Zwykle w I trymestrze ciąży ciśnienie tętnicze jest nieco niższe niż przed nią, a w ostatnich miesiącach może się nieznacznie podnieść. Dzieje się tak, bo w ciąży zwiększa się ilość krążącej krwi i serce przepompowuje jej więcej w czasie jednej minuty. Nie ma w tym nic niepokojącego, dopóki ciśnienie jest w granicach normy (patrz ramka). Gdy ją przekracza staje się niebezpieczne. Grozi niedotlenieniem dziecka, spowolnieniem jego wzrostu, odklejeniem łożyska oraz krwotokiem.

Niebezpieczny skok

Jeśli masz łagodne nadciśnienie, możesz nie czuć nic niepokojącego. Gdy jednak:

  • dokuczają ci bóle głowy;
  • masz zaburzenia widzenia;
  • bardzo boli cię brzuch;
  • puchną ręce, nogi, twarz;
  • dokuczają ci wymioty powinnaś skontaktować się z lekarzem.

To mogą być objawy gestozy (zwanej zatruciem ciążowym). Ta choroba, objawia się nie tylko obrzękami i wysokim ciśnieniem, ale też białkiem w moczu. Nieleczone gestoza może przejść w rzucawkę (objawiającą się drgawkami, omdleniem). Ratunkiem jest wtedy szybkie zakończenie ciąży przez cesarskie cięcie.

Niezbędna kontrola

Z nadciśnieniem nie ma żartów. Dlatego tak ważne są comiesięczne wizyty u lekarza, regularne mierzenie ciśnienia i wykonywanie badań (np. moczu). Im wcześniej choroba ta zostanie wykryta, tym łatwiej ją leczyć i zapobiegać ewentualnym powikłaniom.

To możesz zrobić sama:

  • Zdrowa dieta pomaga utrzymać ciśnienie w normie. Zdrowa to znaczy, że na talerzu kilka razy dziennie powinny gościć świeże warzywa i owoce, nie powinno zabraknąć ryb, po sól warto sięgać tylko wtedy, gdy to naprawdę konieczne.
  • Kilogramy pod kontrolą ? dzięki częstemu ważeniu łatwo wychwycić nagły przyrost wagi spowodowany przez obrzęki.
  • Po wypaleniu papierosa ciśnienie krwi rośnie na co najmniej godzinę o około 10 mmHg, bo organizm wydziela dodatkową porcję adrenaliny.
  • Spokój to najprostszy sposób na unikanie skoków ciśnienia.

Dobre czy za wysokie?

Gdy serce się kurczy, wypychając krew, ciśnienie jest wyższe.To tzw. ciśnienie skurczowe, zwane górnym ? prawidłowe nie przekracza 139 mmHg. Gdy serce jest w rozkurczu, krew wywiera na naczynia najmniejsze ciśnienie, tzw. rozkurczowe lub dolne. Nie powinno ono być wyższe niż 89 mmHg. O nadciśnieniu mówimy, gdy ciśnienie skurczowe przekracza 140 mmHg, a rozkurczowe ? 90 mmHg.
Pamiętaj! Ciśnienie mierzymy po kilku minutach odpoczynku.