Cukry proste, czyli te najczęściej występujące w pożywieniu (podstawa w słodyczach) to prosta droga do nowotworów, cukrzycy, chorób serca i układu krążenia. Według badań spożywamy średnio aż 42 kilogramów cukru rocznie na osobę! Chodzi tu nie tylko o czysty cukier jakim słodzimy np. herbatę, ale także o ten ukryty w produktach które jemy, a szczególnie w słodkich napojach gazowanych.
Dlaczego jemy tak dużo cukru? Bo nas uzależnia! Powoduje on huśtawkę glukozy we krwi i przez to nabieramy ochotę na więcej. Po spożyciu czegoś słodkiego poziom cukru wzrasta, czujemy się dobrze i mamy przypływ energii, ale stan ten nie trwa długo bo szybko odczuwamy senność i znużenie. I znów mamy ochotę na słodycze. Szczególnie po posiłku np. obiedzie odczuwamy brak cukru i nagradzamy się deserem. To nie jest jednak dobry pomysł, wystarczy odczekać kilka chwil a słodyczowy głód zniknie bez śladu.
Cukier nie zawiera bowiem żadnych wartości odżywczych, zawiera za to dużo kalorii – ok 20 na łyżeczkę. Wybierając produkty spożywcze należy więc zwrócić uwagę na zawartość cukru w składzie. Ukrywa się on pod różnymi nazwami np. sacharoza, dekstroza , syrop kukurydziany, słód jęczmienny czy syrop cukrowy.
Najlepszym paliwem dla naszego organizmu jest więc nie cukier, a węglowodany. Pozwalają one na wolne podnoszenie poziomu cukru co powoduje niewielkie wytwarzanie insuliny, a nie gwałtowne skoki jak w przypadku słodyczy.