotowania i w skutek tego jest dużo lepiej przyswajalny z przetworów pomidorowych (ketchup, zupa, sos, przecier).
- jabłkach, bogatych w błonnik pokarmowy. Dzięki obecności substancji pektynowych obniżają poziom cholesterolu i usuwają z organizmu toksyczne substancje.
- pomarańczach, których biała warstwa podskórna (albedo) to bogate źródło pektyn, poprawiających pracę przewodu pokarmowego.
- winogronach czerwonych, zawierających antyoksydanty, które chronią organizm przed chorobami układu krążenia.

Producenci zadbali o tych z nas, którzy nie mają czasu na gotowanie, ale jednocześnie chcą zadbać o swoją dietę. Na rynku znaleźć można szeroką ofertę mrożonych dań gotowych i mieszanek warzywnych. Mogą one stanowić samodzielny posiłek, albo być świetnym dodatkiem do wymyślonych przez nas dań. Każdemu znacznie ułatwią pracę i skrócą czas przygotowania zdrowego, niskokalorycznego posiłku!

Zalecane dzienne spożycie owoców i warzyw wynosi 400-500 gramów na osobę. Są one niskokaloryczne, lekkostrawne, dostarczają niezbędnych witamin, składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego. Powinny stanowić element zimowej diety odchudzającej, ponieważ mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała oraz sprawić, że nasze odżywianie stanie się bardziej wartościowe i urozmaicone. Nawet zimą!

mgr inż. Anna Tchórowska
absolwentka Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu AR w Poznaniu

Masz wątpliwości związane z dietą? Zapytaj dietetyka na www.frosta.pl

Artykuł Sponsorowany