Czym jest pozytywne myślenie i jak się go nauczyć?

Pozytywne myślenie w ostatnich latach stało się bardzo modnym i popularnym hasłem, które często pojawia się przestrzeni publicznej. Zapewne każdy z nas nie raz słyszał zdanie „myśl pozytywnie, a będziesz szczęśliwy i osiągniesz sukces”. Takie, spłycone, postrzeganie tego pojęcia raczej nie poprawi jakości naszego życia i nie sprawi, że nagle staniemy się z niego zadowoleni. Bo, jak myśleć pozytywnie, gdy spotyka nas pasmo nieszczęść? Straciliśmy pracę, spłacamy kredyt, a nasze dziecko nieustannie choruje? Zanim jednak odrzucimy i wyśmiejemy ideę pozytywnego myślenia, wcześniej warto dowiedzieć się, co tak naprawdę za nią się kryje i czy w jakiś sposób może nam ona pomóc. 

Psychologia pozytywna jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi psychologii. Niestety wokół niej narosło wiele mitów, które nieco odbierają jej rangi ważności. W najprostszy sposób można zdefiniować ją jako dążenie do jak najlepszego życia poprzez skupianie się na mechanizmach naukowych, właściwych dla funkcjonowania człowieka. Jednym z jej aspektów jest pozytywne myślenie, za którym stoi również przeżywanie pozytywnych doświadczeń.

Dlaczego warto skupiać się na pozytywach życia?

Pozytywne myślenie jest stosunkowo łatwą sztuką wówczas, gdy wszystko w naszym życiu idzie zgodnie z planem, jednak nie zawsze jest kolorowo. Każdy z nas ma mniejsze lub większe problemy, które nie zachęcają do tego, by spoglądać z nadzieją w przyszłość. Niemniej jednak nieco paradoksalnie właśnie w trudnych chwilach najbardziej opłaca się myśleć pozytywnie i czerpać ze swoich zasobów energetycznych. Ma to związek z mechaniką kwantową i założeniem, że nasze myśli mają moc wpływania na rzeczywistość (prawem przyciągania). Dlatego też, jeśli myślimy pozytywnie, to przyciągamy wszystko, to co pozytywne – emocje, ludzi i doświadczenia. Przykładowo, jeśli uważamy, że nigdy nie znajdziemy sobie drugiej połówki i nie zasługujemy na to, by być szczęśliwi, to możemy nawet podświadomie sabotować swoje wysiłki (np. nie zauważając, że ktoś może być nami naprawdę zainteresowany).

Jak pozytywne myślenie może poprawić jakość życia?

Pozytywne myślenie ma ogromną moc kształtowania naszego życia, z czego na ogół nie zdajemy sobie sprawy. Skupianie się wyłącznie na pozytywnych aspektach swojego życia i dostrzeganie dobrych stron w trudnych doświadczeniach, może być pomocne w rozwiązywaniu problemów. Wówczas zamiast zastanawiania się, dlaczego nas to spotkało, skupiamy się na rozwiązaniach. Dzięki temu możemy łatwiej wyciągać wnioski i nie popełniać nieustannie tych samych błędów. Pozytywne myślenie jest też istotne w dobrych chwilach. Jeśli stale będziemy myśleć o tym, że spotka nas coś złego, że szczęście nie jest nam pisane itp., to nie raczej trudno nam się będzie cieszyć tym, co mamy i dostrzegać pozytywne aspekty naszego życia.

Jak zmienić swoje myślenie na pozytywne?

Wbrew pozorom pozytywne myślenie nie jest łatwą sztuką, nie wystarczy powiedzieć sobie „od jutra zacznę myśleć pozytywnie”. Zwykle konieczna jest praca nad samym sobą, swoimi przekonaniami, nieprzepracowanymi emocjami i swoimi demonami, których często nawet nie jesteśmy świadomi. Niemniej jednak istnieje kilka praktyk, które mogą pomóc nam w zmianie sposobu swojego myślenia.

1. Karmienie się pozytywnymi informacjami

Obecnie niemal każdy z nas jest przeładowany różnego typu informacjami. Winę za to ponoszą przede wszystkim media (na czele z internetem i mediami społecznościowymi). Niestety, największe zainteresowanie budzą informacje negatywne (skandale, zdrady, zabójstwa, wypadki, etc.). Nie musimy nawet specjalnie trudzić się, by trafić na tego typu treści. Trudno myśleć pozytywnie wówczas, gdy wszystko to, co nas otacza takie nie jest. Dlatego też najlepiej nieco bardziej krytycznie i selektywnie podchodzić do treści, z którymi obcujemy na co dzień. Zamiast bezmyślnego przeglądania social mediów, możemy poczytać książkę, obejrzeć ciekawy film lub spędzić czas z bliskimi.

2. Otaczanie się ludźmi, którzy myślą pozytywnie

Nie da się ukryć, że ludzie, którymi otaczamy się na co dzień, wpływają na nasz sposób myślenia, dlatego też warto stworzyć sobie krąg najbliższych ludzi, którzy będą nas karmić pozytywną energią, a nie ją odbierać. Niestety może oznaczać to selekcję swoich znajomych i ograniczenie kontaktu z tymi, którzy wpływają na nas negatywnie.

Zobacz także:

3. Ćwiczenie uważności

Niezwykle istotnym krokiem w nauce pozytywnego myślenia jest ćwiczenie uważności na swoje myśli, uczucia i emocje, które towarzyszą nam na co dzień. Trudno przestawić swoje dotychczasowe myślenie, jeśli nie będziemy świadomi tego, jakie jest obecne. Dzięki uważności będziemy mogli wyłapywać negatywne myśli i zamieniać je w pozytywne.

4. Prowadzenie zdrowego trybu życia

Myślenie pozytywne jest nierozerwalnie związane z naszym samopoczuciem zarówno psychicznym, jak i fizycznym (kondycją organizmu). Dlatego warto zadbać o zdrowy tryb życia – regularną aktywność fizyczną i zdrowe odżywianie. Dzięki temu zyskamy energię na kształtowanie swoich myśli.

5. Czynienie dobra dla innych

Chcąc zmienić swój sposób myślenia dobrze jest przyswoić sobie ideę, że czynione dobro prędzej czy późnej do nas wróci. Dlatego też warto pomagać innym, sprawiać im przyjemność, a także uśmiechać się do ludzi. Jeśli jesteśmy mili i pomocni, to to samo otrzymujemy od innych. Dzięki temu dostarczamy sobie pozytywną energię, która jest niezbędna do tego, by zacząć myśleć pozytywnie.

Czy pozytywne myślenie może pomóc w walce z trudnościami losu?

Pozytywne myślenie może być niezwykle przydatnym narzędziem w radzeniem sobie w trudnych – stresujących – sytuacjach. Dzięki niemu możemy z dostrzegać pozytywne strony każdej sytuacji i spoglądać na nie z szerokiej perspektywy (np. całego życia). Za sprawą tego będziemy świadomi, że to, co teraz jest dla nas dużym problemem, za kilka lat już nim nie będzie. Możemy też zwizualizować sobie nasze życie po pokonaniu trudności. Może to tchnąć w nas optymizm i dać energię do walki z danym problemem.

Cechy osoby myślącej pozytywnie

Idea myślenia pozytywnego, chociaż jest stosunkowo łatwa w teorii, w praktyce niestety jest dość trudna do wdrożenia. Często też, pomimo nieustannej pracy nad sobą, możemy mieć problemy z jej wdrożeniem życie. Dlatego też warto poznać, jakimi cechami oznacza się osoba, która myśli pozytywnie:

 • mówi dobrze o swoich bliskich, nie zazdrości im sukcesów i nie cieszy się z potknięć;
 • inwestuje w swój rozwój duchowy i emocjonalny poprzez jakościowe spędzanie czasu z samym sobą (np. medytując, ćwicząc uważność, uprawiając jogę);
 • dba o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne (jest aktywna, dobrze się odżywia, regularnie bada);
 • patrzy optymistycznie w przyszłość,
 • wyznacza sobie ambitne, a przy tym również realne cele i je realizuje;
 • skupia się na swoich mocnych stronach, ale jest też świadoma obszarów do rozwoju;
 • planuje swoją przyszłość;
 • nie skupia się na drobnych potknięciach;
 • w przypadku problemów i trudności skupia się na rozwiązaniach;
 • wyciąga wnioski z popełnianych błędów;
 • wierzy, że może kierować swym losem.

Jak poradzić sobie z negatywnymi myślami?

Podstawową przeszkodą w myśleniu pozytywnym są negatywne wzorce myślenia, które często mamy zakorzenione już od czasów dzieciństwa. Dlatego nie jest łatwo je zwalczyć. Istnieje jednak kilka niezawodnych sposobów na to, jak poradzić sobie z natłokiem „czarnych myśli”, które dopadają w nas różnych momentach naszego życia. Na początku powinniśmy skupić się na ich zatrzymaniu. Najlepiej wypowiedzieć je na głos i zapisać na kartce. W dalszej kolejności należy sprawdzić na ile są one uzasadnione i czy przypadkiem nie są podyktowane naszymi przekonaniami. Warto zadać sobie pytania pomocnicze: „Czy jest to tak straszny problem, jak się wydaje”; „Czy zagrożenie, którego się obawiam jest realne”; „Jaka jest szansa na to, że coś złego może się wydarzyć”. Następnie należy zastanowić się, co można zrobić z negatywnymi myślami, np. jak rozwiązać swój problem, jak nie popełnić tego samego błędu i jaką lekcję można wyciągnąć z tej sytuacji. Warto też ćwiczyć krytykowanie swoich zachowań, a nie całego siebie: np. zamiast mówić: „jestem beznadziejny, bo popełniłem błąd” można powiedzieć: „popełniłem błąd, ale jestem wartościowy”. Dobrym pomysłem jest odwołanie się do swoich poprzednich doświadczeń – zwykle spoglądanie na coś z dłuższej perspektywy czasowej, pozwala nam realnie ocenić, czy to o co się martwiliśmy, było faktycznie tego warte.