27 minut, czyli metoda 5-2-20 co rano

Według najnowszych odkryć naukowców istnieje kilka metod na poprawienie sobie humoru i dodanie energii co rano, wcale nie sięgając po kubek parującej kawy. Najlepiej sprawdzić najnowszą 27.minutową, która polega na obniżeniu poziomu stresu, pobudzeniu kreatywności i nauki czegoś zupełnie nowego. Doktor Emma Seppälä z Uniwersytetu w Stanford opracowała 27 minut na pobudzenie i dobry dzień co rano. Najpierw proponuje obniżyć dawkę codziennego stresu, poświęcając oddechowi 5 minut po obudzeniu się. Panowanie nad oddechem, wyrównywanie go jest też podstawę każdych zajęć jogi, które mają przede wszystkim relaksować. Według pani naukowiec różne typy emocji są powiązane z różnymi kategoriami naszego oddechu, jednym słowem więc, możemy zacząć panować nad emocjami skupiając się na metodzie oddychania. Poświęcenie 5 minut rano na technikę oddychania redukuje kortyzol, hormon stresu i sprawia, że jesteśmy bardziej radośni i wyciszeni. 

Następnie pora na dwie minuty metody. Po ćwiczeniu oddechu, Seppälä radzi wziąć kartkę oraz długopis i wypisać trzy rzeczy za które czujemy się tego dnia wdzięczni losowi. Według psychologii - skupiając się przez chwilę na uczuciu wdzięczności skupiamy swój umysł tylko na pozytywnych emocjach, uczymy go jednym słowem odciągać myśli od negatywów. Według naukowców możemy swój mózg przeprogramować na "bardziej pozytywny", co na dłuższą metę prowadzi do maksymalizowania naszego potencjału (którego nie wykorzystujemy nigdy w stu procentach). 

20 minut dziennie na naukę czegoś nowego

Wreszcie 20 minut, czyli najdłuższy etap codziennej "rutyny". Ten wycinek czasu warto poświęcić na naukę czegoś nowego, każdego dnia. Według Vanessy King, ekspertki pozytywnej psychologii, nauka jest podstawą całościowego dobrego samopoczucia. Pomaga nam budować samoocenę i pouczcie efektywności. To może być też dobra droga do utrzymywania relacji. Poza tym jako istoty ludzkie mamy naturalną potrzebę rozwoju i potrzebę nauki nowych rzeczy. 20 minut na coś nowego możesz poświęcić sobie indywidualnie, bądź pogłębić swoją wiedzę na jakiś temat w rozmowie z drugą osobą. 

Metoda 5-2-20 zdecydowanie wygląda obiecująco, jednak z pewnością wymaga przestawienia budzika na chwilę wcześniej. Na szali mamy dobre samopoczucie przez resztę dnia, może więc warto się poświęcić i spróbować zamiast kawy?