Kiedyś były lśniące, idealnie gładkie, lekko różowe. Teraz stały się nierówne, kruche, rozdwajają się. Martwisz się tym raczej z powodów estetycznych. Czasem jednak to, jak wygląda płytka paznokcia, sygnalizuje też kłopoty ze zdrowiem.

Problem kosmetyczny

Białe plamki. To pęcherzyki powietrza w płytce paznokciowej, które powstają wskutek urazu. W miarę jej wzrostu zmiany się przesuwają.

Pionowe prążki. Nie sygnalizują żadnej choroby. Związane są ze starzeniem się organizmu i nieco gorszym niż kiedyś krążeniem krwi.

Bruzdy poprzeczne. Jeśli występują tylko na niektórych paznokciach, powodem jest zbyt głębokie wycinanie skórek. Gdy są obecne na wszystkich płytkach, mogą być wynikiem przebytych chorób zakaźnych przebiegających z wysoką gorączką, intensywnego odchudzania.

Żółty kolor. Z reguły przyczyną jest używanie ciemnych lakierów. Zażółcenie płytek może wystąpić też przy żółtaczce, zażywaniu preparatów z beta-karotenem.

Czarne linie. Przypominają drzazgi, które dostały się pod paznokieć. To minimalne wylewy krwi, które związane są z niewielkimi urazami palców. Przesuwają się do brzegu paznokcia w miarę jego wzrostu.

Kruchość, łamliwość. Ich przyczyną jest nie wła ściwa pielęgnacja dłoni, osłabienie organizmu, niedobory minerałów i witamin (np. krzemu, magnezu, cynku).

Zobacz także:

Sygnały ostrzegawcze

Bladość. Może sygnalizować anemię lub zaburzenia związane z pracą układu krążenia.

Czarna plamka. Gdy nie przesuwa się w miarę wzrostu paznokcia, może to być niegroźne znamię barwnikowe, ale niewykluczony jest też czerniak.

W kształcie łyżeczki. Jeśli zawsze były wklęsłe, nie masz się czym przejmować. Zmiana kształtu na łyżeczkowaty świadczy o niedoborach żelaza, zaburzeniach hormonalnych, chorobach tarczycy.

Przypominające szkiełko zegarka. Czasami paznokcie z natury są bardzo wypukłe. Jeśli jednak dodatkowo palce wyglądają jak pałeczki dobosza, takie paznokcie mogą sygnalizować wady serca, choroby płuc oraz układu krążenia.