Co mówi brzuch o twoim zdrowiu?

Z kształtu i wielkości brzucha można sporo wyczytać. W zależności od problemu, otyłość brzuszna przyjmuje bowiem różne kształty. Jeśli brzuch wystaje tylko z przodu, a tkanka tłuszczowa nie odkłada się w okolicach bioder ani pupy, najprawdopodobniej masz do czynienia z insulinoodpornością, jesz zbyt dużo rafinowanych cukrów, albo… nadużywasz alkoholu. Stąd często określenie „brzuch alkoholowy”, który, choć nie wskazuje na żadną poważniejszą chorobę, może jednak do takiej doprowadzić. Sprzyja bowiem rozwojowi cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia. Wygląd brzucha może też oznaczać, że nie radzimy sobie ze stresem. Taki brzuch również wystaje z przodu, ale jest bardziej miękki i obwisły niż ten alkoholowy. Często tworzy charakterystyczny wałeczek, który wylewa się nad paskiem. To efekt produkowania przez organizm kortyzolu, który uwalnia więcej cukru do krwi. Rezerwy tłuszczu gromadzą się właśnie w dolnej części brzucha, aby być bliżej wątroby – dzięki temu w razie potrzeby mogą być zamienione w energię. W końcu, wygląd brzucha może wskazywać też na poważniejsze choroby.

Brzuch tarczycowy – jak wygląda?

Kształt i wielkość brzucha może wskazywać na przykład na problemy z tarczycą – a konkretniej niedoczynność tarczycy. Brzuch tarczycowy charakteryzuje większa ilość tkanki tłuszczowej, która rozkłada się na całej powierzchni, sprawiając, że brzuch przypomina spłaszczoną piłkę. Zaokrąglenie najczęściej zaczyna się tuż pod biustem. Dzieje się tak, ponieważ niedoczynność tarczycy powoduje opóźnienie procesów metabolicznych, czego efektem są wzdęcia, zaparcia i powiększony brzuch.

Brzuch tarczycowy – co mówi o twoim zdrowiu?

Zanim jednak postawisz diagnozę, zwróć uwagę na to, czy występują też inne objawy, takie jak senność, sucha skóra (zwłaszcza na łokciach i kolanach), osłabienie, pogorszenie nastroju, odczucie zimna czy obrzęki. Oprócz tego, przy niedoczynności tarczycy, zauważysz u siebie nadprogramowe kilogramy również w innych miejscach. Tkanka tłuszczowa może się odkładać właściwie wszędzie, choć z reguły zauważysz, że jest jej więcej właśnie na brzuchu. Warto wziąć też pod uwagę fakt, że wspomniane objawy mogą równie dobrze sugerować inne problemy, albo być wynikiem złego odżywiania, siedzącego trybu życia albo stresu. Jeśli jednak zauważysz je u siebie, warto skonsultować się z lekarzem, który powinien zlecić badanie panelu tarczycowego. Jeśli wyniki będą odbiegać od normy, konieczna jest wizyta u endokrynologa.