Czy oglądanie telewizji szkodzi zdrowiu?
Coraz więcej osób decyduje się na pozbycie się telewizora z domu. W czasach ogólnodostępnego internetu możemy świadomie wybierać treści.
- kobieta.pl
Samo oglądanie telewizji nie jest szkodliwe dla zdrowia, szczególnie odkąd nastała era płaskich telewizorów, nie wpływających tak negatywnie na wzrok jak ich poprzednicy.
Oglądanie telewizji ma jednak wiele wad, oto najważniejsze:
Oglądanie telewizji wciąga – skaczesz bezmyślnie po kanałach (jeden z ulubionych sportów męskich), a życie ucieka. Mija jedna, dwie, trzy godziny. Tracisz czas, który możesz poświęcić przyjaciołom, rozwijaniu pasji czy rodzinie. Zastanów się czy naprawdę chcesz tak spędzać życie?
Siedzenie jest szkodliwe dla zdrowia – znaczna część z nas siedzi przed komputerami w pracy, a później zalega przed telewizorem. Pozycja ta sprzyja chorobom układu krążenia, problemom z kręgosłupem. Jeśli uwielbiasz oglądać telewizję w ciemnościach niszczysz też swój wzrok. Wyjdź na zewnątrz, tam też toczy się życie! I to takie prawdziwe!
Telewizja wpływa na nasz umysł – niestety na minus, bo obniża jej sprawność. Mamy tu wszystko podane na „talerzu”, programy mają przygotowaną formę, obraz, dźwięk. Znacznie lepiej sięgnąć po książkę, dzięki niej ćwiczymy swoją wyobraźnie, a co za tym idzie kreatywność i przyswajamy poprawną polszczyznę (lub inny język).
Telewizja przekazuje dużo negatywnych informacji – nie mamy tu oczywiście na myśli samych wiadomości, ale wiele programów usiłuje przyciągnąć widza tragicznymi historiami. Z pewnością są one prawdziwe, ale przyswajanie takich informacji powoduje, że zaczynamy bardzo negatywnie odbierać świat. Historie takie są dodatkowo wyolbrzymiane i manipulowane, aby zgromadzić jak najwięcej widzów.
Oglądanie telewizji powoduje bezsenność – popularnym zwyczajem jest zasypianie przy telewizorze. Wydobywające się z niego dźwięki i migające obrazki powodują problemy z zasypianiem. Spanie w towarzystwie włączonego telewizora powoduje, że rano czujemy się niewyspani i zmęczeni. Nasz umysł odbiera wszystkie bodźce i nie potrafi się tak zresetować jak podczas snu w ciszy i ciemności.