Bo we mnie (ciągle) jest seks...

Uwielbiam namiętne noce w mężem. Czy to, że teraz noszę w brzuchu "fasolkę" oznacza, że mam przestać się z nim kochać?

Ależ skąd! Dziecko jest doskonale chronione przez pęcherz i wody płodowe. Jedyne, co może poczuć podczas upojnych rozrywek rodziców to delikatne kołysanie. W czasie ciąży twój apetyt na łóżkowe rozkosze może się zmienić - często na znacznie większy. Czasem seks w ciąży jest zapisywany przez lekarzy na receptę - zdarza się tak tuż przed porodem, bo dzięki niemu można przyspieszyć przyjście dziecka na świat.

Kieliszek wina do kolacji

Lubię czerwone wino, zimne piwo, a czasem wraca do mnie pociąg do pachnących miętą papierosów. Pora o nich zapomnieć?

Z papierosów i alkoholu zdecydowanie powinnaś zrezygnować. I to nie tylko dla dziecka (palenie może być przyczyną m.in. niskiej masy urodzeniowej, alkohol - spowodować wady rozwojowe u malucha), ale też dla siebie. Nikomu nie trzeba przecież przypominać jak szkodliwy dla zdrowia jest dym papierosowy.

Uwaga! Jeśli zdarzy się, że wypijesz jeden kieliszek wina czy łyk szampana, świat się nie zawali. Ale mocniejszych alkoholi zdecydowanie unikaj.

Słuchanie muzyki na żywo

Widziałam plakat zapowiadający występ mojej ulubionej gwiazdy. Ale czy mogę stać wśród głośnej muzyki z dzieckiem w brzuchu?

Jeśli tylko dobrze się czujesz, możesz pójść. Wielu badaczy twierdzi, że dzieci rozwijające się w brzuchu zapamiętują muzykę, której słucha mama w czasie ciąży i po przyjściu na świat doskonale przy niej zasypiają. Może maleństwo pokocha muzykę, tak jak ty? Uważaj na roztańczony tłum i nie stawaj w pobliżu głośników.

Uwaga! Unikaj palaczy - również bierne palenie jest dla ciebie bardzo szkodliwe.

Piękna i kobieca (także) w ciąży

Wąskie dżinsy leżą porzucone, stringi wydają się w ciąży nieco niestosowne. Może lepiej wskoczyć w obszerne spodnie męża? Czy teraz powinnam zmienić... garderobę?

Teraz modne jest wręcz eksponowanie brzuszka. Dzięki elastycznym bawełnianym pasom lub chustom wiązanym w talii możesz do końca ciąży nosić swoje ulubione dżinsy i spódnice. Uważaj na szpilki. Buty na wysokim obcasie wydłużają nogi, ale są niestabilne i obciążają kręgosłup - zakładaj je od święta. Jeżeli nie masz ochoty na pokazywanie brzucha... wskocz w ogrodniczki męża. Ważne, by było ci wygodnie i żebyś dobrze się czuła.

Jeszcze jeden kawałek ciasta

Do tej pory jadłam to, co akurat wpadło mi w ręce lub to, co zalecała wybrana przeze mnie, modna aktualnie, dieta. Ale teraz karmię dwoje ludzi. Co mogę jeść w czasie ciąży? Czy powinnam zmienić jadłospis?

Zajadasz się czekoladą na zmianę z kiszoną kapustą? Masz prawo do kulinarnych fanaberii. W ciąży możesz zapomnieć o słowie "odchudzanie" -  zajmiesz się tym po porodzie. Ważne byś odżywiała się zdrowo. I jadła dla dwojga, a nie za dwoje. Wybieraj różnorodne produkty, dbaj o dużą ilość warzyw i owoców, pamiętaj o witaminach i minerałach (dużo wapnia!). Po badaniach krwi, ginekolog powie ci, czy dietę trzeba uzupełnić.

Zobacz także:

Uwaga! Na dziewięć miesięcy zrezygnuj z serów pleśniowych i potraw zawierających surowe mięso (mogą w nich być bakterie niebezpieczne dla dziecka), potraw z surowymi jajkami (uwaga na salmonellę!).

Depilacja, farba, maseczka

Czy w czasie ciąży mam o siebie dbać jakoś inaczej? Czy mogę pójść... do sauny? Co z... depilacją nóg ? I czy wolno mi farbować włosy?

Gorące powietrze w saunie lub woda w jaccuzi nie są zdrowe ani dla dziecka, ani dla ciebie - obniżają ciśnienie krwi i możesz po takim zabiegu poczuć się osłabiona. Do depilacji wybierz depilator lub maszynkę do golenia - kremy mogą zawierać szkodliwe składniki. Spokojnie farbuj włosy - farba nie ma wpływu na ciążę. Możesz też poddawać się różnym zabiegom upiększającym w gabinecie kosmetycznym. Masaże, maseczka, czy stylizacja paznokci świetnie wpłyną na twój nastrój.

Uwaga! Nim zdecydujesz się na zabieg, uprzedź kosmetyczkę o ciąży - dobierze kosmetyki bezpieczne dla dziecka.

Podróżowanie z brzuchem

Patrzę na bilety lotnicze, które kupiłam w promocji. Latem chciałabym odwiedzić siostrę, która mieszka nad morzem. Czy podróże nie zaszkodzą dziecku?

Jeśli dobrze się czujesz i twój lekarz nie ma nic przeciwko temu -ruszaj z mężem w drogę. Autem, pociągiem, samolotem czy statkiem możesz bez obaw podróżować. Do czasu! W trzecim trymestrze personel w samolocie i na statku ma prawo odmówić wpuszczenia cię na pokład, z obawy, że urodzisz w podróży. Pamiętaj także, że w ciąży nie powinnaś podróżować długo bez ruchu.

Na rolki czy tylko na spacer

W kącie stoi rower, wykupiłam karnet na basen i umówiłam się z przyjaciółką na aerobik. Odłożyć sport na później? Co z moją figurą?

Sport to zdrowie, w ciąży też. Wcześniej ćwiczyłaś intensywnie? I teraz możesz, choć rekreacyjnie. Wybierz jogę, pilates dla ciężarnych, lekki aerobik lub pływanie. Jeśli dobrze jeździsz na rowerze lub rolkach, możesz wybrać się na przejażdżkę po sprawdzonej, wyjątkowo równej powierzchni -niebezpieczny jest tu tylko upadek. Sportowe wybory skonsultuj z ginekologiem.