Kiedy byłyśmy małymi dziewczynkami, za rozprawienie się z naszym bólem brzucha odpowiadały mamy albo babcie. Często wystarczało, że podadzą nam lekkostrawne potrawy czy zalecą wypicie kilku szklanek mięty. Z wiekiem – niestety – sytuacja uległa zmianie. Teraz same odpowiadamy za nasze zdrowie, a w dodatku staramy się na tyle czujnie obserwować nasz organizm, żeby nie tylko zagłuszyć objawy, ale też zastanowić się, czy nie są początkiem poważnej choroby.

Ból, kłucie i pieczenie w brzuchu     

W przypadku bólu brzucha rozpoznanie zaczyna się od określenia jego miejsca i charakteru. Czy dotyczy całej powierzchni, czy może tylko dołu, prawej lub lewej strony brzucha? Czy opisać go można jako kłucie? A może jako tępy ból albo pieczenie? Równie istotne jest to, czy nie towarzyszą mu inne dolegliwości typu biegunka, wymioty, utrata wagi czy brak apetytu.    
Na podstawie tych obserwacji możemy stwierdzić, które z często występujących schorzeń mogą nas dotyczyć. Na przykład typowym objawem kolki wątrobowej jest ból w prawym podżebrzu, odczuwalny również w plecach. Często towarzyszą mu nudności, a ból szczególnie intensywny jest po tłustym posiłku. Natomiast zapalenie wyrostka robaczkowego charakteryzuje się bólem w okolicach prawego biodra, promieniującym i trudnym do zlokalizowania, nasilającym się w ciągu 24 godzin od wystąpienia. Inne objawy to gorączka czy utrata apetytu. Bóle w dolnej środkowej części brzucha połączone z trudnościami z oddawaniem moczu to z kolei prawdopodobnie objaw infekcji dróg moczowych.

Jak zwalczyć uciążliwe objawy?     

Oczywiście mogą to też być różnorakie dolegliwości trawienne, na przykład wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego, którego symptomami są skurcze w dole brzucha, biegunka, wymioty i gorączka. Inną częstą przyczyną mogą być problemy układu rozrodczego, nie tylko bóle menstruacyjne. Te objawiają się silnym bólem w dole, na środku lub po bokach brzucha.
      
Jeśli chcemy zwalczyć nieprzyjemne objawy na własną rękę, koniecznie wybierajmy bezpieczne, sprawdzone środki rozkurczowe. Na bóle brzucha pomoże np. No-Spa, warto także czasem sięgnąć po herbatki ziołowe czy zastosować ciepłe okłady. Obserwujmy swoje ciało i pamiętajmy, że postawioną przez siebie diagnozę zawsze warto zweryfikować podczas wizyty u specjalisty.