Nosić, czy nie nosić? Eksperci komentują mity o stanikach
Czy spanie w staniku jest zdrowe? Czy biustonosz może uczulać? Wreszcie, czy brak stanika może spowodować, że piersi obwisną? Na te i inne „biuściaste” pytania odpowiadają lekarze.
Czy trzeba nosić stanik?
Nie oszukujmy się, większość z nas swoje biustonosze wysłała na urlop wraz z nadejściem marcowego home office. Internet szybko doniósł nam, że równie często jak nie nosicie stanika, pytacie o to, czy nie odbije się to negatywnie na wyglądzie piersi. Aby rozwiać wasze obawy, o to i kilka innych, palących kwestii zapytałyśmy specjalistów: ginekolożkę i ortopedę.
Czy chodzenie bez stanika przyczynia się do zmniejszenia jędrności piersi?
Możemy odetchnąć z ulgą, bo brak stanika nie sprawi, że piersi obwisną:
- Biustonosz w głównej mierze przyczynia się do poprawy wyglądu w chwili bieżącej. Za piękny wygląd biustu odpowiedzialne są mięśnie, dopiero w drugiej kolejności skóra.
Wiele badań naukowych potwierdza, że noszenie stanika w ciągu dnia ma niewielki wpływ na naturalne procesy osłabiania się mięśni podtrzymujących biust.
- Bez właściwych ćwiczeń, sama bielizna nie pomoże w zachowaniu jego jędrności. - tłumaczy ginekolożka i specjalistka medycyny estetycznej dr n. med. Anna Fuchs.
Jakie ćwiczenia wykonywać „na jędrny biust”? Wszystkie, które obejmują mięśnie klatki piersiowej, na przykład te z hantlami, albo...butelkami wody, jak proponuje trenerka Marta Gorąca:
Nie zapominajmy też o pielęgnacji skóry w tym obszarze, która tak samo jak ta na twarzy, potrzebuje fotoprotekcji, odżywiania i nawilżania.
Czy spanie w staniku jest niezdrowe?
Okazuje się, że spanie w biustonoszu jest nie tylko niewygodne, ale i niezdrowe:
- Na ten temat doniesienia naukowe są jednoznaczne. Absolutnie nie należy spać w biustonoszu. Stanik noszony w ciągu dnia poprawia wygląd biustu w danym momencie, ale nie wpływa na jego ogólną kondycję. W nocy pod wpływem siły grawitacji, biust i tak naturalnie ułoży się na boki lub zostanie przygnieciony, kiedy śpimy na brzuchu. Biustonosz do spania, nawet bezszwowy, powoduje ucisk, zaburzenia krążenia krwi i hamuje pracę węzłów chłonnych. Wszystko to spowalnia usuwanie toksyn z organizmu, a utrudniając odpływ płynów ustrojowych może przyczynić się do powstawania niekorzystnych zmian w piersiach - ostrzega dr Fuchs
Czy źle dobrany biustonosz może powodować choroby?
- Każdy źle dobrany biustonosz, a zwłaszcza ten z twardymi elementami, fiszbinami, może niestety negatywnie odbić się nie tylko na wyglądzie, ale też na prawidłowym funkcjonowaniu piersi.
Statystyki podają, że ok 75% Polek nosi źle dobrane biustonosze. Niewłaściwy ucisk blokuje odpływ płynów ustrojowych, co może spowodować powstawanie chociażby zmian o typie torbieli.
- Najbardziej dotkliwie ucisk wyraża się w piersi laktacyjnej, gdzie twarde elementy mogą spowodować zablokowanie kanalików mlecznych, a w konsekwencji nawet zastój pokarmu. Piersi w tym okresie są wyjątkowo wrażliwe, dlatego zrezygnujmy z fiszbin, warto też wybrać biustonosz bezszwowy, lub przynajmniej zwrócić uwagę na umiejscowienie szwów, aby nie drażniły - zwłaszcza brodawek - powodując ulewanie pokarmu - alarmuje nasza ekspertka.
Czy biustonosz może...uczulać?
- Niestety może. Obserwujemy coraz częściej takie sytuacje. Wynika to głównie ze stosowanych do produkcji sztucznych materiałów, często z kiepskiej jakości metalowymi ozdobami, które mogą zarówno podrażniać jak i uczulać. Zachęcam do zakupów sprawdzonej jakości bielizny tworzonej z certyfikowanych materiałów, zwłaszcza jeśli chodzi o piersi laktacyjne, będące szczególnie wrażliwe na podrażnienia. - radzi dr Anna Fuchs.
Dobrej jakości biustonosze znajdziecie już w ofertach wielu polskich marek. Naszą uwagę zwróciła ostatnio bielizna MOYE, która wykonana jest z naturalnych, włoskich tkanin jedwabnych:
Czy biustonosz może pogłębiać wady postawy?
- Nie ma dowodów naukowych na to, że źle dobrany biustonosz pogłębia wady postawy. Jednak jeżeli piersi są duże, a stanik za ciasny, ze zbyt cienkimi ramiączkami - nie zapewnia wtedy odpowiedniego podtrzymania piersi - może dochodzić wtedy do przeciążenia mięśni pleców w odcinku piersiowym i powodować ból - wyjaśnia dr Krzesimir Sieczych, ortopeda z kliniki Carolina Medical Center.
Jak więc dobrać odpowiedni stanik? Zwłaszcza jeśli jesteśmy posiadaczkami dużych piersi, warto skorzystać z porady brafitterki. To osoba, która zajmuje się profesjonalnym dobieraniem biustonoszy tak, aby podkreślały walory dekoltu i przede wszystkim - zapewniały komfort i wygodę.
...
Nasi eksperci:
dr n.med. Anna Fuchs - specjalizuje się w położnictwie i ginekologii, oraz medycynie estetycznej. Wykładowczyni Katedry i Kliniki Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, pracuje w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu. Uczestniczyła w wielu stażach zagranicznych- m.in. w Stanach Zjednoczonych, Francji, Hiszpanii, Brazylii. Wyjeżdżała na misje medyczne do Peru i Tanzanii.
lek. Krzesimir Sieczych Specjalista Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu, pracuje w Carolina Medical Center w Warszawie. Lekarz Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Reprezentacji Polski w Pływaniu. Wykładowca na wielu polskich i międzynarodowych konferencjach.