To jeden tych przesądów, w które wciąż wierzy część (z reguły) starszego pokolenia. Według niego, rodzice na matkę chrzestną swojego dziecka nie powinni wybierać ciężarnej kobiety. Dlaczego?

Ciąża a chrzest. Czy kobieta w ciąży może być chrzestną?

Odpowiedź na pytanie, czy kobieta w ciąży może być chrzestną jest dość oczywista: tak, może. Jeśli chcą tego rodzice dziecka, które ma zostać ochrzczone i poproszona o bycie chrzestną ciężarna kobieta. Nie zabrania tego żadne prawo kościelne.

Problem (raczej ze strony duchownego) może pojawić się w sytuacji, gdy potencjalna ciężarna chrzestna nie jest mężatką. Na przeszkodzie w byciu matką chrzestną może jednak paradoksalnie stanąć właśnie spodziewanie się dziecka, i to nie ze względu na przesądy. Matka chrzestna to przewodniczka w wierze nie tylko od strony przekonań, ale nade wszystko praktyki. Z tego też względu trzeba postawić pytanie o kwalifikacje moralne do bycia chrzestną kogoś, kto, planując ślub kościelny, żyje wbrew moralności chrześcijańskiej z narzeczonym [...] Wspólne zamieszkanie bez sakramentu małżeństwa jest ewidentnie z wiarą niezgodne - tłumaczy na portalu Przewodnik Katolicki ks. Krzysztof Różański.

Ciąża a chrzest. Dlaczego kobieta w ciąży nie powinna być chrzestną? [przesąd]

Dlaczego więc, skoro dla księży nie jest to problem, według niektórych ciężarna chrzestna przynosi pecha?

Według starodawnych wierzeń wybór ciężarnej na chrzestną grozi to śmiercią jednego z dzieci - tego chrzczonego lub tego, które nosi pod sercem chrzestna. Wiele osób boi się także "przekazania zła", które przechodzi z chrzczonego dziecka na nienarodzone. Brzmi niedorzecznie? No cóż, to niejedyny przesąd dotyczący chrzcin...

Na rodziców chrzestnych nie powinno się też wybierać małżeństwa, a na pierwszy spacer z noworodkiem można wyjść dopiero po chrzcie. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Zobacz także: