Anglia: łatwiejszy dostęp do aborcji

Idąc w ślady Szkocji i Walii brytyjski parlament w ubiegłą sobotę wprowadził nowelizację ustawy dotyczącej aborcji. W obliczu nowych regulacji, kobiety będą mogły zażyć całą dawkę lub część wczesnoporonnej tabletki, w zaciszu swojego domu, bez potrzeby wizyty w szpitalu.

Dotychczas nie było to możliwe, a kobieta chcąca dokonać aborcji musiała udać się do kliniki po pierwszą tabletkę, a następnie wrócić do niej ponownie po kolejną dawkę, po upływie od 24 do 48 godzin.

Wielka Brytania: aborcja w zaciszu własnego domu

Wcześniej obowiązujące na terenie Anglii prawo wiązało się z potrzebą odbycia podróży z i do szpitala po zażyciu tabletki, co dla większości kobiet mogło stanowić problem i być przeszkodą w bezpiecznym przebiegu procesu aborcji. W praktyce u części pacjentek proces poronienia następował zanim wróciły one do domu.

Aborcja w Anglii

Aborcję w Anglii, Szkocji i Walii można legalnie wykonywać od 1967 roku - do 24. tygodnia ciąży.

Obecnie kobiety do 12. tygodnia ciąży będą mogą wybrać między wykonaniem aborcji w całości domu, w klinice, lub przyjąć część dawki tabletki wczesnoporonnej w domu, a drugą część w klinice. Kobiety mogą też poprosić o asystę medyczną, która będzie towarzyszyła jej w mieszkaniu podczas procesu.