Skumulowane toksyny w organiźmie to zrujnowane nie tylko zdrowie, ale też ogólne samopoczucie i odporność organizmu. Gdy w naszym organiźmie wartość toksyn przekracza możliwości wątroby, organu odpowiedzialnego za detoksykacje, zaczyna się trudny, ale możliwy do odwrócenia proces. Jeśli więc cierpisz na wymienione wyżej symptomy - być może jest to wina toksyn. Jak sobie pomóc?

Toksyny - czym są i skąd się biorą?

We współczesnym świecie trudno od nich uciec. Warto jednak zminimalizować ich obecność wokół siebie. Do tych czynników, na które często nie mamy wpływu należy powietrze zanieczyszczone spalinami samochodowymi, miejskim smogiem. Bezwiednie wdychamy też pochodne spalania śmieci, takie jak dioksyny czy też polichlorowane węglowodory oraz chemiczne i metalowe odpady przemysłowe.Jednymi z najbardziej szkodliwych pierwiastków, które nas otaczają są kadm, ołów, glin. Najwięcej jednak toksyn dostarczamy sobie poprzez pożywienie, nawet jeśli twoja dieta składa się w większości z owoców i warzyw - mogły one wyrosnąć na zanieczyszczonej glebie. To, co jest najgroźniejsze dla naszego zdrowia to pestycydy, które uszkadzają układ nerwowy. Poważnym zagrożeniem są też dla nas niektóre detergenty, wszechobecny plastik i niektóre kosmetyki. 

Jak oczyścić organizm z toksyn?

Oczyszczenie organizmu z toksyn to ciężka walka, którą warto podjąć. Warto podjąć kilka kroków, które pozwolą na lepsze samopoczucie.

Aby wspomóc odpowiednią pracę wątroby powinniśmy zadbać o właściwą dietę, która będzie polegać na usunięciu z codziennego jadłospisu wysokoprzetworzonej żywności..Warto też zastanowić się jak dotąd wyglądały proporcje owoców i warzyw w dotychczasowych posiłkach. Powinny one stanowić większość w zjadanych dziennie posiłkach. Jedząc tłuste, smażone potrawy, produkty pochodzenia odzwierzęcego jak mięso, ale także jajka, mleko oraz gazowane napoje - fundujemy wątrobie prawdziwe piekło. Złym wyborem jest również popijanie posiłków gazowaną wodą - lepiej zdecyduj się na wersję bez bąbelków, owocowo-warzywne smoothie lub ziołowy napar, który usprawnia prace wątroby.

Dla oczyszczania organizmu ważnym punktem jest też codzienna dawka ruchu. Aktywność fizyczna, która sprzyja usuwaniu toksyn z organizmu i usprawnia pracę wątroby, nie powinna ograniczać się tylko do drogi do pracy - wieczorny spacer, jogging, jazda na rowerze, medytacja - każdy kropla potu podczas ćwiczeń to krok do zdrowszego życia. Poprzez głęboki oddech nasz organizm uspokaja się, dotlenia organy i wewnętrznie odpręża.

Proces usuwania toksyn z organizmu możemy też wspomóc w naszej łazience, podczas miłych dla ciała (i duszy) rytuałach pielęgnacyjnych. Należy do nich szczotkowanie skóry szczotką do ciała z naturalnego włosia, ale co ważne - przed kąpielą. Szczotkowanie suchej skóry pobudza krążenie i tkankę limfatyczną.

Rezygnacja z używek jest czasem najtrudniejszym krokiem w procesie detoksykacji. Alkohol, nikotyna czy kofeina używane w nadmiarze mogą doprowadzić nawet do marskości wątroby, a ona jako narząd, który nie jest unerwiony, nie da nam sygnału alarmowego. Za to na pewno odwdzięczy się piękną skórą, włosami czy odczuwalnie lepszym samopoczuciem.

Zobacz także:

Więcej informacji o regeneracji i ochronie wątroby znajdziesz na www.lagosa.pl (zakładka dowiedz się więcej)