Co to jest perimenopauza?

Perimenopauza to czas, kiedy nasz organizm przygotowuje się do menopauzy. Jajniki produkują coraz mniej estrogenu i progesteronu, co wywołuje uciążliwe objawy typowe dla wahań hormonalnych. Pierwsze procesy uruchamiają się już w okresie od 4 do 7 lat przed nadejściem właściwej menopauzy, czyli zwykle po ukończeniu 40. roku życia. Należy pamiętać, że mimo występowania symptomów sygnalizujących menopauzę, w okresie perimenopauzy dalej możemy zajść w ciążę. Z menopauzą mamy do czynienia dopiero wtedy, gdy przez co najmniej rok nie występują u nas krwawienia miesiączkowe. 

Jakie są objawy perimenopauzy? 

W okresie okołomenopauzalnym występują wahania poziomu hormonów kobiecych, dlatego nasze objawy oraz samopoczucie mogą zmieniać się dosłownie z tygodnia na tydzień. Poniżej wymieniamy najbardziej charakterystyczne symptomy perimenopauzy:

 • Uderzenia gorąca i zimne poty, kołatanie serca – uczucie gorąca odczuwamy głównie w okolicy głowy i szyi, co związane jest z zaburzeniami procesów termoregulacji. 
 • Bardzo nieregularne i obfite miesiączki – często są też znacznie dłuższe i trwają od 10 do 14 dni. W przypadku bardzo intensywnych i długich krwawień, należy skonsultować się z lekarzem, bo zachodzi ryzyko wystąpienia niedokrwistości. 
 • Kłopoty ze snem – wiele kobiet skarży się, że długo nie może zasnąć, a budzi się bardzo wcześnie nad ranem. Dodatkowo mogą występować zaburzenia koncentracji oraz pamięci. 
 • Wahania nastroju – objawy są zbliżone do tych, które odczuwamy tuz przed miesiączką, czyli w czasie PMSu. Jesteśmy rozdrażnione, płaczliwe i smutne. Długotrwałe utrzymywanie się takiego stanu może przypominać depresję. 
 • Częste zapalenia dróg moczowych
 • Suchość organów płciowych

Perimenopauza – jak sobie z nią poradzić? 

Na szczęście istnieje wiele sposobów na złagodzenie objawów perimenopauzy  zarówno naturalnych, jak i farmakologicznych. Oczywiście na początku najlepiej jest zacząć od tych pierwszych: 

 • Wprowadzenie do swojej diety produktów, które regulują poziom estrogenów w naszym organizmie. Należą do nich między innymi rośliny strączkowe (np. bób, fasola, soczewica), siemię lniane czy chmiel. 
 • Regularne przyjmowanie odpowiednich mieszanek ziół. Szczególnie polecamy domową herbatę, na którą przepis znajdziesz w artykule: Domowa herbata na menopauzę – pij ją regularnie, a pozbędziesz się uderzeń gorąca -->>
 • Akupunktura – nawet badania naukowe potwierdzają, że różne jej formy (np. akupresura, elektroakupunktura, akupunktura laserowa) pomagają uregulować cykl miesiączkowy oraz łagodzą uderzenia gorąca. 

Dodatkowo w przypadku objawów związanych z uczuciem suchości w organach płciowych, polecane są produkty takie jak specjalne żele czy płyny, o działaniu nawilżających. Znajdziemy je w aptece. 

Jeśli niekonwencjonalne sposoby nie pomagają, konieczne może być zastosowanie tzw. zastępczej terapii hormonalnej HTZ. Polega ona na przyjmowaniu syntetycznych hormonów płciowych, przede wszystkim estrogenów, które mają uzupełniać naturalnie występujące niedobory. Jest to jednak metoda mocno ingerująca w nasz organizm, dlatego decyzja o jej zastosowaniu powinna być dobrze przemyślana oraz skonsultowana ze sprawdzonym lekarzem.

Co przyspiesza nadejście menopauzy? 

Oprócz czynników łagodzących objawy perimenopauzy i menopauzy, są też czynniki, które te zmiany przyspieszają i zaostrzają. Dlatego jeśli chcemy poprawić swoje samopoczucie w okresie okołomenopauzalnym, niezwykle ważna jest zmiana trybu życia. Poniżej lista rzeczy, które mogą nam zaszkodzić:

 • Spożywanie alkoholu
 • Palenie papierosów
 • Brak ruchu i niezdrowy tryb odżywiania