Co to jest bonding?

Bonding to prawdziwy hit stomatologii estetycznej. Ta nieinwazyjna metoda odbudowy zębów pozwala na korektę niewielkich nierówności i ukrycie drobnych wad (np. przebarwień) – a do tego gwarantuje bielszy odcień zębów. Jak to możliwe? Bonding polega na nałożeniu cienkiej warstwy kompozytu (podobnego do tego, który stosuje się przy wypełnieniach ubytków). Nakłada się go bezpośrednio na powierzchnię zębów, bez żadnej ingerencji w szkliwo. W przeciwieństwie do innych zabiegów estetycznych (np. licówek czy koron), nie wymaga nawiercania ani spiłowywania choćby najcieńszej warstwy zęba. Odcień kompozytu jest dobierany indywidualnie, tak, by uzyskać efekt wybielenia zębów. Jego dużą zaletą jest to, że nie żółknie i nie wchłania barwników spożywczych, gwarantując idealny uśmiech niemal od ręki. To rewolucja w porównaniu z wielogodzinnym przesiadywaniem na fotelu stomatologicznym i inwazyjnymi metodami rekonstrukcji zębów.

Bonding – dla kogo jest ta metoda?

Bonding to metoda przeznaczona dla osób o zdrowych zębach, bez próchnicy i chorób przyzębia. Świetnie sprawdzi się wtedy, gdy zęby wymagają delikatnej korekty – zarówno w kwestii kształtu, jak i koloru. Bonding to skuteczny sposób na:

  • naprawienie drobnych uszkodzeń mechanicznych, takich jak ukruszenie zęba
  • zmniejszenie lub likwidację diastemy oraz innych rzucających się w oczy szpar między zębami
  • zamaskowanie pęknięć i przebarwień na zębach
  • wyrównanie i rozjaśnienie odcienia zębów
  • wydłużenie zbyt krótkiego zęba.

Bonding doskonale sprawdzi się wtedy, gdy chcemy ukryć drobne wady, ale bez konieczności zakładania koron czy licówek. Warto też zrobić go na próbę, zanim zainwestujemy w bardziej inwazyjne rozwiązania. Oprócz tego bonding często jest wykorzystywany w leczeniu ortodontycznym. Długotrwałe noszenie aparatu często powoduje ścieranie albo ukruszenia zębów, które najłatwiej wypełnić kompozytem.

Bonding zastąpi licówki?

Bonding jest zdecydowanie tańszą i mniej inwazyjną metodą rekonstrukcji zębów niż licówki czy korony ceramiczne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to rozwiązanie o mniejszej trwałości. Efekt utrzymuje się około 4-5 lat, podczas gdy trwałość licówek porcelanowych szacuje się nawet na 10-15 lat. Pacjenci często decydują się na bonding, zanim zainwestują w trwalsze rozwiązania – dzięki temu mogą sprawdzić swój nowy uśmiech. To prosta i stosunkowo niedroga metoda, która świetnie sprawdzi się też w przypadku osób, które nie mają czasu na odbycie kilku wizyt u stomatologa. Trzeba jednak pamiętać, że kompozyt nie przykryje dużych defektów, ani wyraźnych nierówności – w tym przypadku konieczne może być leczenie ortodontyczne. Oprócz tego, ta metoda nie jest dla każdego.

Bonding przeciwwskazania

Bondingu nie wykonuje się gdy mamy do czynienia z zębami martwymi lub przebarwionymi, o zdecydowanie ciemniejszym odcieniu. Przeciwwskazaniem do zabiegu są także choroby dziąseł i przyzębia, duża skłonność do próchnicy, niewyleczone zęby, czy zbyt mała ilość szkliwa. Co ciekawe, dyskwalifikują także złe nawyki i przypadłości, takie jak bruksizm (zgrzytanie zębami), czy obgryzanie paznokci.

Bonding opinie

W sieci można znaleźć mnóstwo opinii na temat bondingu zębów. Przeważają te pozytywne, choć niektórzy użytkownicy internetowych for piszą o rozczarowaniu efektem:

Nie wygląda to tak dobrze jak licówki, lecz na plus zdecydowanie przemawia cena. - anna89 na forum kafeteria.pl

Zdecydowałam się na bonding ponad 4 lata temu i zęby wciąż wyglądają dobrze. Zdecydowanie polecam, zwłaszcza jeśli ktoś chce uniknąć ingerencji w szkliwo. - kitty_love na forum Gazeta.pl

Zęby wyglądają super, ale niestety trzeba uważać na czerwone wino i czarną kawę. Przy białej diecie efekty utrzymują się bardzo długo - eveline22224 z forum wizaż.pl 

Bonding cena

Bonding jest znacznie tańszy niż inne zabiegi mające na celu odbudowę zębów. Koszt rekonstrukcji zęba za pomocą kompozytu waha się średnio od 250 do 1000 zł.